oszczedzanie na emeryture

Oszczędzanie na emeryturę

Oszczędzanie na emeryturę – kilka porad

Zdajecie sobie sprawę, że Wasze emerytury nie będą zbyt pokaźnych rozmiarów? Z takim problemem boryka się bardzo dużo osób. Szczególnie tyczy się to ludzi, którzy mało zarabiają w swoich miejscach pracy… Jest chyba jasne, że tacy pracownicy nie mogą potem liczyć, że dostaną sowite emerytury. Emerytura to bowiem tylko jakiś procent tego co zarabiamy. Z samego założenia stanowi ona część naszych zarobków. Nie ma więc możliwości aby dostać większą emeryturę niż nasze zarobki. Co więcej będzie ona znacznie niższa niż nasze zarobki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna oszczędzać, aby zapewnić sobie spokojną starość. Czy jednak warto to robić? Jeśli tak, to kiedy zacząć oszczędzanie na emeryturę i w jaki sposób? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Czy warto oszczędzać na emeryturę?

Zdecydowanie tak! Dużo ludzi zastanawia się nad tym aspektem. Niektórzy twierdzą, że oszczędzanie na emeryturę nie jest potrzebne, ponieważ to kwestia bardzo, bardzo odległa. Emerytura wydaje się im tak odległa, ze ciągle twierdzą, że mają jeszcze na to czas. Inni natomiast wola skupiać się na korzystaniu z życia, życia chwilą i dniem obecnym. Oczywiście aby być w pełni szczęśliwym, należy o tym pamiętać. Należy korzystać z życia. Są jednak osoby, które uważają, że oszczędzanie na emeryturę to naprawdę przydatna sprawa. Wydaje się, że to drugie podejście do tematu jest bardzo słuszne. Wszystko dlatego, że warto odpowiednio wcześnie zadbać o swoją przyszłość. Nawet, jeśli teraz macie 20 czy 30 lat. Pewnie wydaje Wam się, że przyjdzie jeszcze czas na tego typu aspekty, prawda? Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby oszczędzanie na emeryturę zostało wdrożone w życie już teraz. Jeśli zdarzy się tak, że gotówka będzie Wam potrzebna na inne wydatki, przede wszystkim pilne, to po prostu ją użyjecie. Natomiast jeśli nie, to kasa będzie spokojnie siedziała sobie na koncie bankowym, lokacie czy innym narzędziu inwestycyjnym itp.

Istotne jest więc aby również i w tym aspekcie znaleźć złoty środek. Nie należy zatem traktować oszczędzania na emeryturę w wieku 20 lat traktować jako sensu swojego życia. Z drugiej jednak strony, nie należy tego tematu traktować tak jak by nie istniał.

Kiedy zacząć oszczędzać?

Bardzo dużo osób zadaje sobie to pytanie. Wy też się nad tym wszystkim zastanawiacie? Nie wiecie bowiem czy już teraz warto rozpocząć oszczędzanie na emeryturę? Trzeba podkreślić, że tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jednoznaczna odpowiedź nasuwa się tylko na pytanie czy warto oszczędzać na emeryturę. Oczywiście, że warto. Jednak kiedy zacząć? Generalnie wydaje się, że im wcześniej, tym lepiej. Ogólnie zasada jest taka, że warto mieć jakiekolwiek odłożone pieniądze na koncie bankowym. Wszystko dlatego, że w życiu zdarzają się różne sytuacje, także te negatywne. Dobrze zatem mieć pieniądze, które w razie czego posłużą do poradzenia sobie z rozmaitymi problemami. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby oszczędzać pieniądze, które stricte będą przeznaczone na „jesień Waszego życia”. Nawet jeśli jesteście młodzi i myślicie, że starość Was nie dotyczy, to warto zastanowić się nad tym aspektem. Pamiętajcie, że oszczędzanie na emeryturę sprawi, że będziecie bardziej spokojni o Waszą przyszłość. Chyba zatem warto sobie zagwarantować taki stan, który pomaga osiągnąć większą radość z codziennego życia.

Warto oszczędzać pieniądze na emeryturę. Z założenia jeśli pieniądze maja dotyczyć tak odległego czasu, powinna być to dla nas dodatkowa motywacja do ego, aby byle głupota nie była powodem do wybierania środków przeznaczonych na ten  właśnie cel. Nie jest jednak powiedziane, że w sytuacji kryzysowej nie można użyć tych pieniędzy. W dalszym ciągu są to bowiem nasz zaoszczędzone pieniądze.

Oszczędzanie na emeryturę – jak zdobywać pieniądze?

Nie brakuje ludzi, którzy nie wiedzą, co zrobić, aby oszczędzanie na emeryturę było skuteczne. Najlepszym sposobem jest systematyczne odkładanie pieniędzy z comiesięcznej pensji. Nawet jeśli nie zarabiacie zbyt dużo gotówki, to na pewno zdołacie jakoś wygospodarować 100 zł czy 200 zł. W skali roku – nawet zakładając te najniższe stawki – uzbieracie już ponad 2 000 zł. Jeśli zaczniecie oszczędzać odpowiednio wcześnie, to na emeryturze na pewno nie będzie Wam zatem brakowało gotówki. Jest to bardzo ważna kwestia. Dzięki temu nie będziecie martwić się tym czy starczy Wam na jedzenie, ubrania, leki czy przyjemności itp. Tak naprawdę oszczędzanie na emeryturę może odbywać się dzięki różnym kwestiom. Chodzi tutaj o zakupy, przejazdy do pracy czy szkoły, oszczędzanie w aspekcie jedzenia na mieście itp. Oszczędzać możemy praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia.

Po całym tygodniu usiądźcie sobie spokojnie chociaż na chwilę. Spiszcie sobie na kartce na co i ile wydaliście w tym tygodniu. Podkreślcie sobie te punkty, które były tylko i wyłącznie waszą zachcianką. Co więcej zastanówcie się, które z tych punktów poza tym, że były tylko zwykłą zachcianką, nie spełniły waszych oczekiwań i okazały się nie tym o czym marzyliście. Chociażby kiedy przed wyjściem na zakupy nie zjemy obiadu. Jesteśmy coraz bardziej głodni. Mielibyśmy ochotę zjeść rozmaite rzeczy. W końcu decydujemy się zjeść tu i tu. Kiedy jesteśmy już najedzeni  stwierdzamy, że to wcale nie było dobre. Nasze wyobrażenie tego posiłku, kiedy byliśmy bardzo głodni, znacznie odbiega od rzeczywistości. Więc czy te pieniądze zostały przez ciebie właściwie wydatkowane? Taka lista pozwoli ci pokazać jak dużo w skali całego tygodnia ponosisz wydatków, które nie tylko nie są potrzebne ale i nie pełnią kompletnie żadnej funkcji. Pozwoli ci to także zrozumieć, że oszczędzając, niekoniecznie rezygnujesz ze wszystkich przyjemności. Niektóre wydatki bowiem, nie tylko są zbędne ale i nie przynoszą żadnych plusów nawet tego w postaci chwilowej radości.

W jaki sposób oszczędzać?

Najlepiej, aby oszczędzania na emeryturę odbywało się przy udziale konta bankowego. Jest złym pomysłem trzymanie gotówki w domu. Dlaczego? Choćby ze względów bezpieczeństwa. Poza tym oszczędzając pieniądze na koncie bankowym możecie liczyć na odsetki. Nie są one duże, ale zawsze lepiej jest mieć coś, niż nic. Coraz więcej ludzi decyduje się również na lokaty. Oprocentowanie pozostawia co prawda bardzo dużo do życzenia – zdajemy sobie z tego sprawę. Jest to jednak świetny sposób, aby gotówka była bezpieczna i w pewien sposób sama na siebie pracowała. Warto zatem przeglądać rozmaite oferty i wybierać te, które są najbardziej korzystne. Dzięki temu oszczędzanie na emeryturę będzie najbardziej efektywne.

Warto zaznaczyć także, że lokata w banku wiąże się z tym, że dostęp do naszych pieniędzy, w porównaniu do tych, które trzymalibyśmy w domu jest bardziej ograniczony. Dzięki temu zanim wybierzemy środki zgromadzone na lokacie będziemy mieli czas na to, żeby zastanowić się nad tym, czy aby na pewno w ty momencie potrzebujemy tych pieniędzy. Jest to dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy bez zastanowienia wydają oszczędzone pieniądze. Dzięki większej ilości czasu będziemy mieli większe szanse na racjonalne zastanowienie się nad naszym pomysłem wydania oszczędności, które postanowiliśmy się gromadzić, żeby oszczędzić na emeryturę.

Sprawdź poprzednie wpis o oszczędzaniu pieniędzy.

 

Post Author: Redakcja

1 thought on “Oszczędzanie na emeryturę

    AndrzejPod02

    (8 stycznia, 2018 - 3:10 pm)

    Ja osobiście jestem załamany jak wiele ludzi nie interesuje się swoją przyszłością…
    Nie wierze , ze za 30/40 lat Państwo mi coś DA… a nawet jeżeli DA to sam widzę po moich dziadkach jak nie wiele za tak wiele lat pracy… mam 34 lata i juz przez 9’latvsukcesywnie odkładam 10 procent z każdego mojego wynagrodzenia .. zawsze jakiś to pieniądz się odkłada 🙂

Dodaj komentarz