Zasady stylowego skandynawskiego salony

Dzisiejszy wpis zaczniemy od pytania: Dlaczego warto w ogóle interesować się urządzaniem swojego salonu i nie zrobić tego byle jak, tak jak nam wygodnie? Odpowiedź na to pytanie jest prosta jak kupno butów kartą kredytową.

To jak wygląda nasz dom, czy jest zagracony, czy minimalistyczny, kolorystyka ścian; wszystko to wpływa na nasze samopoczucie. A to powinno nas interesować najbardziej, jeśli chodzi o dekorację naszego domu i wiele innych aspektów naszego życia.

W jasnym i uporządkowanym domu prościej się żyje, umysł może skupić się na rzeczach ważnych – takich jak rodzina, czy kariera lub zwykły relaks. Zła przestrzeń mieszkalna źle na nas wpływa, to banał, ale jakże prawdziwy.

Stylem aranżacji wnętrza, który spełnia kryteria uporządkowanego i prostego domu jest styl skandynawski. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się urządzaniem salonu:
Styl Skandynawski jest przede wszystkim przystosowany do tych zimniejszych pór roku, mimo tego z powodzeniem sprawdzi się w tych cieplejszych. No bo kto będzie robił remont co pół roku? 🙂

*– Islandia z racji podobieństw i historii północnych krajów również uważana jest za kraj skandynawski.

Warto się zastanowić dlaczego kraje skandynawskie są jednymi z najszczęśliwszych na świecie:
Dania
Szwajcaria
Islandia
Norwegia
Finlandia 
Kanada

oraz Szwecja na 10 miejscu, a Polska na 60)

Bez wątpienia ogromny wpływ na poziom ich szczęścia ma styl ich mieszkań. Życie w ciepłym, sprawiającym pozytywne wrażenie domu wpłynie na jakość twojego życia i sprawi że będziesz szczęśliwsza.

Styl skandynawski znany jest na cały świecie za jego prostotę ubraną w białe kolory, wygodę oraz ciepło pozwalające przeżyć oraz polubić zimę.

1.Wypełnij wnętrze światłem!

Postaraj się użyć prześwitujących zasłonek, aby wpuścić jak najwięcej światła do środka. Dobrym pomysłem jest zamówienie dłuższych karniszy metalowych tak aby była możliwość odkrycia całych okien w ciemniejszych porach dnia.

Oczywiście jeżeli jesteśmy na etapie projektowania i nie mamy jeszcze gdzie zamontować karnisza i wieszać zasłonki to warto pomyśleć o jak największych oknach, które świetnie pasują do stylu skandynawskiego.

( nie zastawiaj parapetów ozdobami itd. daj światłu wejść do środka)

Mieszkanie daleko na północy, gdzie dostęp do światła dziennego jest o wiele bardziej ograniczony niż u nas sprawiło, że skandynawowie nauczyli się doceniać i miłować światło dzienne. Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak ważne jest dla nas odpowiednia jego ilość.

Gdy mamy go pod dostatkiem czujemy się lepiej, myślimy bardziej pozytywnie i widzimy wszystko w „innym świetle”.

Podsumowanie:

Zastosuj duże okna bez ozdób zasłaniających światło na parapetach i na oknie.
Użyj prześwitujących zasłon lub zamontuj dłuższe karnisze przy normalnych zasłonach.
Jeżeli używasz grubych zasłon ze względu na prywatność możesz zamienić je na drewniane żaluzje lub białe plastikowe rolety.

2.Spraw by raz wpuszczone światło rozniosło się po całym pokoju.

Skandynawski design korzysta z bieli oraz kolorów które są pełne i czyste. Ich dobór nie jest przypadkowy, takie kolory wspomagają odbijanie się światła od wszelkich przestrzeni, ścian, podłóg czy mebli. W ten sposób pokój jest jaśniejszy oraz wydaje się optycznie większy.

Każdy lekki kolor jest dobry, jednak najlepiej radzi sobie z tym kolor biały. Dobrym pomysłem jest również używanie błyszczących, połyskowych powierzchni (takim połyskiem cechuje się na przykład większość typów naszych karniszy)

np. podłoga, parapety, meble.

Korzystamy z nich ze względu na to, że lepiej odbijają światło od zwykłych powierzchni. Wyrzuć stary dywan i wstaw połyskowe drewniane panele podłogowe.

Podsumowanie:

Używamy bieli i lekkich kolorów aby rozprzestrzenić światło po pokoju.
Skup się na połyskowych, błyszczących powierzchniach w meblach, podłogach itd.
Zastosuj lustra, odbijają one i przekazują dalej światło jeżeli są odpowiednio umiejscowione.

3.Drewno drewno i jeszcze raz drewno!

Skandynawowie stawiają na komfort i ciepło w swoich mieszkaniach. Użycie naturalnego drewna w podłogach, meblach czy panelach ściennych to idealny pomysł jeśli idziemy w styl skandynawski w swoim domu. Pomimo konieczności odnawiania go co ileś lat – drewno to świetny wybór nadający wygody i ciepła twojemu mieszkaniu.

Podsumowanie:

Używanie drewnianych podłóg, mebli oraz paneli ściennych sprawi, że twoje mieszkanie będzie cieplejsze w odbiorze.
Jeżeli w twoim mieszkaniu będzie dużo drewna, polecamy zakup karniszy drewnopodobnych, które świetnie współgrają z drewnianymi wykończeniami.

4.W Skandynawskim Stylu aranżacji oraz skandynawskim stylu życia natura odgrywa kluczową rolę.

Nawet w mroźną zimę wszelka aktywność na zewnątrz cieszy się powodzeniem i uznaniem skandynawów. Pozytywne myślenie, korzystanie ze świeżego powietrza i ogólne podejście do życia z nastawieniem na zdrowie, to rzeczy których musimy się jeszcze od nich nauczyć.

Wprowadzenie zieleni pod postacią roślin do naszych mieszkań jest ważne bez względu na kraj zamieszkania.

Skandynawowie wpuszczają naturę do środka, a ona ożywia ich domy i zapewnia im więcej świeżego powietrza niż zwykłe przewietrzenie mieszkania.

Podsumowanie:

Rośliny doniczkowe lub małe drzewka karłowate (np. bonsai), które można trzymać w domu, to genialny sposób na ożywienie twojego domu i wpuszczenie do niego świeżego powietrza.
Postaraj się myśleć pozytywnie i wychodzić na zewnątrz tak często jak to możliwe, aby zmaksymalizować zdrowy wpływ stylu skandynawskiego na twoje samopoczucie, gdy już wrócisz do mieszkania.

5. Meble o smukłych, przejrzystych krawędziach o kształtach korzystających z natury to kwintesencja minimalistycznego designu.

Niektóry mogą pomyśleć, że meble te są zimne i przypominają szpitalną surowość. Nic bardziej mylnego.

To właśnie ten minimalistyczny wystrój mebli rozświetla przestrzeń w naszym mieszkaniu i dzięki niemu mieszkanie wydaje się większe niż w rzeczywistości.

Ponadto poprawiają one przepływ energii. Naszym skromnym zdaniem ludzie powinni przeznaczać znaczne sumy pieniędzy na wysokiej jakości, ponadczasowe i wytrzymałe meble. Dobry design się nie starzeje, a piękno tych mebli jest uniwersalne. Niektóre meble są jak dzieła sztuki, poprawiają one jakość życia i naszego myślenia samą swoją obecnością w naszym domu.

Podsumowanie:

Podczas remontu lub aranżacji nowego domu wybierz wysokiej jakości, ponadczasowe, minimalistyczne meble, najlepiej drewniane i z gładką powierzchnią.
Skandynawski styl umeblowania to minimalizm: kształty korzystające z prostych brył geometrycznych oraz czystości kolorów oraz znikomej ilości zbędnych detali.

6.Jak wspomniałem w poprzednich krokach styl ten stawia na minimalizm, bryłowate kształty i połyskowe, pełne światła powierzchnie. Wszystkie te cechy są widoczne na pierwszy rzut oka w naszych karniszach kwadratowych, które wyjątkowo dobrze nadają się do stylu skandynawskiego.

Karnisze kute z rurą gładką również spełniają swoje zadanie będąc podporą dla zwiewnych, odkrywających okno zasłonek.

Najlepszym wyborem byłoby użycie białych karniszy, chociaż dla kontrastu, aby nadać pomieszczeniu dynamizmu, czarne karnisze również byłyby odpowiednim wyborem.

Nie wolno jednak zapomnieć o uniwersalnych satynowych karniszach, które pasują do każdego pokoju i stylu.

To czy dany karnisz jest odpowiedni zależy od koloru zasłon, a także ścian, mebli i podłóg w pomieszczeniu.

Mimo wszystko do stylu skandynawskiego najbardziej będą pasowały karnisze o profilu kwadratowym w jasnym kolorze.

Podsumowanie:

Karnisze kwadratowe idealnie nadają się do stylu skandynawskiego.
Zarówno karnisze białe jak i czarne karnisze metalowe, świetnie się tu sprawdzą.
Satynowe (srebrne) karnisze również spełnią tu swoją rolę, jednak pamiętaj, że wszystko zależy od Twoich preferencji.

7. Zapewnij swojemu mieszkaniu uporządkowany, prosty i efektywny sposób przechowywania rzeczy w domu.

Dobrze przemyślane mieszkanie to takie, w którym na wierzchu nie ma żadnych zbędnych gratów. Dobrze przemyślane mieszkanie jest schludne w odbiorze i wszelkie przedmioty codziennego użytku zostają ukryte w specjalnie do tego wcześniej przygotowanych meblach lub w ścianie, schowku.

Ta część  mieszkaniowego projektu jest bardzo często lekceważona, a styl skandynawski to kwintesencja dobrego – pełnego przestrzeni projektu.

Podsumowanie:

Wszelkie schowki i składziki powinny zostać zaprojektowane tak aby wszystko co zbędne trzymać poza widokiem.
Im mniej ozdób na meblach tym łatwiej poruszać się i orientować w mieszkaniu.

8.Użyj wygodnych i miękkich włókien w elementach wyposażenia takich jak poduszki czy koce.

Wisienką na torcie w aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim jest ich podejście do wygody w mieszkaniu. Patrząc na designy w ich domach dochodzimy do wniosku, że cenią sobie wygodę i komfort ponad wszystko, brak zbędnych rzeczy na stołach i komodach, mięciutkie poduszki, dużo światła w mieszkaniu. Zastosowanie się nawet do części rad zawartych w tym wpisie znacząco podniesie jakość twojego mieszkania, a także ogólne wrażenie jakie sprawia na twoich gościach będzie się dało od razu zauważyć. Wymiana kilku mebli w salonie, odkrycie okien i para nowych puszystych poduszek to dobry początek.

Podsumowanie:

Mieszkanie powinno być miejscem relaksu, zadbaj o wygodę używając więcej miękkich poduszek i koców w normalnym codziennym życiu.
Przy wyborze koloru elementów wyposażenia warto pójść w jasne odcienie miękkiego szarego oraz gdzieniegdzie akcenty kolorów takich jak purpurowy i burgundowy.

Zapraszamy do dokonania zakupu Karniszy Kwadratowych na naszej stronie internetowej. Oferujemy przystępne ceny, szybki czas realizacji, a także poradę przy doborze karniszy.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz