ankiety

Zadłużenie i zdrowie psychiczne podczas COVID-19

Wiemy, że dla wielu osób był to szczególnie trudny rok z powodu pandemii koronawirusa. W rzeczywistości jeden na dziesięciu naszych klientów podał COVID-19 jako główny powód, dla którego potrzebuje porady dotyczącej zadłużenia. Istnieje jednak również wiele innych powodów, dla których ludzie mogą szukać u nas pomocy:

 • Bezrobocie lub zwolnienie z pracy
 • Kontuzja lub problem zdrowotny
 • Separacja lub rozwód
 • Ciąża lub poród
 • Poczucie braku kontroli nad finansami
 • Zwiększone koszty życia
 • Nieregularne dochody

Nie ma jednego uniwersalnego podejścia, jeśli chodzi o radzenie sobie z długami i kłopotami finansowymi. W rzeczywistości wszyscy nasi klienci mają wyjątkowe okoliczności, a nasza usługa doradztwa w zakresie zadłużenia jest zaprojektowana tak, aby wspierać każdego w możliwie najbardziej efektywny sposób.

Najważniejsze wskazówki, jak przywrócić swoje finanse na właściwe tory

Jeśli martwisz się o swoją sytuację finansową, nie wiesz od czego zacząć lub po prostu chcesz uzyskać porady dotyczące poprawy zarządzania swoimi pieniędzmi, skorzystaj z poniższych wskazówek.

Sporządź budżet.

Zanotuj wszystkie swoje dochody i to, co wydajesz każdego miesiąca na podstawowe potrzeby domowe, aby uzyskać jaśniejszy obraz swoich finansów. Nasz przewodnik po budżetowaniu można znaleźć tutaj.
Pokaż swój budżet wszystkim firmom, którym jesteś winien pieniądze. Jeśli ściga Cię wierzyciel lub firma windykacyjna i nie możesz sobie pozwolić na zapłacenie tego, co jesteś winien, muszą oni zrozumieć, na co Cię stać. Twój budżet może pomóc im zgodzić się na tymczasowe plany płatności lub przerwy w płatnościach.

Nie czekaj z uzyskaniem pomocy, jeśli jej potrzebujesz. Twój budżet może pokazać, że nie masz wystarczająco dużo pieniędzy miesięcznie, aby zapłacić za podstawowe rzeczy lub spłacić swoje długi. Jeśli tak jest, nie czekaj – zwróć się o pomoc tak szybko, jak to możliwe. Najpierw zajmij się najważniejszymi rachunkami. Kiedy masz tak wiele rzeczy do zapłacenia każdego miesiąca, może być trudno odróżnić rachunki ważniejsze od mniej ważnych. Kiedy już wiesz, na jakich rachunkach skupić się w danym miesiącu, może okazać się, że łatwiej jest Ci poradzić sobie z ogólną sytuacją. Niektóre rachunki są klasyfikowane jako priorytetowe, ponieważ konsekwencje ich niepłacenia są większe niż konsekwencje niepłacenia innych. Na przykład, czynsz i kredyt hipoteczny, opłaty za media i podatek lokalny.

Jak uzyskać pomoc w spłacie długów

Wiele osób stanęło w obliczu bankructwa lub musiało zredukować liczbę pracowników, aby dostosować się do swoich dochodów w tym trudnym okresie. Podczas gdy poziom możliwości zatrudnienia osiągnął poziom sprzed pandemii, nie jest to wszystko, co się wydaje, biorąc pod uwagę istniejące możliwości.

Sektory takie jak handel detaliczny, hotelarstwo i turystyka zostały najbardziej dotknięte i oczekuje się, że najbardziej ucierpią w wyniku potencjalnych zwolnień. Bycie w długach ma negatywny wpływ na samopoczucie psychiczne i Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego chce również podkreślić, że dostęp do usług zdrowia psychicznego pozostaje nierówny zbyt, z między 75% do 95% osób z chorobami psychicznymi nie może uzyskać dostęp do usług w ogóle z powodu problemów finansowych i popytu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź stronę Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego.

Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci stać się finansowo bystry, ale wiemy, że świat pieniędzy i finansów jest pełen błędnych przekonań i mitów.

Najważniejsze mity kredytowe

Twój wynik kredytowy jest uniwersalny

FAŁSZ! Przeczytaj nasz wpis na blogu „Czy naprawdę musimy się martwić o naszą punktację kredytową”, aby uzyskać wszystkie informacje, których potrzebujesz na temat tego, dlaczego punktacja kredytowa nie istnieje! Nie ma jednej uniwersalnej punktacji kredytowej, a wszystkie agencje używają różnych środków do wypracowania punktacji – stąd też wolimy odnosić się do niej jako do Twojej kartoteki kredytowej lub historii kredytowej.

Jeśli Twój partner ma złą historię kredytową, odbije się to na Tobie

FAŁSZ! Twoja kartoteka kredytowa jest specyficzna dla Ciebie. Jedynym sposobem, aby zła historia kredytowa Twojego partnera odbiła się negatywnie na Tobie, jest sytuacja, w której jesteś z nim powiązany finansowo, tzn. posiadasz z nim wspólny kredyt hipoteczny lub kartę kredytową.

Twój adres może zostać wpisany na czarną listę

FAŁSZ! Pamiętaj, że Twój raport kredytowy jest osobistym rekordem i dlatego to, czy poprzedni lokatorzy Twojego adresu mieli długi, nie będzie miało na Ciebie wpływu.

Pożyczając mniej, stajesz się bardziej atrakcyjny dla kredytodawców

FAŁSZ! Widzimy, dlaczego ludzie wierzą w ten mit. Z pewnością pożyczanie mniej i pobyt z długu jest dobrą rzeczą? Tak jest, ale kredytodawcy lubią widzieć, że zostałeś zaakceptowany do kredytu i dobrze zarządzasz spłatami. To sprawia, że jesteś bardziej atrakcyjną perspektywą z mniejszym ryzykiem. Jeśli nie pożyczyłeś w ogóle, to nie ma historii kredytowej i kredytodawcy są mało prawdopodobne, aby podjąć grę na kogoś, kto nie ma wcześniejszej działalności kredytowej spłaty.

Nie mówimy, żebyś wyszedł i maksymalnie wykorzystał wszystkie karty kredytowe, które możesz dostać w swoje ręce. Bądź rozsądny. Powoli buduj historię kredytową – weź kartę kredytową i co tydzień rób na niej zakupy spożywcze. Pamiętaj tylko, aby spłacać ją w całości i na czas każdego miesiąca!

Zła historia kredytowa oznacza brak kart kredytowych

FAŁSZ! Nawet ze złą historią kredytową, możesz otrzymać kartę kredytową. Tak, najlepsze oprocentowanie będzie prawdopodobnie nieosiągalne, ale karty o wyższym oprocentowaniu będą dostępne. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, weź kartę kredytową o wyższym oprocentowaniu i zacznij używać jej rozsądnie, aby zbudować dobrą historię kredytową. Oznacza to małe zakupy, spłacanie w całości każdego miesiąca, itp.

Aby sprawdzić swoją historię kredytową, musisz zapisać się do agencji kredytowej z kosztownymi miesięcznymi opłatami członkowskimi

FAŁSZ! Kiedyś tak było, ale już nie jest. Od czasu wprowadzenia GDPR, agencje muszą udostępniać Ci raport z Twojej kartoteki kredytowej za darmo. Spójrz na nasz ostatni wpis na blogu o tym, jak przejść o uzyskanie raportu za darmo tutaj.

Istnieje czarna lista kredytowa

FAŁSZ! Nie ma czegoś takiego jak czarna lista. Kredytodawcy podejmują decyzje na podstawie Twojego raportu kredytowego, Twojego formularza zgłoszeniowego i wszelkich istniejących informacji, które posiadają na Twój temat.

Sprawdzenie raportu kredytowego ma negatywny wpływ na Twoją sytuację

FAŁSZ! Sprawdzenie raportu kredytowego jest miękkim wyszukiwaniem, widocznym tylko dla Ciebie i dlatego nie ma żadnego wpływu na Twoją sytuację.

Czy chcesz uniknąć nadmiernych wydatków na Boże Narodzenie?

Miałeś najlepsze intencje, aby zastosować się do wskazówek, które daliśmy Ci we wrześniu, dotyczących budżetowania na Boże Narodzenie, jednak mrugnąłeś okiem i zbliża się wielki dzień. Znajdujesz się w sytuacji, w której jeszcze nie skończyłeś świątecznych zakupów, ale wiesz, że będziesz musiał się napinać. Rozumiemy to. Tak wiele osób będzie znalezienie tegoroczne święta trudne do budżetu dla biorąc pod uwagę skutki pandemii.

Przed ostatnim weekendem zakupów przed Bożym Narodzeniem, czy zastanawiałeś się, jak za nie zapłacisz bez sięgania po kartę kredytową?

Przeczytaj nasze wskazówki, jak uniknąć nadmiernych wydatków na Boże Narodzenie i popadnięcia w długi.

Zrób budżet, aby uniknąć nadmiernych wydatków w czasie Świąt

Nigdy nie jest za późno, aby umieścić świąteczny budżet razem. W rzeczywistości, na tym późnym etapie jest to prawdopodobnie najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby pozostać na torze podczas wydatków. Złóż razem budżet na prezenty i budżet na żywność. Trzymaj się tego. Bądź realistą i planuj odpowiednio. Róbcie dużo list, ustalajcie, ile zamierzacie wydać na każdą osobę i zarządzajcie oczekiwaniami.

Prezenty

Musisz zarządzać oczekiwaniami w zależności od swoich finansów w okresie świątecznym. Jeżeli ty duża rodzina lub twój finanse no rozciągają kupować prezent dla każdego wtedy dlaczego no unosić się pomysł sekretnego Santa? Co prawda, możesz zostawić to trochę za późno (ale zawsze jest następny rok!), ale jest to świetny pomysł.

Jeśli masz dzieci i prezenty zwykle wymykają się spod kontroli, dlaczego nie zastosujesz zasady czterech prezentów? To proste – trzymaj się czterech prezentów wzdłuż następujących linii;

 • Coś do ubrania
 • Coś do czytania
 • Coś, co chcą
 • Coś, czego potrzebują

Ogranicz do minimum swoje działania społeczne

Imprezy biurowe, spotkania z przyjaciółmi na świąteczny napój i odwiedziny u Świętego Mikołaja w okresie świątecznym mogą wiązać się z wysoką ceną. Wkraczamy w ostatni tydzień przed świętami, kiedy to odbywa się wiele imprez. Możesz czuć się pod presją, aby powiedzieć „tak” na wszystko, ale nie musisz! Zaplanuj, co chcesz robić w okresie świątecznym. Ustal budżet. Zaakceptuj, że nie możesz zrobić wszystkiego! Co prowadzi nas do następnej wskazówki …

Nie musisz wydawać pieniędzy, aby mieć wspomnienia

Słyszałeś to już wcześniej – że większość ludzi będzie pamiętać bycie razem, a nie materialne prezenty, które otrzymują. Wydaje się banalne, ale to prawda. Po ostatnich miesiącach, przez które przeszliśmy, wiele można powiedzieć o byciu razem w okresie świątecznym.

Możesz czuć się pod presją, aby stworzyć świąteczne wspomnienia i możesz myśleć, że wiąże się to z wydawaniem pieniędzy. Wcale tak nie jest. Bądź nieco bardziej kreatywny i pomyśl nieszablonowo. Istnieje wiele darmowych zajęć, które możesz wykonywać z rodziną i przyjaciółmi, aby uniknąć nadmiernych wydatków w czasie świąt.

 • Zorganizuj wspólne spotkanie (z uwzględnieniem ograniczeń) i poproś przyjaciół i rodzinę o przyniesienie dania/butelki
 • Pójdź na kolędowanie w swojej okolicy lub poszukaj miejsc, w których odbywają się wspólne kolędy
 • Zrób maraton filmów świątecznych
 • Wybierz się na przejażdżkę po okolicy, aby popatrzeć na świąteczne dekoracje
 • Zrób świąteczne ciasteczka z przyprawami i udekoruj je z dziećmi, a następnie podaruj przyjaciołom
 • Wyjdź na zewnątrz i idź na świąteczne spacery – jeśli jesteś z dziećmi, stwórz świąteczny arkusz aktywności, gdzie muszą zauważyć rzeczy i zaznaczyć je
 • Urządź świąteczną dyskotekę w kuchni

Rozejrzyj się, aby uniknąć nadmiernych wydatków na Boże Narodzenie

Wojny cenowe wciąż trwają w handlu detalicznym. Poświęć czas na zakupy w celu uzyskania najlepszej ceny – dotyczy to zarówno prezentów, jak i żywności. Zakupy online mogą czasami być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jesteś w stanie sprawdzić różnice w cenach na wyciągnięcie ręki. Zakupy online eliminują również pokusę dodawania dodatkowych rzeczy do koszyka, do czego może prowadzić robienie zakupów osobiście. Jeśli pójdziesz do sklepu, to upewnij się, że zabierzesz ze sobą listę i będziesz się jej trzymać.

Zaplanuj posiłki na okres świąteczny.

Zastanów się, ile jedzenia będziesz potrzebować, a podczas zakupów zwróć uwagę na daty przydatności do spożycia. A jeśli masz resztki, aplikacja OLIO jest świetnym narzędziem do przekazywania nadmiaru i niechcianego jedzenia komuś, kto go chce.

Trzymaj się z dala od kredytów

Jeśli nie masz pewności, że jesteś w stanie spłacić kredyt w całości, trzymaj się od niego z daleka. Uważaj na firmy oferujące pożyczki na dzień wypłaty, które niosą ze sobą niebotyczne odsetki, jeśli nie spełnisz warunków spłaty. Podobnie uważaj na programy typu „kup teraz, zapłać później”.

Pamiętaj, że Boże Narodzenie to tylko jeden dzień

Nie pakuj się w duże długi przez wzgląd na jeden dzień. Wiemy, że przynęta reklamy, konsumpcjonizmu i dostępnych kredytów w połączeniu z błyszczącymi rzeczami, mediami społecznościowymi i świątecznym dopingiem może być trudna do zignorowania, ale ignoruj ją na własne ryzyko.

Czym są aplikacje do automatycznego oszczędzania?

Aplikacje te zostały stworzone po to, by przesączać niewielkie kwoty Twoich dochodów na inne wirtualne konto oszczędnościowe bez Twojego udziału. W ciągu ostatniego roku zyskały one na popularności i obecnie na rynku jest już kilka takich aplikacji. Chociaż ich założenie jest takie samo, istnieją subtelne różnice między nimi.

Niektóre aplikacje do automatycznego oszczędzania obliczają, ile możesz zaoszczędzić każdego tygodnia, „obserwując” Cię przez pewien czas, śledząc Twoje zwyczaje związane z wydawaniem pieniędzy itp. zanim zwiększą aktywność. Inne zaokrąglają Twoje zakupy do najbliższego funta i różnica zostanie zapisana. Teoria jest taka, że wszystkie te grosze i małe kwoty pieniędzy nie zostaną zauważone, co w dłuższej perspektywie doprowadzi do zgromadzenia większych oszczędności.

Czy aplikacja do automatycznego oszczędzania jest dla mnie odpowiednia?

Zanim podejmiesz tę decyzję, dobrze jest najpierw dowiedzieć się kilku rzeczy.

Co to jest?

Użytkownik daje aplikacji dostęp do swojej istniejącej bankowości internetowej, dzięki czemu widoczne są informacje o Twoim rachunku bieżącym. Banki muszą się teraz do tego dostosować i muszą udostępniać te dane upoważnionym przez FCA stronom trzecim po udzieleniu przez Ciebie zgody. Należy pamiętać, że jeśli wyrazisz zgodę na udostępnienie przez bank swoich danych nieautoryzowanej aplikacji, zgadzasz się wziąć na siebie wszelkie ryzyko.

Aplikacje do automatycznego oszczędzania oferują niewielkie lub żadne odsetki

Dlatego też, zgodnie z ogólną zasadą, jeśli zamierzasz korzystać z aplikacji do automatycznego oszczędzania, wszelkie zgromadzone pieniądze powinny być regularnie przenoszone na konto oszczędnościowe. Nie tylko będą one chronione przez FCSC, ale również zyskasz niewielką kwotę odsetek od nich.

Inwestycje za pośrednictwem aplikacji mogą nie być takie, jakie się wydają
Niektóre z dostępnych na rynku aplikacji pozwalają na dokonywanie inwestycji za ich pośrednictwem poprzez fundusze. Brzmi ekscytująco, ponieważ istnieje możliwość szybszego wzrostu pieniędzy, jednak istnieje ryzyko związane z tym i możesz skończyć tracąc pieniądze, jeśli te inwestycje nie okażą się tak wspaniałe.

Zalety w skrócie

 • Pomagają wyrobić sobie dobre nawyki oszczędzania
 • Mogą być zabawnym sposobem uczenia się o pieniądzach i oszczędzaniu
 • Można zarobić odsetki (choć są one minimalne)
 • Zaoszczędzone pieniądze są przechowywane na oddzielnym wirtualnym koncie, co pomaga zmniejszyć pokusę ich wydania
 • Pomaga oszczędzać przy niewielkim lub zerowym wysiłku z Twojej strony

Wady

 • Musisz posiadać smartfona
 • Niektóre z aplikacji nie mają pełnej ochrony FCSC, co oznacza, że istnieje ryzyko z ich użyciem
 • Niewielkie lub żadne odsetki są oferowane

Handluj

Jak mówią, śmieci jednego człowieka to skarb innego człowieka, więc zbadajmy opcje dostępne dla Ciebie, aby zwiększyć swój dochód i declutter swoje życie w procesie!

Ebay

Tm zawsze będzie ktoś tam który szuka dla drugiego-używanych ubrań że ty już nie nosisz, dziecinni odzieżowi pęczki, meble, książki, etc. Ebay jest stroną sprzedaży, która zazwyczaj płaci najlepiej pod względem tego, ile prowizji jest pobierane przez stronę i jeśli jesteś skłonny poświęcić czas na załadowanie zdjęć i napisanie opisów, to jest to świetny sposób na uporządkowanie swojego życia i zwiększenie swoich dochodów.

Facebook

Facebook Marketplace jest bardzo popularnym sposobem na pozbycie się niechcianych przedmiotów. Ludzie wykorzystali moc mediów społecznościowych i umieścili swoje używane towary na stronie, aby sprzedać je lokalnej społeczności (lub poza nią, jeśli jesteś gotów podróżować).

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz