O czym pamiętać kupując nieruchomości?

O czym pamiętać kupując nieruchomości?

O czym pamiętać kupując nieruchomości?

W ostatnim czasie na naszym portalu pojawił się wpis dotyczący tego, jak negocjować kupno mieszkania na rynku wtórnym. W dzisiejszym artykule dowiecie się zaś, co należy w ogóle wziąć pod uwagę wybierając konkretną nieruchomość. Pamiętajcie, że kupno domu czy mieszkania to zazwyczaj wydatek sięgający ponad 100 000 zł (ta kwota zależy oczywiście od lokalizacji, liczby pokoi czy metrażu itp.). Chyba każdy jednak zgodzi się, że cyferek jest bardzo duże i działają one na wyobraźnię. Każdy powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, żeby wydać te pieniądze mądrze i rozsądnie, aby potem całe życie nie pluć sobie w brodę, że oszczędności życia zostały ulokowane nieodpowiednio lub po prostu zostały wyrzucone w błoto. Jesteśmy przekonani, że dzisiejszy wpis otworzy Wam oczy na wiele spraw, które należy wziąć pod uwagę. Przeczytajcie uważnie artykuł i wypiszcie sobie najważniejsze rzeczy, aby być dobrze przygotowanym do kupna nieruchomości.

Kupno nieruchomości – oszacuj możliwości finansowe

Jest to najważniejszy aspekt. Niestety, wiele osób popełnia na tym etapie bardzo dużo błędów. Sporo ludzi przegląda ogłoszenia i patrzy na cenę. Pamiętajcie jednak, że nie jest to kwota finalna, którą wydacie na nieruchomość. Jest to szczególnie ważne przy zakupie mieszkania od dewelopera, które nie są jeszcze gotowe do zamieszkania. Co to oznacza w praktyce? Osoby, które zdecydowały się na kupno mieszkania z tak zwanego rynku pierwotnego muszą liczyć się z tym, że tak naprawdę czekają ich wszystkie koszty związane z aranżacją oraz wyposażeniem. W takich mieszkaniach nie ma na przykład żadnych mebli. Poza tym – tutaj już bierzemy pod uwagę mieszkania z rynku pierwotnego oraz wtórnego – trzeba doliczyć prowizję dla biura nieruchomości (jeśli zajmuje się ono procedurą sprzedaży domu czy mieszkania), opłatę dla notariusza czy podatek od nieruchomości. Często finalna kwota jest zatem minimum o kilka tysięcy większa (w przypadku mieszkań z rynku wtórnego), jak nie o kilkadziesiąt tysięcy większa (w przypadku rynku wtórnego, ponieważ trzeba policzyć koszty materiałów, robocizny, wszystkich mebli itd.). W związku z tym osoby, które są zainteresowane kupnem nieruchomości muszą już na samym początku dokładnie dowiedzieć się, ile mniej więcej wyniesie finalny koszt. Na tej podstawie trzeba oszacować czy dana osoba ma w ogóle takie możliwości finansowe. Oczywiście, można wziąć kredyt, ale trzeba też dowiedzieć się odpowiednio wcześnie czy bank udzieli w ogóle konkretnej pomocy finansowej.

Kupno nieruchomości – wybierz odpowiednią lokalizację

Staraliśmy się, aby nasz poradnik był logiczny i uporządkowany. Jeśli wiecie już, za jaką kwotę maksymalnie możecie kupić dane mieszkanie, to dzięki temu liczba ofert (do przeglądnięcia) Wam się zmniejszy, dzięki czemu poszukiwania powinny być szybsze i efektywniejsze. Drugim krokiem jest określenie odpowiedniej lokalizacji. Na co zwrócić uwagę kupując nieruchomość? Pracujecie? W takim razie szukajcie mieszkań relatywnie niedaleko tego miejsca. Wasze dzieci chodzą do szkoły? Starajcie się znaleźć nieruchomość, która będzie stosunkowo blisko Waszego miejsca pracy oraz szkół Waszych pociech. W polskich miastach komunikacja miejska jest dość dobrze rozwinięta, ale jeśli możecie jechać do pracy 20 minut, to chyba lepiej wybrać taką opcję, niż 2 razy dłuższą itd. Druga strona medalu jest jednak taka, że mieszkania w centrum są droższe. Poza tym osoby lubiące ciszę i spokój raczej nie będą do końca usatysfakcjonowane. Wszystko dlatego, że w centrum życie po prostu tętni na okrągło. Trzeba zatem zastanowić się nad swoimi preferencjami. Nie brakuje osób, które kupują mieszkanie praktycznie tuż obok centrum, by mieć błyskawiczny dojazd do pracy. Są jednak ludzie, którzy wolą jechać dłużej – na przykład pół godziny – ale mieszkać w spokojnej okolicy, w której będą mogli maksymalnie zrelaksować się.

O czym jeszcze pamiętać kupując nieruchomości?

Musicie wziąć pod uwagę również pożądaną powierzchnię, elementy dodatkowe (balkon czy piwnica itp.). rodzaj ogrzewania, liczbę pokoi, obecność lub brak windy czy poziom kondygnacji. Generalnie zasada jest taka, że lepiej szukać dłużej – oczywiście, jeśli jest taka możliwość – ale znaleźć mieszkanie, które będzie jak najbliższe ideałowi.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz