oszczedzanie a inwestowanie

Oszczędzanie a inwestowanie

Oszczędzanie a inwestowanie – czym się różnią?

Obecnie coraz więcej osób zastanawia się czy warto oszczędzać pieniądze. Też borykacie się z takimi myślami i nie możecie znaleźć prawidłowej odpowiedzi? Zastanawiacie się, co ewentualnie można zrobić z taką dodatkową gotówką? W takim razie zapraszamy do dzisiejszego wpisu, który jest poświęcony tematyce oszczędzania oraz inwestowania.

Dlaczego warto oszczędzać?

Teoretycznie nikt nikogo nie zmusza do oszczędzania pieniędzy. Chyba najgorzej wygląda sytuacja wtedy, kiedy ktoś oszczędza gotówkę a jednocześnie nie ma do tego 100% przekonania… Warto jednak uświadomić sobie, że systematyczne odkładanie kasy ma wiele niezaprzeczalnych atutów. Jakich? Bardzo istotne jest to, że ludzie, którzy oszczędzają pieniądze mają poczucie bezpieczeństwa oraz stabilizacji. Nawet bowiem bardzo niesprzyjające okoliczności będą mogły być przezwyciężone. Oczywiście, generalnie trzeba myśleć pozytywnie. Druga strona medalu jest jednak taka, że życie pisze różne scenariusze. Należy być przygotowanym na rozmaite warianty – także te negatywne. Jeśli będziecie posiadać oszczędności, to na przykład nagła utrata pracy nie spowoduje, że zaczniecie, kolokwialnie pisząc, wyrywać sobie włosy z głowy czy bardzo się zamartwiać. Wszystko dlatego, że będziecie mieli środki do życia wtedy, kiedy będziecie szukać nowego zatrudnienia. Nie należy zatem traktować oszczędzania jako zła koniecznego. To bowiem wentyl bezpieczeństwa dla Was i Waszych rodzin.

Ile oszczędzać pieniędzy co miesiąc?

Ciągle zadajecie sobie to pytanie? Nie może to jednak zaskakiwać. Jeśli przekonaliście się, albo jesteście już tego blisko, że oszczędzanie pieniędzy jest potrzebne, to z pewnością zastanawiacie się, ile odkładać na konto bankowe czy lokaty itp. Na to pytanie nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Dużo zależy po prostu od tego, ile co miesiąc zarabiacie. Wydaje się jednak, że każdy jest w stanie – nawet przy minimalnych poborach – oszczędzić 5%-10% swoich zarobków. Na początku trzeba będzie, kolokwialnie pisząc, zacisnąć pasa. Początkowe miesiące mogą być trudne, ponieważ pewnych rzeczy trzeba będzie sobie odmówić. Po tym pierwszym okresie do wszystkiego się jednak przyzwyczaicie. Zwiększająca się suma na koncie bankowym też będzie dla Was motywującym bodźcem do działania. Będziecie bowiem zadowoleni, że udało Wam się zrealizować swój cel, dzięki któremu będziecie czuć się bezpiecznie. W końcu ewentualne czarne scenariusze nie będą dla Was aż tak dużym zagrożeniem.

Czy inwestycje to dobra idea?

Są też osoby, które poruszają temat oszczędzania i inwestowania. Jesteście w tej grupie? Zastanawiacie się czy inwestycje zaoszczędzonych pieniędzy to dobry pomysł? Trzeba tutaj rozważyć kilka przypadków. Na pewno złym rozwiązaniem jest sytuacja, w której inwestujecie wszystkie oszczędności. Pamiętajcie, że inwestycje wiążą się z ryzykiem. Niestety, może okazać się tak, że stracicie wszystkie Wasze pieniądze, a plan dotyczący zabezpieczenia przyszłości okaże się po prostu kompletną klapą… Jeśli zatem znajdziecie coś konkretnego do inwestycji, to absolutnie nie przeznaczajcie na to 100% swoich oszczędności. Trzeba podkreślić, że w tym wszystkim najważniejsze jest zabezpieczenie przyszłości Waszej i Waszych rodzin. Wydaje się, że zatem rozsądnym wyjściem jest inwestowanie maksymalnie 25% zaoszczędzonych pieniędzy. Dlaczego? Nawet jeśli je stracicie, to i tak zostanie Wam jeszcze dużo gotówki na tak zwaną „czarną godzinę”. Jeśli zyskacie, to tylko lepiej – będziecie mieć bowiem jeszcze więcej pieniędzy i jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.

W co inwestować zaoszczędzone pieniądze?

Możliwości jest całe mnóstwo. Najbardziej bezpieczne są lokaty, ale trudno tutaj oczekiwać zawrotnych zysków. Jakie są bardziej efektywne sposoby? Nie brakuje osób, które inwestują w nieruchomości (można w nich mieszkać, wynajmować albo potem sprzedać z zyskiem). Ciekawym rozwiązaniem jest też otwarcie własnego biznesu. Aktualnie bardzo popularne są również kryptowaluty. Warto przemyśleć wszystkie warianty i wybrać ten, który będzie dla Was – przynajmniej w teorii – najbardziej opłacalny.

Sprawdź poprzedni wpis o inwestycjach tu !

A wpis o oszczędzaniu tu !

Post Author: admin

1 thought on “Oszczędzanie a inwestowanie

  Alazkrainy

  (Styczeń 20, 2018 - 11:28 pm)

  Inwestycje w mieszkania zawsze będą się opłacać.
  Jedno wynajmujesz, w drugim mieszkasz.
  Kredyt praktycznie sam się splaca.
  Trzeba ryzykować 🙂
  Fajna i przydatna strona 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *