oszczedzanie na emeryture

Oszczędzanie na emeryturę

Oszczędzanie na emeryturę – kilka porad

Zdajecie sobie sprawę, że Wasze emerytury nie będą zbyt pokaźnych rozmiarów? Z takim problemem boryka się bardzo dużo osób. Szczególnie tyczy się to ludzi, którzy mało zarabiają w swoich miejscach pracy… Jest chyba jasne, że tacy pracownicy nie mogą potem liczyć, że dostaną sowite emerytury. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna oszczędzać, aby zapewnić sobie spokojną starość. Czy jednak warto to robić? Jeśli tak, to kiedy zacząć oszczędzanie na emeryturę i w jaki sposób? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Czy warto oszczędzać na emeryturę?

Zdecydowanie tak! Dużo ludzi zastanawia się nad tym aspektem. Niektórzy twierdzą, że oszczędzanie na emeryturę nie jest potrzebne, ponieważ to kwestia bardzo, bardzo odległa. Są jednak osoby, które uważają, że to naprawdę przydatna sprawa. Wydaje się, że to drugie podejście do tematu jest bardzo słuszne. Wszystko dlatego, że warto odpowiednio wcześnie zadbać o swoją przyszłość. Nawet, jeśli teraz macie 20 czy 30 lat. Pewnie wydaje Wam się, że przyjdzie jeszcze czas na tego typu aspekty, prawda? Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby oszczędzanie na emeryturę zostało wdrożone w życie już teraz. Jeśli zdarzy się tak, że gotówka będzie Wam potrzebna na inne wydatki, przede wszystkim pilne, to po prostu ją użyjecie. Natomiast jeśli nie, to kasa będzie spokojnie siedziała sobie na koncie bankowym, lokacie czy innym narzędziu inwestycyjnym itp.

Kiedy zacząć oszczędzać?

Bardzo dużo osób zadaje sobie to pytanie. Wy też się nad tym wszystkim zastanawiacie? Nie wiecie bowiem czy już teraz warto rozpocząć oszczędzanie na emeryturę? Trzeba podkreślić, że tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Generalnie wydaje się, że im wcześniej, tym lepiej. Ogólnie zasada jest taka, że warto mieć jakiekolwiek odłożone pieniądze na koncie bankowym. Wszystko dlatego, że w życiu zdarzają się różne sytuacje, także te negatywne. Dobrze zatem mieć pieniądze, które w razie czego posłużą do poradzenia sobie z rozmaitymi problemami. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby oszczędzać pieniądze, które stricte będą przeznaczone na „jesień Waszego życia”. Nawet jeśli jesteście młodzi i myślicie, że starość Was nie dotyczy, to warto zastanowić się nad tym aspektem. Pamiętajcie, że oszczędzanie na emeryturę sprawi, że będziecie bardziej spokojni o Waszą przyszłość. Chyba zatem warto sobie zagwarantować taki stan, który pomaga osiągnąć większą radość z codziennego życia.

Oszczędzanie na emeryturę – jak zdobywać pieniądze?

Nie brakuje ludzi, którzy nie wiedzą, co zrobić, aby oszczędzanie na emeryturę było skuteczne. Najlepszym sposobem jest systematyczne odkładanie pieniędzy z comiesięcznej pensji. Nawet jeśli nie zarabiacie zbyt dużo gotówki, to na pewno zdołacie jakoś wygospodarować 100 zł czy 200 zł. W skali roku – nawet zakładając te najniższe stawki – uzbieracie już ponad 2 000 zł. Jeśli zaczniecie oszczędzać odpowiednio wcześnie, to na emeryturze na pewno nie będzie Wam zatem brakowało gotówki. Jest to bardzo ważna kwestia. Dzięki temu nie będziecie martwić się tym czy starczy Wam na jedzenie, ubrania, leki czy przyjemności itp. Tak naprawdę oszczędzanie na emeryturę może odbywać się dzięki różnym kwestiom. Chodzi tutaj o zakupy, przejazdy do pracy czy szkoły, oszczędzanie w aspekcie jedzenia na mieście itp.

W jaki sposób oszczędzać?

Najlepiej, aby oszczędzania na emeryturę odbywało się przy udziale konta bankowego. Jest złym pomysłem trzymanie gotówki w domu. Dlaczego? Choćby ze względów bezpieczeństwa. Poza tym oszczędzając pieniądze na koncie bankowym możecie liczyć na odsetki. Nie są one duże, ale zawsze lepiej jest mieć coś, niż nic. Coraz więcej ludzi decyduje się również na lokaty. Oprocentowanie pozostawia co prawda bardzo dużo do życzenia – zdajemy sobie z tego sprawę. Jest to jednak świetny sposób, aby gotówka była bezpieczna i w pewien sposób sama na siebie pracowała. Warto zatem przeglądać rozmaite oferty i wybierać te, które są najbardziej korzystne. Dzięki temu oszczędzanie na emeryturę będzie najbardziej efektywne. Sprawdź poprzednie wpis o oszczędzaniu pieniędzy.

Post Author: admin

1 thought on “Oszczędzanie na emeryturę

    AndrzejPod02

    (Styczeń 8, 2018 - 3:10 pm)

    Ja osobiście jestem załamany jak wiele ludzi nie interesuje się swoją przyszłością…
    Nie wierze , ze za 30/40 lat Państwo mi coś DA… a nawet jeżeli DA to sam widzę po moich dziadkach jak nie wiele za tak wiele lat pracy… mam 34 lata i juz przez 9’latvsukcesywnie odkładam 10 procent z każdego mojego wynagrodzenia .. zawsze jakiś to pieniądz się odkłada 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *