jak jezdzic ekonomicznie samochodem

Jak jeździć ekonomicznie samochodem?

Jak jeździć ekonomicznie samochodem?

Codziennie jeździcie do pracy samochodem? Często robicie duże zakupy? Odwozicie też Wasze dzieci do szkoły od poniedziałku do piątku? Przez to Wasze auta praktycznie cały czas są w ruchu? Własny pojazd to dużo przywilejów. Wszędzie można dostać się szybciej i w bardziej komfortowych warunkach. Druga strona medalu jest jednak taka, że wiąże się to z konkretnymi wydatkami. Co zrobić, aby rzadziej odwiedzać stacje benzynowe? Sposobem na to jest ekonomiczna jazda samochodem.

Dlaczego ekonomiczna jazda jest wskazana?

Trzeba podkreślić, że ekonomiczne eksploatowanie samochodu w tym zakresie ma wiele korzyści. Oczywiście, przede wszystkim chodzi o aspekty finansowe. Ludzie, którzy starają się jeździć w ten sposób wydają zdecydowanie mniej pieniędzy na stacjach benzynowych. Warto jednak wiedzieć o innych zaletach tego rozwiązania. Należy zaznaczyć, że taki sposób pokonywania kolejnych kilometrów jest także znacznie bardziej bezpieczny. Każdemu powinno na tym zależeć. Dzięki temu kierowca, pasażerowie, piesi, a także inni uczestnicy ruchu drogowego są po prostu w mniejszym stopniu narażeni na ryzyko. To jednak nie wszystko. Należy zaznaczyć, że ekonomiczne jeżdżenie samochodem wpływa także dobrze na żywotność auta i jego poszczególnych elementów. Właściwe pokonywanie tras sprawia, że części wolniej się zużywają, co też jest korzystne w aspekcie finansowym. Wszystko dlatego, że rzadziej trzeba odwiedzać mechaników oraz płacić za naprawy czy wymiany poszczególnych trybików.

Sposoby na ekonomiczną jazdę

Przejdźmy do konkretów. Na pewno bardzo ważne jest to, aby usunąć z samochodu wszystkie zbędne elementy. Może nie każdy wie, ale wpływ na zużywane paliwo ma między innymi ciężar auta. Jeśli zatem w Waszych samochodach są elementy, które nie są konieczne do pokonania konkretnej klasy, to warto po prostu z nich zrezygnować. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy ktoś wybiera się na wakacje swoim pojazdem. Ludzie najczęściej decydują się zabierać mnóstwo elementów, co w tym aspekcie nie jest korzystne. Warto zatem wybrać wyłącznie takie rzeczy, które naprawdę są niezbędne, a inne po prostu zostawić w domu czy mieszkaniu.

Co jeszcze wpływa na ekonomiczne pokonywanie kilometrów? Ważne jest to, aby od razu ruszać z miejsca. Dzięki temu zużyjecie mniej paliwa, które jest niepotrzebnie tracone w trakcie bezruchu. Warto zatem odpalać silnik dopiero wtedy, kiedy rzeczywiście macie zamiar ruszyć. Nie można nie wspomnieć, że po starcie każdy kierowca powinien postarać się jak najszybciej „wrzucić” dwójkę. Im dłużej będziecie jechać na jedynce, tym większe zużycie paliwa. Generalnie, samo zmienianie biegów ma w tym kontekście bardzo ważne znaczenie. Jeśli zatem nie chcecie wydawać kroci na stacjach benzynowych, to pamiętajcie o tym, aby właściwie nimi operować.

Ciekawostką jest fakt, że mniejsze zużycie paliwa można uzyskać dzięki zmniejszeniu oporu powietrza. Powstają one – na większą skalę – w przypadku samochodów, które na przykład mają wystające bagażniki dachowe czy uchwyty na rowery itp. Jeśli zatem nie musicie, to nie korzystajcie z takich właśnie elementów. Należy zakładać je tylko wtedy, kiedy rzeczywiście będą one potrzebne – na przykład do przewiezienia rozmaitych bagaży. Zobaczycie, że te zmiany tez korzystnie wpłyną na Wasze rachunki.

Bardzo istotny jest też sam styl jazdy. Ważne jest to, aby starać się utrzymywać równą prędkość na trasie. Pamiętajcie, że nagłe wyprzedzanie czy hamowanie nie jest wskazane. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ekonomiczne jeżdżenie samochodem zakłada też optymalne hamowanie silnikiem. Jeśli chcecie wyprzedzić na przykład traktorzystę czy rowerzystę, to ważne jest to, aby na początek zredukować bieg na niższy i dopiero potem sprawnie nacisnąć pedał gazu. Dzięki temu uporacie się z tą czynnością błyskawicznie, co oczywiście korzystnie wpływie nie na stan zużytego paliwa. Każdy powinien zdawać sobie sprawę także z konieczności obserwacji warunków drogowych oraz innych uczestników ruchu. Dzięki temu na przykład w odpowiednim momencie zaczniecie hamować czy unikniecie podejmowania nagłych decyzji itp. Spokojna jazda – bez „zrywów” – to klucz do oszczędzania na paliwie.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz