Fundusz bezpieczeństwa to nic innego, jak regularnie odkładane środki finansowe, które znajdują się w miejscu na tyle niedostępnym, żeby nie wydać ich na zakupy lub jakiś kaprys, ale na tyle dostępnym, żeby można było je uruchomić podczas niespodziewanych sytuacji losowych, takich jak np. utrata pracy. Prościej mówiąc jest to nasze zabezpieczenie finansowe na „czarną godzinę”.
Fundusz powinien pozwolić nam przeżyć na dotychczasowym poziomie kilka miesięcy. Ważne, aby środki znajdujące się w funduszu były możliwie jak największe, tak abyśmy mieli komfort szukania nowej, lepszej pracy. Fundusz bezpieczeństwa przydaje się również, gdy np. zepsuje się samochód, bądź jakiś kosztowny sprzęt w naszym domu. Dzięki tym środkom możemy przystąpić do naprawy lub kupna nowego, bez potrzeby zaciągania pożyczek lub czekania, aż uzbiera się wymagana kwota.
Jak stworzyć fundusz bezpieczeństwa?
Otóż tworząc fundusz bezpieczeństwa należy przejrzeć wszystkie wydatki, żeby ustalić kwotę, która jest nam potrzebna na przeżycie miesiąca. Następnie należy wyznaczyć miejsce, gdzie będziemy przechowywać środki z funduszu bezpieczeństwa (musi ono być stosunkowo łatwo dostępne). W dalszej kolejności należy uzbierać trzykrotność miesięcznych wydatków, a później powiększać tę kwotę sukcesywnie. Fundusz bezpieczeństwa najłatwiej utworzyć regularnie odkładając, np. co miesiąc określoną sumę pieniędzy. Ważne, aby stale powiększać sumę przeznaczoną na fundusz bezpieczeństwa.
Jakie korzyści wynikają z posiadania funduszu bezpieczeństwa?
Przede wszystkim taki fundusz zapewni nam komfort psychiczny w razie nieprzewidzianych, nagłych sytuacji kryzysowych związanych np. z utratą pracy lub większymi wydatkami. Dzięki niemu unikniemy wzięcia wysokooprocentowanych pożyczek gotówkowych, gdyż wystarczające okażą się nasze własne zasoby finansowe. Co więcej, jeśli środki zgromadzone na funduszu bezpieczeństwa ulokujemy na dobrze oprocentowanym rachunku oszczędnościowym uzyskamy dodatkowy dochód pasywny.
Ważne, aby zawsze wiedzieć jaka kwota znajduje się w danym momencie w naszym funduszu bezpieczeństwa. Jest to nam niezbędne, żeby wiedzieć ile środków należy jeszcze odłożyć, a co za tym idzie odpowiednio zaplanować nasz budżet domowy, w którym powinniśmy ująć również środki przeznaczone na ten fundusz. Aby cały nasz budżet był jasny i przejrzysty warto go szczegółowo rozpisać.
Jedna rada na koniec, jak już stworzysz swój fundusz bezpieczeństwa pilnuj, aby zawsze był dostosowany do twojej aktualnej sytuacji życiowej. Jeśli natomiast zdarzy Ci się po niego sięgnąć zadbaj o to, aby jak najszybciej go uzupełnić!