oszczedzanie a inwestowanie

Oszczędzanie a inwestowanie

Oszczędzanie a inwestowanie – czym się różnią?

Obecnie coraz więcej osób zastanawia się czy warto oszczędzać pieniądze. Też borykacie się z takimi myślami i nie możecie znaleźć prawidłowej odpowiedzi? Zastanawiacie się, co ewentualnie można zrobić z taką dodatkową gotówką? Musicie też zacząć rozróżniać dwa pojęcia: oszczędzanie i inwestowanie. Należy zrozumieć, że są to dwa odrębne byty. Oczywiście mogą iść one w parze. Jednak oszczędzanie i inwestowanie polega na czymś zupełnie innym. Jeśli chcesz poznać różnicę pomiędzy oszczędzaniem a inwestowaniem –  zapraszamy do dzisiejszego wpisu, który jest poświęcony tematyce oszczędzania oraz inwestowania.

 

Dlaczego warto oszczędzać?

Teoretycznie nikt nikogo nie zmusza do oszczędzania pieniędzy. Chyba najgorzej wygląda sytuacja wtedy, kiedy ktoś oszczędza gotówkę a jednocześnie nie ma do tego 100% przekonania… Warto jednak uświadomić sobie, że systematyczne odkładanie kasy ma wiele niezaprzeczalnych atutów. Trzeba także mieć świadomość, że oszczędzanie to odkładanie np. pieniędzy. Jeśli odłożymy jakąś sumę pieniędzy będziemy mieli tylko tyle ile odłożyliśmy. Pula odłożonych pieniędzy zwiększa się tylko wtedy i tylko o tyle ile do tej puli dołożymy. Tj. tyle ile odkładamy tyle mamy. Nasz kapitał nie powiększa się o nic więcej aniżeli odłożymy.

Dlaczego zatem warto oszczędzać skoro tak na prawdę na tym nie zarabiamy. Przemawia za tym jednak wiele czynników. Jakich?

Bardzo istotne jest to, że ludzie, którzy oszczędzają pieniądze mają poczucie bezpieczeństwa oraz stabilizacji. Nawet bowiem bardzo niesprzyjające okoliczności będą mogły być przezwyciężone. Oczywiście, generalnie trzeba myśleć pozytywnie. Druga strona medalu jest jednak taka, że życie pisze różne scenariusze. Należy być przygotowanym na rozmaite warianty – także te negatywne. Jeśli będziecie posiadać oszczędności, to na przykład nagła utrata pracy nie spowoduje, że zaczniecie, kolokwialnie pisząc, wyrywać sobie włosy z głowy czy bardzo się zamartwiać. Wszystko dlatego, że będziecie mieli środki do życia wtedy, kiedy będziecie szukać nowego zatrudnienia. Nie należy zatem traktować oszczędzania jako zła koniecznego. To bowiem wentyl bezpieczeństwa dla Was i Waszych rodzin.

Może stać się także tak, że właśnie dzięki oszczędnościom, sami zdecydujemy się na ten krok i zrezygnujemy z obecnej pracy, aby zacząć coś na własny rachunek bądź poszukać czego co bardziej będzie odpowiadało naszym ambicjom. Dzięki oszczędnościom możemy stać się silniejsi i otwarci na większe ryzyko. Oszczędności jako gwarancja naszego bezpieczeństwa może przyczynić się do tego, że w swoich działaniach będziemy bardziej odważni.

Nawet ludzie bardzo bogaci mają jakieś oszczędności. Niezależnie od tego jaką pulą dysponujesz, oszczędności to coś dobrego, jednak musisz pamiętać przy tym, że one same nie uczynią z Ciebie milionera.

Jeśli marzysz o własnej firmie albo masz pomysł na to co zrobić aby zdobyć duże pieniądze. Nawet żeby zacząć potrzebny jest jakiś zasób pieniędzy. Nie na każdy biznes potrzebna jest taka sama kwota gotówki. Jednak bezapelacyjnie, żeby zacząć działać potrzebna jest ci jakaś kwota gotówki. Jednym ze sposobów aby ją zdobyć jest właśnie oszczędzanie pieniędzy. Jeśli na początek potrzebujesz zastrzyku gotówki warto zacząć od oszczędzania. W trakcie gdy zbierać będziesz gotówkę na rozpoczęcie biznesu może to być także dobry czas aby zbadać rynek i dopracować swój biznesplan tak aby zapiąć wszystko na ostatni guzik.

Świetna infografika dotycząca oszczędzania a inwestowania z strony bankier.pl/

oszczedzanie a inwestowanieoszczedzanie a inwestowanieoszczedzanie a inwestowanie

Ile oszczędzać pieniędzy co miesiąc?

Ciągle zadajecie sobie to pytanie? Nie może to jednak zaskakiwać. Jeśli przekonaliście się, albo jesteście już tego blisko, że oszczędzanie pieniędzy jest potrzebne, to z pewnością zastanawiacie się, ile odkładać na konto bankowe czy lokaty itp. Na to pytanie nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Dużo zależy po prostu od tego, ile co miesiąc zarabiacie. Wydaje się jednak, że każdy jest w stanie – nawet przy minimalnych poborach – oszczędzić 5%-10% swoich zarobków. Na początku trzeba będzie, kolokwialnie pisząc, zacisnąć pasa. Początkowe miesiące mogą być trudne, ponieważ pewnych rzeczy trzeba będzie sobie odmówić. Po tym pierwszym okresie do wszystkiego się jednak przyzwyczaicie. Zwiększająca się suma na koncie bankowym też będzie dla Was motywującym bodźcem do działania. Będziecie bowiem zadowoleni, że udało Wam się zrealizować swój cel, dzięki któremu będziecie czuć się bezpiecznie. W końcu ewentualne czarne scenariusze nie będą dla Was aż tak dużym zagrożeniem. Każdorazowa wpłata i coraz to większa kwota na koncie oszczędnościowym będzie dla was dodatkową motywacją do dalszego odkładania pieniędzy.

Inwestowanie.

Jak już mówiliśmy od pojęcia oszczędzanie należy odróżnić pojęcie inwestowanie. Mianowicie, najważniejszą róznicą jest fakt, że inwestujemy w celu osiągnięcia jakiegoś zysku. Oszczędzając mamy tylko tyle ile jesteśmy w stanie odłożyć. Inwestując, chcemy pomnożyć nasze pieniądze. Z założenia inwestowanie to zarabianie. Inwestujemy jakąś pulę pieniędzy po to aby zarabiała ona na siebie. Chcemy zarabiać i osiągać zysk z zainwestowanych pieniędzy. Zatem jednym słowem. W inwestowaniu chodzi o zarabianie.

Czy inwestycje to dobra idea?

Są też osoby, które poruszają temat oszczędzania i inwestowania. Jesteście w tej grupie? Zastanawiacie się czy inwestycje zaoszczędzonych pieniędzy to dobry pomysł? Trzeba tutaj rozważyć kilka przypadków. Na pewno złym rozwiązaniem jest sytuacja, w której inwestujecie wszystkie oszczędności. Pamiętajcie, że inwestycje wiążą się z ryzykiem. Niestety, może okazać się tak, że stracicie wszystkie Wasze pieniądze, a plan dotyczący zabezpieczenia przyszłości okaże się po prostu kompletną klapą… Jeśli zatem znajdziecie coś konkretnego do inwestycji, to absolutnie nie przeznaczajcie na to 100% swoich oszczędności. Trzeba podkreślić, że w tym wszystkim najważniejsze jest zabezpieczenie przyszłości Waszej i Waszych rodzin. Wydaje się, że zatem rozsądnym wyjściem jest inwestowanie maksymalnie 25% zaoszczędzonych pieniędzy. Dlaczego? Nawet jeśli je stracicie, to i tak zostanie Wam jeszcze dużo gotówki na tak zwaną „czarną godzinę”. Jeśli zyskacie, to tylko lepiej – będziecie mieć bowiem jeszcze więcej pieniędzy i jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli inwestujecie rozsądne jest także lokować wasze pieniądze w kilka biznesów. Jeśli nawet jedna z waszych inwestycji okaże się niewypałem w dalszym ciągu macie ulokowane pieniądze w innych biznesach.

Inwestowanie ma na celu zarabianie pieniędzy, czyli przynosi nam większe korzyści aniżeli oszczędzanie, ale jednocześnie wiąże ze sobą większe ryzyko. Jednak jeśli kiedyś nie odważymy się zaryzykować nigdy nie będziemy bogaci. Jeśli nie zainwestujemy, samo oszczędzanie to za mało.

W co inwestować zaoszczędzone pieniądze?

Możliwości jest całe mnóstwo. Najbardziej bezpieczne są lokaty, ale trudno tutaj oczekiwać zawrotnych zysków. Jakie są bardziej efektywne sposoby? Nie brakuje osób, które inwestują w nieruchomości (można w nich mieszkać, wynajmować albo potem sprzedać z zyskiem). Ciekawym rozwiązaniem jest też otwarcie własnego biznesu. Aktualnie bardzo popularne są również kryptowaluty. Warto przemyśleć wszystkie warianty i wybrać ten, który będzie dla Was – przynajmniej w teorii – najbardziej opłacalny.

 

Post Author: Redakcja

1 thoughts on “Oszczędzanie a inwestowanie

  Alazkrainy

  (20 stycznia, 2018 - 11:28 pm)

  Inwestycje w mieszkania zawsze będą się opłacać.
  Jedno wynajmujesz, w drugim mieszkasz.
  Kredyt praktycznie sam się splaca.
  Trzeba ryzykować 🙂
  Fajna i przydatna strona 🙂

Dodaj komentarz