Dozur techniczy a domowe urządzenia

Zbiorniki ciśnieniowe mogą być bardzo niebezpieczne jeżeli są użytkowane w nieodpowiedni sposób. Mogłoby się wydawać, że jest to problem związany tylko z osobami, które pracują w przemyśle i na co dzień mają z nimi do czynienia. Takie osoby naturalnie są bardziej zagrożone niebezpieczeństwem ich eksploatacji, ale nie tylko oni. W normalnym życiu również bardzo często spotykamy się z nimi. O tym, że są one uznane za niebezpieczne świadczyć może chociażby fakt, że zostały one objęte nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego. Oznacza to, że są one kontrolowane cyklicznie. Jeżeli coś jest z nimi nie w porządku to może skutkować to wystawieniem mandatu dla pracodawcy i wycofaniem takiego zbiornika z produkcji. W naszym codziennym życiu zbiorniki ciśnieniowe nie są w żaden sposób kontrolowane, ale wcale nie oznacza to, że zagrożenia nie mam. Również może ono wystąpić w sytuacji, gdy nałożą się pewne niesprzyjające okoliczności. Dlatego producenci takich sprzętów robią wszystko, aby uniknąć takiego zagrożenia. Obecnie mamy do dyspozycji wiele sposobów, które to ułatwiają. Mimo tego i tak powinniśmy zachować ostrożność, bo jeżeli dojdzie do rozerwania takiego zbiornika to szkody mogą być ogromne. Szczególnie jeżeli odłamki napotkają człowieka na drodze – mogą one nawet zabić.

Urządzenia domowe

Do takich urządzeń zaliczyć możemy na przykład ekspres do kawy. Wiemy dobrze na jakiej zasadzie on działa. Poprzez podgrzewanie zbiorniczka z wodą dochodzi do miejscowego wzrostu ciśnienia, co z kolei powoduje, ze woda przelewa się przez ziarenka kawy. W ten sposób wydobywa się smak tego naparu i uzyskuje w pełni zaparzoną kawę. Takie urządzenia mogłyby być niebezpieczne w kilku sytuacjach. Przede wszystkim, gdyby termostat nie odczytywał temperatury prawidłowo oraz gdyby nie było zaworu bezpieczeństwa. W takiej sytuacji doszłoby do drastycznego wzrostu ciśnienia, które nie zostałoby odprowadzone w odpowiednim czasie. Doszłoby do rozerwania ekspresu do kawy, co skutkowałoby wystrzeleniem ostrych elementów we wszystkich stronach. Problemem byłaby również woda, która została rozgrzana do temperatury wrzenia. Musimy uważać, żeby coś takiego się nam nie przytrafiło. Zawory bezpieczeństwa Poznań pozwalają nam na unikanie takich sytuacji. Są one stworzone właśnie z myślą, aby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu ciśnienia.

Zawory bezpieczeństwa

Są one wykonane z materiałów, które wytrzymują mniejsze ciśnienie niż cały zbiornik. Dlatego w momencie, gdy dochodzi do wzrostu ciśnienia najpierw taki zawór zostanie otworzony lub rozerwany – dzięki temu ciśnienie jest w stanie się wyrównać i zapanować nad problemem. Nie dojdzie wo wybuchu, ponieważ ciśnienie nie będzie już w stanie tak wzrosnąć, aby stało się ono niebezpieczne. Podobne zawory mamy również w kawiarkach, szybkowarach czy nawet czajnikach do gotowania na kuchence. W tych ostatnich zaworem jest gwizdek, który przy pewnym ciśnieniu zaczyna się unosić wydając gwiżdżący dźwięk. W te sposób wyrównywane jest ciśnienie, które jednocześnie informuje nas, że woda została zagotowana i nadaje się już do spożycia.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz