Jak myślą bogaci a jak przeciętni?

Każdy chciałby być bogaty, nie martwić się o pieniądze i kupować wszystko, co tylko zechce. Dlaczego jednak wciąż żyje z miesiąca na miesiąc odkładając zaledwie ułamek swojego wynagrodzenia, aby po roku kupić sobie coś droższego lub pojechać na ciężko wypracowany urlop? Być może mają po prostu złe nastawienie. Nie jest to tak oczywista sprawa, ale faktem jest, że bogaci zupełnie inaczej postrzegają nie tylko pieniądze, ale również cały świat.

Pierwszą osobą, która poświęciła na ten temat więcej czasu, był Steve Siebold, autor książki „How rich people think” („Jak myślą bogaci”), który spędził dużo czasu z majętnymi osobami i mógł zauważyć znaczące różnice w ich rozumowaniu, które wyraźnie widać porównując do ludzi przeciętnych lub biednych.

Część z nich nie jest żadną eureką, jednak są również takie, które na pewno zadziwią wielu z was i dadzą do myślenia. Nie bez powodu ktoś dorobił się dużych pieniędzy, które nie spadają z nieba każdemu kto sobie tego zażyczy. Oto 20 różnic w myśleniu bogatych i przeciętnych:

1. Biedni sądzą, że pieniądze są źródłem wszelkiego zła. Bogaci uważają, że przyczyną zła jest brak pieniędzy

Jeśli się nad tym głębiej zastanowić, to ma sens. Bo co jest przyczyną kradzieży, napadów i rozbojów? Zazwyczaj mają one prosty cel- wzbogacenia się poprzez kradzież. Gdyby wszyscy mieli pieniądze, kto by dopuszczał się tych przestępstw? Dużo osób twierdzi, że aby się wzbogacić, trzeba kraść lub oszukiwać, jednak biografie najbogatszych pokazują, że swój majątek zawdzięczają przede wszystkim uczciwości.

2. Biedni: egoizm to wada. Bogaci: egoizm jest cnotą

Zależnie od osobistego systemu moralnego, również ta różnica wynika z pewnych przekonań. Biedni i przeciętni ludzie najczęściej uważają, że bogaci są egoistyczni, jednak Ci drudzy udowadniają na wiele sposobów, że tak nie jest. Czołówka bogaczy świata czynnie uczestniczy w akcjach ratunkowych i charytatywnych. Różnica ta jednak polega na tym, że bogaci są egoistyczni tak długo, aż nie będą zdolni do pomocy innym. Bo dlaczego komuś pomagać, jeśli samemu potrzebuje się pomocy?

3. Biedni czekają na przyjście bogactwa, bogaci po nie sięgają

Wszyscy chcą mieć dużo pieniędzy i jeździć markowymi samochodami, ale tylko garstka z tych osób naprawdę tego pragnie. Nie jest to żadna nowość, że aby coś kupić, trzeba na to zapracować. Masz duże potrzeby i chciałbyś mieszkać w ogromnym domu? Weź się do roboty zamiast leżeć na kanapie i oglądać seriale w telewizji. Na wszystko trzeba zapracować samemu i nie ma znaczenia z jakiego miejsca startujesz. Ponad 90% milionerów dorobiło się swojego majątku bez pomocy innych.

4. Przeciętniacy są pewni, że studia zapewnią im dużo pieniędzy

Mantra powtarzana w Polsce i w innych krajach od pokoleń. Rodzice wysyłają w dobrej wierze dziecko na studia, a te jest przekonane że dyplom i papierek zagwarantuje im czyściutkie wejście na rynek pracy który tylko czeka aż opuszczą edukacyjne progi. Być może to prawda, jednak faktem jest też, że na etacie mało kto się dorabia, natomiast stanowiska kierownicze obejmują osoby obdarzone szczególnymi umiejętnościami, a nie papierami. Studia mogą być pomocne, ale nie mogą być traktowane jako główny klucz do osiągnięcia sukcesu.

5. Biedni wspominają przeszłość i uważają ją za lepszą

Bogaci biorą przyszłość w swoje ręce i sami ją tworzą. Jaki jest sens rozwodzenia się nad tym, czy kiedyś było lepiej? To co było przeminęło i już nie wróci. Wszyscy to wiedzą, ale większość o tym po prostu zapomina i zamiast skupić się na tym co mogą zrobić w przyszłości, wspominają czasy gdy robiąc to samo wcześniej zarabiali więcej i mogli więcej kupować.

6. Przeciętniacy postrzegają pieniądze emocjonalnie

Pieniądz kojarzy się z tym, co można za niego kupić i radością jaka na nas spłynie gdy produkt trafi w nasze ręce. Przedsiębiorcy patrzą na pieniądze jak na środek wymiany, który aktywnie inwestują aby pomnożyć swoje środki i inwestować jeszcze więcej, co może dać w rezultacie większy zysk.

7. Przeciętni mają posadę, którą niekoniecznie lubią

Bogaci wykonują swoją pracę z pasją. Nawet jeśli prowadzą biznes w dziedzinie, której nie kochają, w ich działaniu kryje się pasja. Uwielbiają dynamiczny tryb pracy, bo nawet jeśli ich firma oferuje produkty które średnio ich interesują, skupiają się na potrzebach rynku i relacjami z ludźmi.

8. Przeciętni zaniżają swoje potrzeby i oczekiwania znając szarą rzeczywistość

Często ludzie przestają marzyć, lub marzą dalej jednak w przekonaniu że nigdy im się to nie przytrafi. Bogaci robią wszystko, aby osiągnąć swoje cele i realizować marzenia poprzez samodzielnie wykreowane miejsce pracy. Przejmują kontrolę i od nich zależy, czy im się powiedzie czy też nie.

9. Przeciętni oszczędzają lub tną koszty

Bogaci zastanawiają się jak mogą zarobić więcej, aby kupić co zechcą. Dlaczego mają się ograniczać? Zawsze znajdzie się rozwiązanie, które da im zarobić więcej, dzięki czemu nie będą musieli sobie czegoś odmawiać. Ma sens, zwłaszcza, że nie tylko daje większą płynność finansową, ale także działa motywująco.

10. Przeciętni sądzą, że potrzeba dużego kapitału na start

Bogaci mądrze korzystają z pieniędzy innych. Może się zdziwisz, ale istnieje coś takiego jak dobry dług i zły dług. Jest to historia na osobny wpis, zdradzę tylko, że wiąże się to ze strasznymi pożyczkami i kredytami. Na rynku istnieje tak wiele instrumentów finansowych, które można wykorzystać więc dlaczego nie?

11. Przeciętni uważają, że rynkiem rządzi logika i strategia

Bogaci wiedzą, że jest inaczej. Bo rynku nie tworzą jedynie liczby i tabelki, ale również ludzie. Wszystkim co napędza wartość rynkową danego sektora są emocje składające się z chciwości i strachu. Bazując na ludziach przedsiębiorcy rozpoczynają swoje działalności oferując usługi, z których skorzysta jak największa grupa osób.

12. Przeciętni żyją ponad stan

Bardzo ciekawy fenomen, który mimo swojego absurdu jest jednak prawdziwy. Ile osób bierze pożyczki i kredyty aby kupić droższe samochody kiedy wystarczyłby im zwykły 10-letni mercedes lub audi? Bogaci są majętni również dlatego, że wydają mniej niż zarabiają. Nie oznacza to, że oszczędzają na czym się da, ale dlatego że kupują tyle na ile ich stać, niekoniecznie mało.

13. Przeciętni uczą dzieci jak przetrwać

Bogaci uczą dzieci jak obracać pieniędzmi i jak mnożyć swój kapitał. Co to za życie, w którym żyje się z miesiąca na miesiąc? Można przecież korzystać ze wszystkiego co oferuje nam świat, wystarczy jedynie odpowiednie podejście do pieniędzy, a nie etat w sklepie spożywczym który pozwoli pokryć koszty mieszkania i jedzenia na miesiąc.

14. Pieniądze wywołują stres u przeciętnych

Dla bogatych są one ukojeniem i symbolem spokoju. Dlaczego duża kwota wywołuje taki strach? Kiedy zostanie odpowiednio potraktowana, da nam więcej niż nam potrzeba. Większość ludzi martwi się o pieniądze: nie wiedzą czy starczy im na czynsz i jedzenie, natomiast bogaci widzą w nich środek do osobistego szczęścia.

15. Przeciętni skupiają się na rozrywce i własnych potrzebach

Bogaci uważają odwrotnie. To edukacja daje im uczucie spełnienia, a spełnianie cudzych potrzeb jest jedną z rzeczy, która dała im bogactwo. Jest to bardzo dobry kontrargument na rzekomy zły egoizm bogatych: swoje pieniądze zawdzięczają realizując zlecenia lub potrzeby osób trzecich.

16. Bogaci są snobami

Okazuje się, że niekoniecznie. Na forum dla początkujących inwestorów znajdzie się wielu milionerów, którzy chętnie służą pomocą i doświadczeniem. Nie porzucają swoich starych znajomych, bardzo często ich relacje pozostają takie same. Bogatsi lubią za to obracać się w towarzystwie podobnych im osób, ponieważ jest to mechanizm napędzający ich życie. Zapewne znasz powiedzenie „z kim się zadajesz, takim się stajesz”.

17. Przeciętni skupiają się na oszczędzaniu

Mimo, że bogaci uważają oszczędzanie za niezwykle ważne, ich kluczem do sukcesu jest jednak wydawanie. Nie chodzi tutaj jednak o wydatki na markowe ubrania czy nowe gadżety elektroniczne, ale o inwestycje, które mogą pomnożyć ich majątek.

18. Przeciętni są ostrożni jeśli chodzi o pieniądze

Bogaci wiedzą, że trzeba podjąć ryzyko jeśli się chce zarobić większe kwoty. Oczywiście nie podejmują swoich decyzji pod wpływem emocji, ale na wskutek czystych kalkulacji. Wiadomo jednak nie od dziś, że absolutnie każda inwestycja wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem, jednak nie wszyscy są w stanie się tego ryzyka podjąć.

19. Biedni uwielbiają wygodę

Ciepła posadka na średniej pracy, która może nie daje im tyle ile wymagają, ale w końcu jest pewna i nie stawia przed nami wyzwań. Brzmi pięknie i… nudno. Prowadzenie własnego biznesu nie jest wygodne. Nawet jeśli prowadzimy pasywny biznes, spoczywa na nas odpowiedzialność. Niewiele osób jest w stanie zrezygnować z komfortu na rzecz własnej firmy.

20. Przeciętni uważają, że do wyboru jest albo bogactwo, albo rodzina

Bogaci wiedzą, że nie ma przeszkód aby obie te rzeczy idealnie ze sobą współgrały. Czy kiedy ojciec zostawia rodzinę i wyjeżdża za granicę aby ich utrzymać jest przykładem wspaniałej rodziny? Jest to oczywiście skrajny przykład, jednak nie mniej skrajny niż sądzenie, że bogactwo jest przyczyną zepsucia relacji rodzinnych. Mając pieniądze możemy spełnić potrzeby wszystkich domowników, zabrać ich na wakacje i poświęcać im dużo czasu. Dużo zależy od nas samych i tego jaki rodzaj działalności prowadzimy.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz