Wady i zalety aneksu kuchennego w domu

Kupując mieszkanie czy budując dom coraz częściej stajemy przed koniecznością wyboru pomiędzy zaaranżowaniem osobnej kuchni a urządzeniem aneksu kuchennego. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Na początku zajmijmy się tym starszym, dobrze znanym w naszym kraju rozwiązaniem, czyli kuchnią stanowiącą osobne pomieszczenie. Projektowanie takiego wnętrza jest z pewnością o wiele prostsze, ponieważ nie musi oni być ściśle dopasowane do reszty domu.

W wieli mieszkaniach starego typu kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, oddzielonym od reszty pokoi drzwiami. Wielkość takiego pomieszczenia jest różna, dlatego też czasami ciężko jest je zaprojektować. Musimy pamiętać bowiem o tym, by znaleźć miejsce zarówno na lodówkę czy kuchenkę jak i stół, przy którym będziemy mogli zjeść rodzinny posiłek. Wśród głównych zalet oddzielnych kuchni zwykle wymienia się fakt, iż cały bałagan, zrobiony w czasie przygotowywania posiłków może pozostać niewidoczny dla gości. Przygotowując przyjęcie nie musimy borykać się ze zmywaniem czy wyrzucaniem śmieci. Wszystko może leżeć przygotowane na stole czy szafkach i wystarczy tylko zamknąć drzwi, by odciąć bałagan od reszty domu. Poza tym to również wygodne rozwiązanie dla osób z małymi dziećmi, bowiem w czasie przygotowywania posiłków można zamknąć drzwi i mieć pewność, iż dziecko nie pojawi się z nikąd, gotowe do tego, by ściągnąć nam zupę z gazu czy włożyć rękę do wrzątku.

Jeśli chodzi natomiast o aneks kuchenny to jego główną zaletą jest nowoczesność. Coraz częściej deweloperzy decydują się na inwestowanie w osiedla mieszkaniowe, w których mieszkania wyposażone będą w kuchnię z aneksem, zwłaszcza jeśli do sprzedaży przygotowywane są przestrzenie o niewielkim metrażu. Aneks kuchenny jest praktyczny i pozwala nam na robienie kilku rzeczy jednocześnie. Krojąc warzywa możemy jednocześnie zerkać na telewizor w salonie czy też mieć na oku bawiące się dzieci. Projektując aneks kuchenny powinniśmy pamiętać jednak o kilku bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze kuchnia nie jest tu odrębnym pomieszczeniem, z tego też względu zarówno w salonie czy jadali jak i kuchnie powinniśmy użyć tej samej palety barw. Ważne również, by projekt zawierał jednolitą podłogę, która zaznaczy, iż kuchnia jest jakby przedłużeniem innego pomieszczenia. Musimy pamiętać również, iż kuchenny stół, który zwykle przypomina nieco ladę, będzie również elementem salonu, dlatego też meble do salonu powinniśmy wybierać w podobnym odcieniu.

Podsumowując, zarówno zaprojektowanie aneksu kuchennego jak i samodzielnej kuchni ma wiele wad i zalet, dlatego też każdy powinien samodzielnie zdecydować, które z rozwiązań będzie dla niego najlepsze. W małych mieszkaniach aneks kuchenny z pewnością sprawdzi się doskonale, w większych z kolei może pełnić funkcje estetyczne. Jeśli jednak gotowanie zajmuje sporą część naszego życia, być może warto pomyśleć o kuchennym azylu, oddzielonym od salonu czy jadalni, w którym będziemy mogli spokojnie oddać się naszemu hobby i przygotować coś pysznego dla całej rodziny.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz