jak oszczędzać na zakupach

Jak oszczędzać na zakupach?

Jak oszczędzać na zakupach?

W poprzednim artykule dowiedzieliście się o plusach i minusach inwestowania w lokaty. Przed Wami kolejny wpis, który także poszerzy Waszą wiedzę w tematyce finansów i pozwoli Wam mieć po prostu więcej pieniędzy na co dzień. Chyba każdy zgodzi się, że zakupy pochłaniają dużą część każdego domowego budżetu. Oczywiście, nie można z nich zrezygnować, ponieważ nie ma możliwości, aby obyć się bez wielu artykułów spożywczych, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby proces dokonywania zakupów był zdecydowanie bardziej usprawniony, niż do tej pory. To oczywiście będzie oznaczało większą ilość pieniędzy w portfelu, które można odkładać na tak zwaną „czarną godzinę” lub po prostu wydać na inne rzeczy. Co zatem zrobić, aby rzeczywiście oszczędzać na zakupach?

Jak oszczędzać na zakupach? – twórz listę zakupów

Jeśli chcecie oszczędzać na zakupach, to musicie sporządzić listę produktów, które kupujecie tydzień po tygodniu. Dlaczego jest to tak istotne? Często ludzie robią zakupy bez odpowiedniego przygotowania. Kupują rozmaite rzeczy, które nie są przez nich do końca, albo nawet w ogóle, wykorzystywane. Wiele takich artykułów ma krótkie terminy przydatności do spożycia. To oznacza, że trzeba je po pewnym czasie wyrzucić. Jeśli zatem kupujecie często na przykład mleko czy jogurty, to postarajcie się oszacować, ile w ciągu tygodnia jesteście w stanie spożyć tych produktów. Nie kupujcie ich na zapas, ponieważ takie artykuły – jeśli nie zostaną spożyte w odpowiednim terminie – będą nadawać się po prostu do kosza (jest to rzecz jasna wyrzucenie pieniędzy w błoto).

Dobra organizacja sprawi, że oszczędzanie na zakupach będzie jak najbardziej możliwe. Warto też wspomnieć o innym aspekcie związanym z listą. Sporządzenie takiego dokumentu powoduje, że ludzie mniej chętnie decydują się na inne produkty, które nie zostały na nim umieszczone. Każdy powinien zdawać sobie sprawę, że sklepy – małe, średnie czy duże – mają swoje sposoby, aby zachęcać konsumentów do robienia zakupów. Są to odpowiednia muzyka, zapachy, rozmieszczenie towarów czy liczne promocje, które tak naprawdę nie są żadnymi rabatami itp. Statystyki pokazują, że bardzo dużo osób daje się nabierać na takie triki. Często ludzie wychodzą ze sklepu z produktami, których wcale nie mieli zamiaru kupować. Jeśli zatem chcecie oszczędzać na zakupach, to koniecznie przygotujcie listę produktów, które będą Wam potrzebne w danym tygodniu, a następnie twardo jej się trzymajcie. Dzięki temu będziecie mieli pewność, że nie wrócicie do domu z elementami, które tak naprawdę nie są Wam do niczego potrzebne.

Jak oszczędzać na zakupach – nie zapomnij o posiłku!

Na pewno wiele osób zastanawia się, o co chodzi w tym temacie. Już wyjaśniamy. Statystycznie więcej wydają ludzie, którzy idą do sklepu… głodni. Wiecie już, że w sklepach nie brakuje aromatycznych zapachów, które zachęcają do kupna drożdżówek, owoców czy warzyw itp. Jeśli będziecie głodni, to pokusa może okazać się zbyt silna i nabędziecie produkt, którego pierwotnie nie mieliście zamiaru kupować. Osoby, które przed zakupami zjedzą porządny posiłek są zdecydowanie mniej skłonne do trwonienie pieniędzy na artykuły spożywcze, które znajdują się na półkach sklepowych.

Jak oszczędzać na zakupach

Nie przekraczaj wyznaczonego budżetu!

Tutaj także bardzo pomocna będzie lista zakupów. Ceny artykułów spożywczych są jednak dynamiczne. Może okazać się, że finalny wydatek będzie o kilka czy nawet kilkanaście procent wyższy, niż pierwotnie zakładano. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Istotne jest to, aby się do niej przygotować. Wasza lista zakupów powinna być zrobiona tak, aby zawierała rzeczy niezbędne oraz te, z których ewentualnie możecie zrezygnować. Bardzo ciekawym patentem jest branie ze sobą do sklepu dokładnie takiej gotówki, którą możecie przeznaczyć na zakupy w danym okresie. Jeśli finalna kwota za nabyte produkty będzie większa, to po prostu warto zrezygnować z elementów, które nie są Wam koniecznie potrzebne do przeżycia. Dzięki temu nie będziecie wydawać nic ponad to, co wcześniej ustaliliście.

Post Author: Redakcja

1 thoughts on “Jak oszczędzać na zakupach?

    Weronika

    (6 października, 2017 - 6:27 pm)

    Lista zakupów plus bardzo bardzo bardzo mało czasu i możliwie mały sklep i może wtedy będzie jakaś szansa na powodzenie : D

Dodaj komentarz