rękodzieło

Rękodzieło sposobem na nudę i stres

Podobno każdy człowiek powinien mieć jakąś pasję, coś, co jest dla niego ważne i czemu jest wierny. Tak przynajmniej słyszymy i czytamy w poradnikach, mniej lub bardziej fachowych, na blogach lifestylowych, itd. O słuszności tego twierdzenia nie ma sensu dyskutować, każdy sam musi rozważyć, czy istotnie jest mu do życia niezbędna jakakolwiek pasja.

Jeśli już zdecydujesz, że czymś możesz się jednak w wolnej chwili zająć, po prostu to zrób. Bez dorabiania ideologii mówiącej o pełni życia, po prostu dla czystej przyjemności. Na początek na przykład rękodzieło. Proste, łatwe i przyjemne. Oto kilka pomysłów dla początkujących twórców.

Decoupage dla każdego

Zdaje się, że ktoś kiedyś nazwał decoupage malarstwem dla ubogich. Z pewnością musiał być to jakiś wybitnie utalentowany malarz, dla którego jakieś tam babranie się w klejach i serwetkach to profanacja sztuki. Decoupage nie musi jednak aspirować do rangi sztuki. Polega na tworzeniu ładnych przedmiotów nawet przez osoby nieposiadające specjalnych talentów plastycznych.

Technika decupage to wykorzystywanie papierowych serwetek lub specjalnych papierów ryżowych do ozdabiania przedmiotów z różnych materiałów – najczęściej z drewna lub sklejki. Motyw z serwetki lub papieru przenosi się na danych przedmiot i precyzyjnie przykleja w odpowiednim miejscu. Clou całego procesu polega na tym, żeby następnie tak wtopić motyw w podkład, żeby wyglądał jak namalowany, a nie naklejony.

Ten efekt uzyskuje się przez wielokrotne lakierowanie i szlifowanie powierzchni, cieniowanie farbami i zdobienia przy pomocy innych technik. W sklepach z wyposażeniem dla plastyków można kupić przeróżne masy, substancje, spękacze i ozdoby, które pozwolą uatrakcyjnić Twoje dzieło. Decoupage to jedna z najbardziej satysfakcjonujących, a równocześnie prostych technik rękodzieła, odpowiednia dla amatorów.

Dotting, czyli kropkowanie

Dotting to kolejna technika, pozwalająca uzyskać naprawdę świetne efekty, bez dużego nakładu środków finansowych i umiejętności. Jak wskazuje nazwa, polega na kropkowaniu, czyli ozdabianiu wszelkich możliwych powierzchni kropkami farby. W technice tej potrzebne są dobre farby, na przykład akrylowe, raczej gęste i mocno napigmentowane.

Prócz tego niezbędne są narzędzia, którymi będzie nakładana farba – na rynku są oczywiście dostępne specjalne narzędzia, jednak na początek spokojnie wystarczą wykałaczki, patyczki higieniczne, końcówki pędzelków czy stare długopisy.

Oprócz tego potrzebny jest plan, bo najpiękniejsze wzory uzyskuje się, opracowując uprzednio wzór, który należy precyzyjnie wypełniać kropeczkami. Technika ta jest przeznaczona dla osób cierpliwych i systematycznych, najprostsze wzory będą odpowiednie również dla dzieci.

Plecenie makramy

Makrama, czyli w wolnym tłumaczeniu z arabskiego – wiązana ozdoba – staje się coraz bardziej popularna na świecie i oczywiście również w Polsce. Wymaga nieco większych umiejętności niż dwie omawiane uprzednio techniki, jednak jak najbardziej jest do opanowania przez przeciętnie sprawną manualnie osobę. Do stworzenia makramy potrzebujemy przede wszystkim niewielkiego drążka, sznurka, nożyczek i własnych dłoni.

Makramę splatamy za pomocą różnego rodzaju węzłów. W tym przypadku nie obejdzie się bez instruktażu, jednak odpowiednie tutoriale bez problemu znajdziemy w internecie. Gotowa makrama to niesamowicie efektowna dekoracja, która będzie odpowiednia zarówno jako element wystroju Twojego domu, jak i piękny prezent dla bliskiej osoby.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz