oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii

Coraz więcej i częściej mówi się o tym, jak oszczędzać energię. Dla przeciętnej osoby przede wszystkim najważniejszy jest ekonomiczny aspekt takiego oszczędzania – mniejsze zużycie to w końcu niższe rachunki, a ceny prądu nie są niskie i systematycznie rosną. Jednak patrząc na sprawę długoterminowo jeszcze istotniejszy jest ekologiczny wydźwięk problemu. Chociaż popularność zyskują odnawialne źródła energii (woda, wiatr, słońce), to wciąż większość prądu wytwarza się w sposób krzywdzący dla środowiska naturalnego. Nie da się więc zaprzeczyć, że oszczędzanie energii jest przydatne i potrzebne. W takim razie jak oszczędzać prąd i ile pieniędzy można w ten sposób zachować w swoim portfelu?

Mity dotyczące oszczędzania energii

Zanim zaczniemy udzielać porad odnośnie tego, jak oszczędzać energię, warto wcześniej obalić kilka szalenie popularnych mitów z tym związanych. Bardzo często słyszy się, żeby nie pozostawiać sprzętów elektronicznych w trybie czuwania, ponieważ marnujemy w ten sposób energię. Chociaż nie da się zaprzeczyć, że nawet w trybie czuwania niektóre urządzenia (chociaż nie wszystkie) mogą pobierać jakąś energię, za którą przyjdzie nam zapłacić, sumy te zamykają się zazwyczaj w kilkudziesięciu groszach rocznie. Słynne ładowarki do telefonów pozostawione w gniazdku to na przykład wydatek rzędu 65 groszy, a telewizor pozostający cały dzień w trybie czuwania będzie nas kosztował kilka do maksymalnie kilkunastu groszy. Łącznie przy sumiennym wyciąganiu z gniazdek wszystkich urządzeń możemy liczyć na oszczędności w okolicach 3-5 złotych rocznie. Jest to więc co prawda dobre przyzwyczajenie, ale nie ma praktycznie żadnego wpływu na nasz budżet.

Jak zoptymalizować zużycie elektroniki w domu

To, że wyłączenie różnych sprzętów elektronicznych kontra pozostawianie ich w trybie czuwania nie robi dużej różnicy nie oznacza, że nie da się w żaden sposób oszczędzić na jej użytkowaniu. Na bardzo proste sposoby możemy oszczędzić na każdym urządzeniu kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych rocznie. Oklepana porada, aby wyłączać telewizor, kiedy wychodzi się z pokoju lub po prostu przestaje zwracać na niego uwagę rzeczywiście może zrobić różnicę. Poza tym większość współczesnych telewizorów ma tryb oszczędzania energii, który nie zawsze pamiętamy żeby włączyć. Szkoda, bo różnica w poborze prądu jest faktycznie odczuwalna. Poza tym dobrze jest wiedzieć, że na przykład przy używaniu odkurzacza duże znaczenie ma to, jaka jest ustawiona moc ssania. Ta najwyższa pobiera znacznie więcej energii niż najwyższa. Nie korzystanie z niej niepotrzebnie przez cały czas podczas odkurzania może oszczędzić nawet kilkanaście złotych rocznie. Za to przy zakupie lodówki, pralki czy zmywarki warto zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. Im wyższa, tym lepiej. Jest to istotne zwłaszcza a przypadku lodówki, która na ogół pracuje nieprzerwanie przez cały rok i tym samym jest najbardziej kosztowna ze wszystkich sprzętów domowych.

Zastanów się nad odpowiednią taryfą

Jeśli całymi dniami przebywasz poza domem, taryfa dzień/noc może być świetnym rozwiązaniem dla ciebie. Dzięki niej znacznie mniej zapłacisz za używanie energii w nocy, co w ciągu roku może zaowocować oszczędnościami liczonymi nawet w setkach złotych. Na ogół każdy dostawca energii ma kilka taryf do wyboru. Warto je dobrze rozważyć, aby znaleźć tą, która będzie się dla nas równała największym oszczędnościom. Jeśli stawki u naszego obecnego dostawcy prądu nas nie satysfakcjonują, nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać swoje zdolności negocjacyjne lub po prostu zmienić go na innego. Zawsze jednak przy zapoznawaniu się z ofertą należy zwrócić uwagę na drobny druczek. Może okazać się, że opłaty przesyłowe sprawią, że pozornie korzystna oferta wcale taka nie jest i zapłacimy tyle samo albo nawet więcej, co u poprzedniego dostawcy.

Oszczędzaj na oświetleniu

Opłaty za oświetlenie stanowią zawsze niemałą część naszych rachunków za prąd, zwłaszcza podczas miesięcy zimowych, kiedy to potrafi być ciemno już nawet o godzinie 16. Jest jednak kilka sposobów na nich zminimalizowanie. Przede wszystkim warto zainwestować w wymianę naszych starych żarówek na takie energooszczędne. Za same żarówki będzie trzeba zapłacić więcej, jednak w dłuższej perspektywie nam się to opłacić. Warto także pamiętać o wyłączaniu światła, jeżeli wychodzimy z pomieszczenia na dłuższą chwilę. Dobrym pomysłem może być postawienie na przykład w salonie czy sypialni także małych lamp stojących lub lampek, aby nie trzeba było zawsze włączać energożernej lampy sufitowej na przykład do czytania książki. W miarę jak zmieniają się pory roku, zwiększa się zapotrzebowanie na światło sztuczne. Zawsze jednak warto czekać z jego zapaleniem do ostatniego momentu i wykorzystywać światło słoneczne tak długo, jak to tylko możliwe.

Odpowiedzi na pytanie jak oszczędzać prąd jest wiele i dużo zależy w nich od tego, ile i w jaki sposób dana osoba zużywa prąd. Oszczędzanie energii to coś, czym powinien zainteresować się każdy, zarówno ze względów finansowych, jak i ochrony środowiska.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz