czy bitcoin jest legalny

Czy bitcoin jest legalny ?

Czy bitcoin jest legalny – krótko i na temat

Wzrastająca popularność bitcoinów – a także innych kryptowalut – powoduje, że nie brakuje ludzi, którzy zadają sobie pytanie czy bitcoin jest legalny w naszym kraju. Także chcecie poznać odpowiedź na to pytanie? Zamierzacie bowiem zainwestować swoje pieniądze w tę lub inne kryptowaluty? Druga strona medalu jest jednak taka, że obawiajcie się, że przez to możecie mieć kłopoty z polskim prawem? W takim razie zapraszamy do przeczytania dzisiejszego wpisu poświęconego tej tematyce.

Czy można zarabiać na bitcoinach zgodnie z prawem?

Bitcoin to bez wątpienia specyficzny środek płatności. Nie możemy go dotknąć czy włożyć do portfela, jak na przykład jednozłotówkę czy banknot dziesięciozłotowy itp. Czy to jednak oznacza, że jego używanie jest całkowicie nielegalne? Ciekawostką jest fakt, że tą sprawą nie tak dawno zajmowali się posłowie. Odpowiedź na interpelację nr 6655 jasno pokazuje, że rząd… do końca nie wie, jak definiować kryptowaluty. Trzeba jednak podkreślić, że w oświadczeniu jest zaznaczone, że wykonywanie transakcji przy użyciu bitcoinów jest legalne. W związku z tym osoby, które obawiały się tego faktu mogą już spać spokojnie. To bowiem oznacza, że tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby inwestować swoje pieniądze i – przy odrobinie szczęścia – zarabiać na tym.

Nie zapomnij o podatkach!

Oczywiście, jeśli zastanawiacie się nad tym czy bitcoin jest legalny w naszym kraju, to musicie wiedzieć, że wszelkie zyski uzyskane z tego tytułu muszą być odpowiednio opodatkowane. Niestety, nie jest tak, że ktoś może kupić sobie kryptowaluty na jednym z dostępnych obecnie serwisów, zarobić pieniądze, a następnie całą różnicę ulokować na przykład na koncie bankowym itp. Pamiętajcie, że takie przychody muszą być opodatkowane. Istotne jest też to, aby posiadać potwierdzenia zawarcia transakcji. Jeśli macie wątpliwości, jak powinny być opodatkowane zyski z kryptowalut, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się do Waszego Urzędu Skarbowego czy prawnika, który ma doświadczenie w tego typu sprawach.

Dzięki temu dokładnie wypełnicie wszystkie dokumenty i będziecie pewni, że „fiskus” nie zakwalifikuje takiej gotówki jako nieujawnione dochody. Trzeba pamiętać, że w tym konkretnym przypadku sankcje mogą być bowiem bardzo surowe – zakładające nawet karę w wysokości 75% od nieujawnionych dochodów! W związku z tym nie wolno zapominać o tym obowiązku. Jeśli zaś wiecie, że na przykład ktoś z Waszych znajomych osiągnął w ten sposób zysk, a nie wie o takiej konieczności, to warto mu to doradzić. Trzeba bowiem podkreślić, że nieznajomość prawa także nie zwalnia z jego przestrzegania!

Post Author: Redakcja

1 thoughts on “Czy bitcoin jest legalny ?

Dodaj komentarz