konto oszczędnościowe

Czy na kontach oszczędnościowych można dużo zarobić?

Konto oszczędnościowe

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na korzystanie z kont oszczędnościowych jako wygodniejszej alternatywy dla lokat bankowych. Wciąż nie każdy jest jednak świadomy możliwości, jakie niesie za sobą założenie takiego konta, tego jak ono działa i czy rzeczywiście można na nim zarobić. Czy więc konto oszczędnościowe to dobra decyzja?

Jak działają konta oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe działają na podobnych, ale nie identycznych zasadach co lokaty bankowe. Ich głównym celem jest gromadzenie na nich oszczędności i zarabianie na ich, bowiem tego typu konta są oprocentowane. Ich dużą zaletą jest fakt, że oszczędzać można już od symbolicznej złotówki. Nie ma określonej minimalnej ani maksymalnej wysokości wpłat, a co oczywiste im więcej wpłacamy, tym więcej zyskujemy. Możemy w ten sposób oszczędzać w nieskończoność, jako że w przeciwieństwie do lokat konta takie nie są otwierane na określony czas. Założenie ich na ogół jest szybkie, proste i nie wymaga wielu formalności. Bardzo często występuje jako dodatek do tradycyjnego konta osobistego już otworzonego w danym banku.

Czy na kontach oszczędnościowych można dużo zarobić?

Konta oszczędnościowe są, jak już wcześniej zostało wspomniane, oprocentowane. Wobec tego niezależnie od tego, ile posiadamy środków na koncie, w każdym miesiącu (lub raz na kilka miesięcy, w zależności od warunków oferty) coś zarabiamy. Nigdy nie będą to jednak oszałamiające kwoty. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest z reguły jeszcze niższe niż lokat bankowych, więc w przypadku zdeponowania na takiej lokacie kilku tysięcy złotych możemy na ogół liczyć na zarobek rzędu złotówki lub dwóch. Czasami jednak oprocentowanie wzrasta wraz z ilością środków na koncie.

Jakie są zalety kont oszczędnościowych?

Przede wszystkim warto wspomnieć, że z kont oszczędnościowych można wypłacać środki w dowolnej chwili bez konieczności płacenia ogromnych kar, co daje im wielką przewagę nad lokatami bankowymi. Jeśli więc pojawi się nagła potrzeba, możemy bez problemu sięgnąć po środki znajdujące się na naszym koncie. Nasze pieniądze nie są zamrożone na czas oszczędzania i to my w każdej chwili możemy zadecydować, co z nimi zrobić. To właśnie dlatego oprocentowanie jest niższe, ale z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę, że i tak zarabiamy na pieniądzach, z którymi nic nie robimy, ale mamy do nich ciągły dostęp.

konto oszczędnościowe

Opłaty za prowadzenie konta oszczędnościowego

Samo założenie i prowadzenie konta oszczędnościowego jest bezpłatne, chociaż warto przed jego założeniem jeszcze dodatkowo się w tej sprawie upewnić. Za to niemal każdy bank pobiera opłaty za wpłatę i wypłatę z konta, chociaż są one raczej symboliczne – wynoszą kilka bądź kilkanaście złotych. Dodatkowo na ogół banki pozwalają na dokonanie ich określonej liczby w miesiącu całkowicie za darmo. Zazwyczaj oznacza to możliwość jednokrotnej bezpłatnej wpłaty lub wypłaty oszczędności z konta oszczędnościowego.

Podatek Belki

Niestety, jest jeszcze jeden dodatkowy problem stojący na naszej drodze do pomnożenia swoich oszczędności. Jest to wprowadzony w 2002 roku podatek Belki, nazywany tak od nazwiska byłego ministra finansów Marka Belki. Odciąga się go od każdego zysku z oszczędności, a więc od zysku z kont oszczędnościowych, lokat bankowych czy funduszy inwestycyjnych oraz wielu innych źródeł. Podatek ten każdorazowo obniża nasz zysk o 19%. Oznacza to, że lokata oprocentowana na 3% jest tak naprawdę oprocentowana na około 2,43%. Taki będzie nasz faktyczny zysk po tym, jak bank odciągnie od niego podatek. Zasadniczo nie ma sposobu na jego ominięcie. Zwolnione z niego są jedynie oszczędności znajdujące się na IKE – indywidualnych kontach emerytalnych oraz IKZE – indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.

Które konto oszczędnościowe wybrać?

Przy kontach oszczędnościowych nie ma takiej dużej rozpiętości w szczegółach ofert jak na przykład w przypadku kont osobistych. Mimo to występują pewne różnice, więc warto zapoznać się z jak największą ilością ofert różnych banków, aby być pewnym, że wybrało się tą najkorzystniejszą. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, jaka jest wysokość oprocentowania konta i czy może się ona zmniejszyć lub zwiększyć po spełnieniu określonych warunków, a także to, czy bank wymaga założenia do pary z kontem oszczędnościowym także konta osobistego. Dodatkowo należy przeanalizować, jakie są opłaty związane z prowadzeniem konta (nie powinno być żadnych), a także ile bezpłatnych wpłat i wypłat w miesiącu umożliwia bank i jaka jest opłata za wykonywanie ich więcej. Tylko porównanie tych wszystkich parametrów pozwoli uzyskać najpełniejszy obraz tego, które konto jest najbardziej opłacalne.

Czy warto założyć konto oszczędnościowe?

Na to pytanie każdy powinien sobie odpowiedzieć sam. Ciężko jednak nie zauważyć, że ten typ konta ma bardzo liczne zalety, a przy tym naprawdę minimalne wady. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby wpłacić na nie tylko niewielką sumę i w razie potrzeby wypłacić ją bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Tak naprawdę w kontach oszczędnościowych nie zawsze musi chodzić o stricte zarabianie, a o bezpieczne i stabilne miejsce do przechowywania oszczędności, na którym można przy okazji nieco zarobić. Konto oszczędnościowe może być dobrym pomysłem dla niemal każdego.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz