oszczedzanie pieniedzy

Oszczędzanie pieniędzy

Oszczędzanie pieniędzy – jak to zrobić?

Narzekacie, że cały czas brakuje Wam pieniędzy? Miesiąc w miesiąc martwicie się czy starczy Wam do kolejnej wypłaty? W takim razie – nie wiemy czy to będzie dla Was pocieszające – jesteście w większości. Tylko nieliczni nie mają takich kłopotów finansowych. Są osoby, które po prostu zarabiają bardzo dużo i nawet rozrzutne życie nie wywołuje u nich lęku co będzie pod koniec miesiąca. Inni po prostu wiedzą, jak ważne jest oszczędzanie pieniędzy. Mieli to we krwi, albo nauczyli się – dzięki temu po prostu jest im teraz łatwiej. Nie wydają gotówki na rzeczy, które nie są im potrzebne do szczęścia. Dzięki temu mogą odkładać pieniądze i mieć je na tak zwaną „czarną godzinę”. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć oszczędności do pomnażania swojego kapitału (inwestycje) lub podniesienia standardu swojego życia (wakacje, o jakich zawsze marzyliście itp.). Co jednak zrobić, aby oszczędzanie pieniędzy było udane?

Oszczędzanie pieniędzy może być skuteczne!

Przede wszystkim bardzo ważne jest własne nastawienie. Jeśli chcecie, aby oszczędzanie pieniędzy było efektywne, musicie uświadomić sobie, że nie jest to chwilowy kaprys. Z oszczędzania trzeba po prostu zrobić stały nawyk. Nie chodzi też o to, aby pozbawiać się wszelkich przyjemności. Nie należy bowiem zapominać, że nasze życie składa się nie tylko z  planów i marzeń, ale również ważne jest nasze codzienne życie i chwila obecna. Jeśli nie będziemy odczuwać choć odrobiny szczęścia i przyjemności w życiu codziennym tym trudniej będzie nam planować swoją przyszłość i dbać o to by nasza przyszłość była kolorowa jeśli nie potrafimy zrobić tego w codziennym życiu.

Należy zdać sobie także sprawę z tego, że ciągła obawa o brak pieniędzy – na przykład pod koniec miesiąca – negatywnie wpływa na psychikę, komfort oraz własne zdrowie. Odpowiednie oszczędzanie pieniędzy – zakładając nawet niezbyt duże zarobki – może wyeliminować permanentne poczucie strachu. Nie oznacza to, że w każdym miesiącu mamy sięgać po miesiąc wcześniej odłożone zasoby. W tym aspekcie chodzi przede wszystkim o fakt, że mamy psychiczną świadomość, że w razie kryzysu mamy oszczędności. Chodzi o nasze dobro psychiczne i zdobycie pozytywnego podejścia do życia. Mimo, że nie mamy milionów na koncie możemy żyć spokojnie. Może to pomóc niejednemu z nas na osiągnięcie spokoju w życiu, a co więcej na postrzeganie świata w kolorowych barwach. Nie osiągniemy bowiem szczęścia jeśli nie zaczniemy korzystając z życia i żyć w przekonaniu, że zdarzają się także dobre rzeczy, a świat nie jest zbudowany z samych problemów. Oszczędzanie pieniędzy i spokój jaki niosą za sobą gromadzone oszczędności może w prosty sposób pomóc nam w codziennym życiu. Trzeba jednak być do tego przekonanym – wtedy łatwiej będzie odmówić sobie czegoś, żeby potem skorzystać na tym w przyszłości.

Skuteczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy dla pracujących

Jak zmniejszyć rachunki za paliwo?

Tak naprawdę oszczędzać można na bardzo wielu aspektach. Niedawno powstał artykuł o oszczędzaniu pieniędzy związanym z prowadzeniem domu. Dzisiaj możecie dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy odnośnie oszczędzania w kontekście osób pracujących. Zazwyczaj jeździcie do pracy samochodem, prawda? Jest wygodniej, szybciej i bardziej komfortowo. Może niekoniecznie. Codziennie pokonujecie tą są drogę z domu do pracy i z pracy do domu. W większych miastach funkcjonują już tzw. bus pasy, po których poruszać mogą się tylko autobusy. Zaczynasz prace i kończysz ją o tych samych godzinach co bardzo wielu innych ludzi. Komunikacja miejska nie tylko, że tańsza ale jest w tym przypadku także szybszym środkiem transportu. Nie stoisz bowiem w licznych korkach, tak jak byś jechał własnym samochodem. Innym rozwiązaniem jest także tramwaj bądź metro. Te dwa rodzaje transportu pokonują trasy, których nie możemy często pokonać samochodem. dzięki temu oszczędzamy nie tylko na pieniądzach ale i na czasie. Trudno się z tym nie zgodzić. Jeśli jednak chcecie, aby oszczędzanie pieniędzy było wdrożone w życie, to może warto spróbować i przerzucić się na komunikację miejską? Już po miesiącu odczujecie pozytywną różnicę w Waszych portfelach.

Teraz mamy okres jesienny, a wielkimi krokami zbliża się zima. Za kilka miesięcy przyjdzie jednak wiosna. To świetny czas, aby wyciągnąć z garaży własne rowery. Nie tylko oszczędzanie pieniędzy będzie skuteczne, ale także skorzysta na tym Wasze zdrowie.

Zrezygnuj z małych przyjemności

Osoby, które pracują marnotrawią bardzo dużo pieniędzy na rozmaite przyjemności, które nie są konieczne do przetrwania każdego kolejnego dnia w miejscu pracy. Lubicie sobie w przerwie wypić kawę w stołówce? Często jadacie drogie lunche? Nie możecie oprzeć się słodyczom? Można to wyeliminować i dzięki temu sprawić, że oszczędzanie pieniędzy będzie bardziej efektywne. W jaki sposób? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić sobie posiłki do pracy. W niektórych instytucjach można też skorzystać na przykład z darmowej kawy. Zastanówcie się, gdzie możecie oszczędzić pieniądze w tym aspekcie. Jeśli nie musicie, to nie stołujecie się na mieście, ponieważ chyba doskonale zdajecie sobie sprawę, że jest to bardzo kosztowne.

Podstawą oszczędzania pieniędzy w tym aspekcie jest przygotowywanie posiłków w domu i zabieranie ich ze sobą do pracy. Nawet codzienne, poranne, zakupy w małym osiedlowym sklepiku rzędu kilkunastu złotych na przestrzeni całego miesiąca to spory wydatek. Pamiętajcie też, że poranne zakupy przed pracą, to tylko „śniadanie do pracy” nie zakupy do domu. Szukamy więc gotowych do spożycia produktów typu sałatki czy gotowe kanapki, które wcale nie są tanie i niekoniecznie smaczne. Ta sama sałatka bądź kanapka przygotowana w domu to tylko kilka procent ceny, którą musimy zapłacić za gotowca. Warto więc pomyśleć nad tym, czy poświęcenie kilku minut wieczorem na przygotowanie sobie jedzenia na następny dzień do pracy nie będzie dla nas korzystniejsze.

Oszczędzanie pieniędzy na kursach czy szkoleniach – w jaki sposób?

W naszym kraju nie brakuje ludzi ambitnych. Chcecie stale podnosić swoje umiejętności zawodowe? Zdajecie sobie jednak sprawę, że kursy są bardzo drogie? Tutaj także możliwe jest oszczędzanie pieniędzy. Jak? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład spytać się szefa czy nie ma jakiegoś dofinansowania w tym aspekcie. Waszemu pracodawcy powinno na tym fakcie zależeć. W końcu dzięki temu będzie miał lepiej wyszkoloną kadrę, co oczywiście powinno przełożyć się na osiągane zyski. Bardzo możliwe jest też to, że Wasz pracodawca planuje w najbliższym czasie przeprowadzić podobne szkolenia, za które już nie będziecie musieli płacić. Jest to bardzo dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy dla ludzi ambitnych, którzy chcą podnosić swoje umiejętności.

Warto jest inwestować w swój rozwój. Jednak przy każdym wydatku warto także dowiedzieć się czy musimy go ponosić w pojedynkę. Pamiętajcie, że oszczędzanie pieniędzy nie jest takie proste jak wydawanie pieniędzy i wymaga więcej rozeznania. Wiele firm stawia na rozwój i zakłada pomoc dla pracowników również w tej dziedzinie. Wielu z nas po prostu o tym nie wie bądź się tym nie interesuje. Nie znaczy to jednak, że takich możliwości nie ma. Niejednokrotnie bowiem nie potrzeba niczego innego jak odrobiny chęci, zaangażowania i samozaparcia. Musimy pamiętać, że zarówno w życiu jak i oszczędzaniu pieniędzy ważne jest nasze zaangażowanie, chęci do działania i pozytywne nastawienie.

 

Post Author: Redakcja

2 thoughts on “Oszczędzanie pieniędzy

Dodaj komentarz