Sposób na wystrój z szklanymi panelami

Fuga między płytkami ceramicznymi to siedlisko bakterii. W dodatku jest trudna do utrzymania w czystości. Takie opinie – dodajmy, całkiem uzasadnione – coraz częściej skłaniają Polaków do poszukiwania innych rozwiązań. Na przykład montażu między szafkami niewymagającego fugowania szkła hartowanego w formie tzw. paneli albo ekranów kuchennych.

Zastosowanie szklanych paneli nadaje wnętrzom lekkości. Kuchnie z takimi ścianami zawsze wyglądają nowocześnie, oryginalnie, elegancko. Inne zalety szkła (odporność na zarysowania i wilgoć, trwałość, walory higieniczne, prosty montaż) sprawiają, że łatwo zakochać się w tym materiale.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zamocowanie między szafkami szklanych paneli kuchennych zamiast płytek ceramicznych i wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (w zależności od wielkości pomieszczenia), warto przed zakupem poradzić się projektanta wnętrz. Możliwości, jakie przy urządzaniu mieszkania stwarza hartowana szyba, są naprawdę przeogromne, ale niekoniecznie trzeba z wszystkich korzystać.

W niektórych wnętrzach warto na przykład zrezygnować z droższej fotoszyby (szyby z nadrukiem, szklanej fototapety), by podkreślić fakturę przykrytej nią ściany: surowe piękno starych cegieł, dekoracyjny tynk, nagi kamień. Pięknie prezentuje się szkło białe, matowe albo pozornie wadliwe, z zastygłymi nieregularnie pęcherzykami powietrza. Lakierowane lub barwne szkło będzie stanowić kolorystyczny akcent, silnie przyciągający wzrok i ożywiający nazbyt sterylne pomieszczenie. Ale nie trzeba nim wykładać całej ściany – czasem wystarczy pokryć niewielki fragment muru, by osiągnąć pożądany efekt.

Można zastosować grafikę. Do nowoczesnych kuchni najczęściej proponuje się wzory modernistyczne: kolorowe zygzaki, barwne plamy jak w abstrakcyjnym malarstwie, fraktale i szlaczki. W kuchniach o tradycyjnym wystroju dobrze sprawdzają się typowe witraże lub romantyczne zdjęcia. Można skorzystać z gotowych projektów lub przedstawić do realizacji własne pomysły.

Zastosowanie szklanych paneli dekoracyjnych jest polecane zwłaszcza w przypadku kuchni otwartych, łączonych z salonem lub jadalnią. Odpowiednio rozmieszczone tafle efektownie zepną w spójną całość dwie przestrzenie o nieco odmiennych funkcjach. W małej kuchni dekoracyjna szyba pod szafkami, odbijając światło wywoła efekt przestronności i lekkości.

W klasycznych wnętrzach (na przykład dwustuletniej kamienicy, w której mieszkali nasi przodkowie) na szybie między szafkami można zastosować wydruki nawiązujące do ich stylu lub historii budynku. Motywy graficzne, wykorzystane na panelach kuchennych czy szklanych frontach szafek, można powtórzyć w całym mieszkaniu: na drzwiach, balkonowych balustradach i wszędzie tam, gdzie można zamontować laminowane szkło. Dzięki temu mieszkanie zyskuje oryginalny sznyt.

W odróżnieniu od ceramiki, szkło daje możliwość łatwej realizacji wymarzonych projektów. Wystarczy zgłosić się do firmy zajmującej się montażem paneli kuchennych, a przytną szybę na potrzebny wymiar i ozdobią ją zgodnie z naszymi życzeniami.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz