Jak oszczędzać
Czasami przychodzi taki moment, że portfel zaczyna świecić pustkami, chociaż można zacząć oszczędzać także zapobiegawczo, kiedy obecnie nie mamy problemów finansowych. Jest cała rzesza sposobów, dzięki którym można nieco podreperować swój domowy budżet. W takim razie jak zaoszczędzić pieniądze?
O czym trzeba pamiętać, zanim zacznie się oszczędzać
W większości przypadków nie da się zaoszczędzić dzięki jednorazowemu działaniu. Oszczędzanie to długotrwały proces, którego nie warto nawet zaczynać, jeżeli porzucimy go po kilku dniach lub tygodniach. Jest on efektywny jedynie wtedy, kiedy działamy systematycznie i nie poddajemy się. Bywa także, że nie zobaczymy oszczędności od razu. Często jest to kilkadziesiąt lub kilkaset złotych miesięcznie, które dopiero w długim terminie (nawet w perspektywie kilku lat) dodają się w oszczędność rzędu kilku tysięcy.
Oszczędź na transporcie
Zastanawiasz się, jak oszczędzać? Najpierw warto zacząć od najbardziej oczywistych rzeczy, na przykład transportu. Jeśli jeździsz do pracy samochodem, ponosisz koszty paliwa i eksploatacji pojazdu. Może zamiast tego warto jeździć z kolegą i jedynie dorzucać mu się do paliwa? Zawsze jest też możliwość przerzucenia się na komunikację miejską czy rower. Nie dość, że jest to lepsze dla środowiska (a w przypadku jazdy rowerem także dla zdrowia), to jeszcze znacznie bardziej wydajne finansowo. Własny samochód pozwala na większą elastyczność i niezależność, ale mocno uderza po kieszeni. Warto się zastanowić, czy rzeczywiście na pewno jest nam potrzebny. Ostatecznie możemy w ten sposób oszczędzić kilkaset złotych rocznie, a nawet kilka tysięcy, jeśli pozbędziemy się pojazdu i tym samym kosztów ubezpieczenia i przeglądów.
Nie przepłacaj w banku
Bywa, że po kilku latach nie jesteśmy już dokładnie pewni, jakie są warunki prowadzenia naszych kont bankowych. Po dokonaniu ich przeglądu może okazać się, że co miesiąc wydajemy na różne opłaty i prowizje nawet kilkadziesiąt złotych. Wtedy możemy poszukać innych, atrakcyjniejszych ofert. Z pewnością znajdzie się jakiś bank, który zaoferuje nam znacznie lepsze warunki, a do tego wiele z nich ma różne bonusy dla nowych klientów. Dzięki temu nie dość, że zaoszczędzimy, to w krótkiej perspektywie może nawet zarobimy.
Zadbaj o tani prąd
Im więcej osób w domu, tym większe opłaty za prąd, którego ceny z roku na rok są coraz większe. W niektórych domostwach opłaty za prąd to nawet kilkaset złotych miesięcznie. Warto więc rozejrzeć się, czy inni usługodawcy mogą zapewnić nam lepsze warunki umowy i tańszy prąd. Poza tym możemy zastanowić się nad włączeniem taryfy dzień/noc. Jeśli w ciągu dnia większość czasu spędzamy w pracy i generalnie poza domem, a nasze zużycie energii jest największe w porze nocnej, możemy w ten sposób oszczędzić niemałe sumy. Dobrze jest także sprawdzić, ile urządzeń elektronicznych w naszym domu jest pozostawionych w trybie czuwania i odłączyć od prądu te, których używamy rzadko. Wbrew pozorom nawet tryb czuwania pobiera niemało energii, a jeśli w domu jest takich urządzeń nawet kilkanaście, to ostatecznie może się okazać, że kosztuje nas to kilkadziesiąt czy nawet więcej złotych rocznie.
Mądrze dokonuj zakupów
Jeśli nagle najdzie nas przemożna chęć zakupu drogiego towaru lub usługi, nie powinniśmy się jej poddawać. Nie oznacza to, że w ogóle nie możemy ich kupować, zawsze jednak powinniśmy dać sobie co najmniej kilka dni na zastanowienie. Może się okazać, że entuzjazm szybko opadnie i jednak przestanie nam tak bardzo zależeć na wcześniej upragnionym przedmiocie. Warto przed wyjściem na zakupy zrobić sobie listę i ściśle się jej trzymać. W ten sposób unikniemy płacenia za rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy, ale wpadły nam w oko. Dodatkowo warto szukać wszelkiego rodzaju programów promocyjnych i lojalnościowych, kuponów czy zniżek za korzystanie z aplikacji mobilnej sklepu. Czasami oszczędności, jakich można dokonać w ten sposób są naprawdę znaczne.
Pozbywaj się zbędnych rzeczy
Nie trzeba być zbieraczem, żeby mieć w domu w różnych miejscach szereg zbędnych przedmiotów, których już nie używamy, bo nie są nam potrzebne lub mamy lepsze. Mogą to być na przykład stare telefony komórkowe, laptopy czy komputery. Poza elektroniką mamy także tendencję do na przykład zachowywania ubrań, których już na pewno nie założymy, bo na przykład ich rozmiar nie jest już odpowiedni. W dobie łatwo dostępnych portali aukcyjnych i ogłoszeniowych nie ma sensu, aby trzymać te rzeczy w domu. Nawet jeśli nie zarobimy na nich dużo, to zawsze coś, a do tego zwolnimy niepotrzebnie zajmowane miejsce.
Nie wydawaj fortuny na rozrywki
Chcesz wiedzieć, jak zaoszczędzić pieniądze? Trzeba ograniczyć kilka rzeczy: kino, alkohol, papierosy, różnego rodzaju kosztowne imprezy i aktywności. Wiele osób wydaje na to nawet kilkaset lub kilka tysięcy złotych miesięcznie. Nikt nie sugeruje, żeby tylko pracować, a wcale się nie bawić i nie cieszyć życiem. Warto jednak poszukać zdrowszych i tańszych alternatyw. Jest wiele rozrywek, które dostępne są za darmo lub za bezcen: wystawy w muzeum, koncerty w plenerze, dni miasta, festyny i jarmarki. Nie ma takiego miesiąca, żeby w mieście chociaż średniej wielkości nie działo się nic ciekawego.
Jest wiele sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze. To, które wybierzesz zależy tylko od twoich preferencji i indywidualnej sytuacji. Warto jednak szukać jak najwięcej okazji do oszczędzania. Okazuje się, że są one wszędzie wokół nas.