Konsolidacja zobowiązań oznacza połączenie wielu różnych długów w jedno łatwe do terminowej spłaty zobowiązanie. Przebiega to w ten sposób, że nowy wierzyciel w całości spłaca wskazane mu kredyty i pożyczki, a następnie łączna suma, która została przeznaczona na ten cel jest spłacana w ramach jednego kredytu. To krok, na który decyduje się coraz więcej Polaków – nie bez przyczyny.
Problemy z przekredytowaniem (spłacaniem zbyt wielu kredytów jednocześnie) stają się powszechniejsze i przy tym jeszcze bardziej dotkliwe dla finansów wielu osób, a konsolidacja pozwala raz na zawsze je rozwiązać. Jest jednak kilka ważnych rzeczy, o których dobrze jest wiedzieć, zanim jeszcze rozpocznie się proces pozyskiwania kredytu konsolidacyjnego. Informacje na ich temat zostały zgromadzone poniżej.
Jakie zobowiązania można skonsolidować?
Wiele osób posiada nie wiele takich samych zobowiązań, a kilka długów różnego typu. Mogą się one w związku z tym zastanawiać, czy będą miały możliwość skorzystania z konsolidacji. Warto więc wiedzieć, że konsolidacja kredytów w Poznaniu obejmuje zobowiązania różnego typu, w tym między innymi kredyty gotówkowe, karty kredytowe, kredyty odnawialne i samochodowe, a nawet pożyczki hipoteczne. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć na przykład trzy kredyty gotówkowe zaciągnięte w różnych bankach. Decyzja odnośnie do tego, które zobowiązania połączyć, należy do kredytobiorcy. Można próbować skonsolidować wszystkie aktualnie spłacane długi bądź tylko ich część.
Uniwersalność kredytu konsolidacyjnego sprawia, że sprawdza się on w bardzo wielu przypadkach. Co ciekawe, poza zwykłym kredytem konsolidacyjnym obecnie dostępny jest także hipoteczny kredyt konsolidacyjny. Jak wskazuje sama jego nazwa, spłata zobowiązania zabezpieczona jest hipoteką na nieruchomości. Tak poważne zabezpieczenie może pozwolić na uzyskanie lepszych parametrów kredytu, na przykład dłuższego okresu spłaty. Skoro o okresie spłaty mowa, trzeba podkreślić, że konsolidacja z reguły ma charakter długoterminowy. Po połączeniu długów jeden łączny kredyt można rozłożyć na wiele rat, co pozwala na uzyskanie niskiej, bezproblemowej do spłacania na czas raty.
Czy konsolidacja się opłaca?
Dzięki konsolidacji można przestać martwić się zbyt dużą ilością i wysokością rat, a zamiast tego cieszyć się jednym korzystnym kredytem. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które spłacają jednocześnie wiele różnych długów i czują się tym faktem przytłoczone. Żeby jednak mieć pewność, że warunki kredytu konsolidacyjnego będą maksymalnie korzystne, najlepiej nie próbować pozyskiwać go samemu. Zamiast tego dobrym wyjściem będzie skontaktowanie się z doradcą finansowym, który ma doświadczenie z tego typu zobowiązaniami.