Krajowy Rejestr Długów

Jak sprawdzić czy jest się dłużnikiem

Mało kto nigdy w życiu nie zaciągnął lub nie zaciągnie jakiegoś zobowiązania. Celem jest zawsze jego terminowe spłacenie, ale nie zawsze się to udaje. Spóźnienie z płatnością może mieć wiele negatywnych konsekwencji, zaczynając od naliczania się wysokich odsetek po wpis na listę dłużników. Czasem można nawet nie wiedzieć, że się na takowej znajduje, a przecież utrudnia to wnioskowanie o kredyt czy pożyczkę w przyszłości. Wobec tego jak sprawdzić czy jestem w KRD i co to oznacza? Czy można jakoś usunąć wpis z takiej bazy?

Czym jest KRD

Krajowy Rejestr Długów to baza danych, która gromadzi informacje na temat przeterminowanych zadłużeń na terenie całej Polski. To z jej zasobów często korzystają banki przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu bądź odmowie przyznania pożyczki. Znajdować się w niej mogą zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Pojawiają się tam wpisy o zadłużeniach powyżej 200 złotych (500 złotych, jeśli dłużnikiem jest firma), które są przeterminowane o co najmniej 60 dni. Ponadto przed umieszczeniem informacji o dłużniku w bazie wierzyciel musi wysłać mu ostateczne wezwanie do zapłaty, w którym daje do zrozumienia, że brak wpłaty skończy się wpisem w KRD.

Jak sprawdzić siebie w KRD

Cały proces jest bardzo prosty i może odbyć się jedynie przez Internet, za pośrednictwem strony Krajowego Rejestru Długów. Konieczna będzie rejestracja i potwierdzenie swojej tożsamości, co można zrobić na różne sposoby. Najprostszym jest dostarczenie KRD skanu dowodu tożsamości, można także wykonać przelew weryfikacyjny na kwotę 1 złotego. Po dokonaniu tych czynności otwiera się przed nami możliwość otrzymania raportu na temat swojej obecności w bazie KRD. Dowiemy się, kto, kiedy i za jakie zadłużenie wpisał nas do rejestru. Możemy także sprawdzić, kto wcześniej prosił o dostęp do informacji na nasz temat. Raz na dwa miesiące usługi te są darmowe, w innym wypadku będziemy musieli ponieść symboliczną opłatę.

Czy można usunąć niekorzystne wpisy z KRD

Wierzyciele mają obowiązek zgłoszenia Krajowemu Rejestrowi Długów zakończenia spłaty zadłużenia, którego dotyczy dany wpis w terminie 14 dni od tego wydarzenia. Wobec tego najlepszym sposobem na usunięcie negatywnych informacji na swój temat z bazy KRD jest spłacenie przeterminowanych zobowiązań. Może się jednak okazać, że nasz wierzyciel z jakiegoś powodu nie zgłosi, że zakończyliśmy spłacanie danego kredytu i pożyczki. W takim wypadku sami powinniśmy dostarczyć rejestrowi takie informacje.

Warto wiedzieć, jak sprawdzić czy jestem w KRD, nawet jeśli obecnie nie mamy żadnych zobowiązań. Możemy się dzięki temu na przykład dowiedzieć, czy nie doszło do wyłudzenia naszych danych osobowych.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz