Czy opłaca się wysyłać towar do innego kraju UE? Co musimy wiedzieć?

Sprzedaż wysyłkowa za granicę to bardzo popularny krok, na który decyduje się wielu sprzedawców, szczególnie tych, którzy sprzedają swój towar w internecie. Ma to bowiem kilka znaczących plusów, które mogą wpłynąć na większy zarobek danej firmy poprzez widoczne różnice w płatności podatku VAT, który jest inny w niemalże każdym kraju. Dlatego szczególnie sklepy, które swoją działalność opierają na sprzedaży w sieci oferują sprzedaż wysyłkową za granicę do krajów, gdzie dany podatek jest często znacząco mniejszy.

Czy sprzedaż wysyłkowa za granicę jest opłacalna?

Jeśli chodzi o sprzedaż wysyłkową za granicę to aby była rzeczywiście opłacalna, musimy zorientować się, ile wynosi podatek VAT w danym kraju. Jest to bardzo ważne, bo klient mieszkający poza granicami będzie chciał płacić podatki od sprzedaży takie, jak są oferowane w kraju, w którym mieszka. To w gestii sprzedawcy więc leży sprawdzenie wysokości podatku i tego, czy będzie to dla niego korzystne. Na tej podstawie należy ustalić, czy wysyłka towaru do danego kraju będzie opłacalną inwestycją, czy też nie.

Kwestie formalne wysyłki za granicę

Sprzedaż wysyłkowa za granicę to dość skomplikowana kwestia dla sprzedawcy, co nie znaczy, że nie będzie opłacalna. Sklep jednak jest zmuszony poinformować Polski urząd skarbowy o zamiarze sprzedaży do danego kraju, bo niestety musimy się z tego rozliczyć. Nie dopilnowanie tego obowiązku może niestety skończyć się nie tylko problemami natury prawnej, ale także wysokimi karami finansowymi, co jest zupełnie nieopłacalne. Warto więc tej kwestii dopilnować bardzo dokładnie.

Jak rozliczyć się ze sprzedaży wysyłkowej za granicę?

Najlepiej, kiedy mamy do czynienia ze sprzedażą wysyłkową za granicę, poprosić o pomoc firmy, które trudnią się tą kwestią zawodowo. Jest to przede wszystkim duże ułatwienie i możemy być pewni, że dana firma zajmie się tą kwestią właściwie. Warto tego dopilnować, bo wszelkie niedopatrzenia podatkowe, to przede wszystkim ogromny problem dla sklepu lub jego właściciela. Niezależnie od tego, czy sprzedaje on swoje towary hurtowo, czy trudni się sprzedażą towarów pojedynczych dla osób prywatnych. Kiedy co nie zostanie dopatrzone, to niestety jesteśmy zmuszeni robić korekty rozliczeń, załatwiać dokumenty potwierdzające zgodność informacji z PITA, a stanem faktycznym. Doświadczona firma rozliczy się tak, aby nie było problemów i wszelkie kwestie dotyczące rozliczeń zostały wysłane w terminie i zgodnie z wytycznymi, jakie panują w państwie polskim.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz