jak oszczedzac wode w mieszkaniu

Oszczędzanie wody w domu

Jak oszczędzać wodę w mieszkaniu?

Rachunki za wodę spędzają Wam sen z powiek? Nie chcecie dłużej wydawać co miesiąc tak dużych kwot? Na szczęście są skuteczne sposoby, które pozwolą obniżyć rachunki i tym samym zaoszczędzić sporo gotówki. O najważniejszych z nich przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Kluczem do skutecznego oszczędzania wody w mieszkaniu jest przekonanie wszystkich domowników, że naprawdę warto to robić… Niestety, jedna osoba nie wystarczy, aby osiągnąć satysfakcjonujące zyski z tego tytułu. Można to porównać do sztafety czy zawodów drużynowych, gdzie każdy zawodnik musi wykazać się odpowiednimi umiejętnościami. Jeśli zatem wymyśliliście sobie oszczędzanie wody, to musicie na początek dać do zrozumienia innym, że naprawdę jest to ważna kwestia. Oczywiście, przede wszystkim chodzi o kwestie finansowe. Odpowiednie postępowanie w tym kontekście sprawi, że będziecie płacić rachunki o kilka czy kilkanaście procent mniejsze niż dotychczas. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na stosunkowo małe zasoby wody i ochronę środowiska. Nie da się ukryć, że obecnie ekologiczne aspekty są w modzie. Jeśli zatem Wasze dzieci podążają za tymi trendami, to warto uczyć takich właśnie argumentów.

W jakich sytuacjach można oszczędzać wodę?

Sposobów na oszczędzanie wody jest całe mnóstwo. Gdzie można najwięcej zaoszczędzić? Tak naprawdę przy wielu codziennych czynnościach. Oto kilka wskazówek w tym temacie. Jeśli myjecie ręce, to nie puszczajcie cały czas strumienia. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby namydlić ręce i dopiero wtedy spłukać je wodą. Warto oszczędzać wodę także w trakcie szczotkowania zębów. Najlepiej jest nalać wodę do kubka i dopiero potem przepłukać jamę ustną. Tutaj także nie jest wskazane puszczanie wody z kranu od momentu rozpoczęcia wykonywania tej czynności do zakończenia.

Statystyki pokazują, że bardzo dużo można oszczędzić również wybierając formę kąpieli. Lepiej decydować się na mycie pod prysznicem niż w wannie. Wszystko dlatego, że dzięki temu zużywa się mniej wody, a co za tym idzie płaci się znacznie mniejsze rachunki. To jednak nie wszystko. Nie brakuje osób, które wrzucają rozmaite elementy do sedesu, a następnie je spłukują. Czy jest to konieczne? W większości przypadków nie. Jeśli zatem chcecie skutecznie oszczędzać wodę w mieszkaniu, to wyrzucajcie śmieci po prostu do kosza, czyli tam, gdzie jest ich miejsce. To także spowoduje pewne oszczędności, a jak wiadomo, każdy detal składa się potem na duże sumy w ujęciu miesięcznym czy rocznym.

Trzeba podkreślić, że sporo wody tracimy również w trakcie mycia talerzy. Należy zatem wyrobić sobie odpowiednie nawyki w tym aspekcie. Niektórzy myją talerze pod bieżącą wodą. Jeśli jest ich dużo, to niestety wpływa to negatywnie na stan rachunków. Co zatem zrobić? Chcecie oszczędzać wodę w mieszkaniu – w takim warto korzystać z dwóch komór – jeśli takie posiadacie. W jednej powinny być myte talerze, a w drugiej opłukiwane. W przypadku posiadania zlewu jednokomorowego też można poradzić sobie z tą kwestią. Ewentualnie możecie bowiem zdecydować się na lekki strumień, który pozwoli Wam pozbywać się nadmiaru talerzy i robić miejsce na nowe elementy itd.

Korzystacie z takich urządzeń jak pralka czy zmywarka? Na pewno tak. W takim razie bardzo ważne jest to, aby włączać je jedynie wtedy, kiedy macie na przykład dużo talerzy czy brudnego prania. Pod żadnym pozorem nie uruchamiajcie tego typu elementów dla wyłącznie jednego talerzyka czy brudnej bluzki…

Sprawdź wszystkie urządzenia związane z hydrauliką

Osoby, które chcą oszczędzać wodę w mieszkaniu powinny też systematycznie sprawdzać wszelkie elementy związane z hydrauliką. Chodzi tutaj między innymi o krany czy rury itp. Zauważyliście, że z kuchennego kranu cieknie trochę wody? Niektórzy tym kompletnie się nie przejmują. Jest to jednak błędne podejście do tematu. Takie awarie powinny być bowiem jak najszybciej usuwane. Dzięki temu zaoszczędzicie w ogólnym rozrachunku naprawdę sporo pieniędzy. Pamiętajcie, że im szybciej poradzicie sobie z tego typu kwestiami, tym więcej pieniędzy zostanie w Waszych portfelach. Jest to zatem naprawdę gra warta świeczki.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz