Gdzie założyć pierwsze konto bankowe?

Przychodzi ten czas, kiedy zakładamy swoje pierwsze konto bankowe. Najczęściej ma to miejsce w momencie, kiedy podejmujemy pierwszą pracę. Nikt w dzisiejszych czasach, nie daje już wypłaty do ręki, jak bywało to kiedyś. Dzisiaj wypłaty realizowane są przelewami, dlatego konto bankowe zakładane jest wraz z pierwszym dniem zatrudnienia.

Jeśli po raz pierwszy zakładamy konto bankowe, to najprawdopodobniej dopiero zaczynamy swoją dorosłą przygodę z zatrudnieniem. Warto w takim wypadku zadbać o to, by konto, które zakładamy, było możliwie najtańsze w prowadzeniu.

Darmowe konto bankowe dla osób młodych

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niektóre z banków posiadają specjalne oferty kont dla młodych, które obejmują osoby do 26 roku życia. Czym charakteryzują się takie konta? Spytaliśmy o to Michała Pakułę, eksperta finansowego w portalu Banki24. Takie konta najczęściej są w pełni darmowe, a więc nie posiadają opłat za prowadzenie rachunku czy prowizji za wypłaty z bankomatów. Nie musimy więc ponosić niemal żadnych opłat związanych z prowadzeniem rachunku bankowego. Jedynie, o czym będziemy musieli pamiętać to zweryfikować ofertę na przedłużenie konta, po ukończeniu 26 roku życia.

W którym banku założyć konto bankowe?

Nie podamy Wam konkretnego banku, do którego możecie pójść i założyć darmowe konto osobiste. Warto na własną rękę przeanalizować tego typu oferty i wybrać takie, które najbardziej będzie spełniało nasze oczekiwania. Choć niektóre bank oferują w pełni darmowe konta, to niektóre z nich wymagają spełnienia określonych warunków, by konto nie było obciążone dodatkowymi opłatami. Jednym z takich wymogów jest najczęściej zapewnienie stałych miesięcznych wpływów w określonej wysokości. W jednym banku może to być 1000 zł, w innym nieco więcej np. 2000 zł. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku karty debetowej dołączonej do konta. Bank może przyznać nam ją za darmo i nie naliczać żadnych dodatkowych opłat, ale będziemy musieli wykonać określoną liczbę transakcji bezgotówkowych, aby korzystać z karty całkowicie bezpłatnie. Jeśli konto stale będą zasilać nasze miesięczne dochody od pracodawcy, nie będziemy mieli problemu ze spełnieniem takich warunków.

Nieco inaczej ta sytuacja wygląda w przypadku, jeśli z konta będziemy chcieli korzystać tylko od czasu do czasu, a jego salda nie będą zasilały stałe miesięczne wpływy. Wtedy powinniśmy poszukać takiego konta, które posiada jak najmniej opłat miesięcznych i nie jest to konto tzw. warunkowe (w przypadku którego trzeba spełniać jakieś dodatkowe warunki). Tu w pierwszej kolejności powinniśmy rozglądać się za kontem bez opłat miesięcznych. Jeśli już takie znajdziemy, wtedy weryfikujmy pozostałe opłaty w ramach konta, a więc opłata za przelewy, prowizja za kartę debetową, wypłaty z bankomatów itp. Podczas naszych poszukiwań możemy natrafić na takie konto, które akurat będzie w pełni darmowe, co jest całkiem realne.

Jak znaleźć dla siebie odpowiednie konto bankowe oraz takie, które będzie stosunkowo tanie w prowadzeniu? Warto do tego oczywiście wykorzystać internet. Sprawdźmy bieżące porównania czy rankingi rachunków osobistych, na które bez większego problemu natrafimy w internecie.

Post Author: Redakcja

1 thoughts on “Gdzie założyć pierwsze konto bankowe?

    Damian

    (9 kwietnia, 2019 - 2:54 pm)

    Warto byłoby dodać do wpisu, żeby przejrzeć promocje banków. Banki organizują okresowe promocje za założenie konta, jeśli oferta konta jest równie dobra jak promocji to można przy okazji zgarnąć ciekawe gadżety, darmowe pieniądze, zwroty za płatności kartą/blikiem itp. Oczywiście nie jest to główne kryterium, jeśli szukamy użytkowego konta.

Dodaj komentarz