Cięcie laserowe - skuteczny sposób obróbki materiałów

Cięcie laserowe – skuteczny sposób obróbki materiałów

Przedsiębiorstwa wytwarzają produkty z różnorodnych materiałów. Aby jednak powstał końcowy wyrób, konieczne jest poddanie ich stosownej obróbce. Jednym z najskuteczniejszych rodzajów tego typu operacji jest cięcie, obejmujące kilka metod, w których wykorzystuje się zarówno środki mechaniczne, jak i wodę, gaz (np. tlen) czy laser. W ostatnich latach niezwykle popularne stało się zwłaszcza tzw. cięcie laserowe, wykonywane za pomocą generatora promieniowania laserowego.

Czym charakteryzuje się cięcie laserowe?

Cięcie materiału za pomocą lasera to jeden z niezwykle ważnych procesów rozdzielania termicznego. Polega on na skierowaniu na powierzchnię danego materiału wiązki laserowej (wiązki promieniowania elektromagnetycznego z zakresu ultrafioletu, podczerwieni czy światła, której cechą nadrzędną jest skupienie dużej ilości energii na wyjątkowo małym obszarze), która silnie ją nagrzewa do momentu stopienia, odparowania albo wypalenia. Cięcie laserowe rozpoczyna się w chwili, gdy wiązka wniknie w materiał w danym punkcie, a następnie zacznie go rozdzielać zgodnie z określoną geometrią cięcia.

Warto podkreślić, że czynnikiem tnącym nie jest tutaj jedynie sama wiązka, ale również czysty gaz techniczny, np. azot, tlen lub argon. Ma on za zadanie przyspieszyć cały proces i wydmuchiwać stapiany na bieżąco materiał.

Zalety laserowej obróbki materiału

Główną zaletą wiązki laserowej jest możliwość wykorzystania tej technologii do cięcia bardzo wielu rodzajów materiałów – zarówno organicznych, jak i nieorganicznych. Cięcie laserowe wykorzystamy w obróbce m.in. tworzyw sztucznych (np. gumy, poliwęglanu, poliestru, akrylu), drewna, papieru, skóry, tkanin, kartonu, żywności czy metali – mogą wyciąć zarówno stal, blachę jak i aluminium.

Kolejną ogromną zaletą tego sposobu obróbki jest brak konieczności wprowadzania poprawek (zbędne są procedury końcowe, takie jak piaskowanie czy uszczelnianie), ponieważ cięcie laserowe doskonale uszczelnia krawędzie danego materiału, chroniąc je choćby przed strzępieniem się.

Ważnym atutem tego procesu jest ponadto wysoka precyzja – powstała szczelina jest niewiele większa od samej wiązki, dzięki czemu możliwe jest wycinanie nawet najbardziej misternych kształtów geometrycznych.

Ostatnią kluczową przewagą cięcia laserowego nad chociażby cięciem mechanicznym jest brak zużywania się narzędzi, co znacznie obniża koszty związane z prowadzeniem danej operacji.

Należy podkreślić, że w ostatnich latach powszechne stało się przede wszystkim wykorzystywanie lasera do obróbki stali, z której wykonuje się różnego rodzaju konstrukcje. Pozwala to bowiem zwiększyć szybkość produkcji, umożliwia maksymalne wykorzystanie materiału i zapewnia brak uszkodzeń tworzywa.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz