od czego zaczac gre na gieldzie

Od czego zacząć grę na giełdzie?

Gra na giełdzie pozwala na osiągnięcie stopy zwrotu na poziomie nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu procent w skali roku, ale też wiąże się ze znacznie większym ryzykiem niż choćby obligacje skarbowe czy lokata w banku. Wiele osób przyciąga wizja bycia „wilkiem z Wall Street” i w związku z tym chcą oni rozpocząć swoją przygodę z giełdą – w naszym przypadku warszawską Giełdą Papierów Wartościowych (GPW). Pojawia się jednak jedno kluczowe pytanie: od czego zacząć grę na giełdzie?

Zbierz kapitał początkowy

Nie da się inwestować bez oszczędności. Zdarzały się niewątpliwie w historii niezwykle szczęśliwe przypadki, kiedy ktoś z kilku złotych wygenerował dziesiątki tysięcy, ale jest to raczej rzadkość. Żeby móc liczyć na zarobienie więcej niż kilka złotych, trzeba zainwestować bardziej znaczącą sumę. Jednocześnie nie musi to być wcale fortuna. Już kilka tysięcy złotych to wystarczająco, aby spokojnie rozpocząć swoją przygodę z giełdą.

Jednocześnie musimy pamiętać, aby, szczególnie na początku, nie lokować na giełdzie wszystkich swoich oszczędności. W razie załamania rynku i dużego spadku wartości akcji, które zakupimy, w takim przypadku zostaniemy bez grosza przy duszy. Najmądrzejszym rozwiązaniem jest lokować na giełdzie tylko te pieniądze, które jesteśmy w stanie stracić bez większego uszczerbku na naszej sytuacji finansowej. Swoją „poduszkę bezpieczeństwa” lepiej rozdysponować między bardziej pewne i bezpieczne inwestycje, takie jak lokaty, obligacje skarbowe czy konta oszczędnościowe.

Wybierz dom maklerski

Żeby móc rozpocząć granie na giełdzie, trzeba posiadać rachunek maklerski. Domów maklerskich jest kilka i warto dobrze zapoznać się z ofertą każdego z nich, m.in. kwestią opłaty za prowadzenie rachunku. Niektóre banki oferują swoim klientom możliwość stworzenia rachunku maklerskiego za pomocą aplikacji bądź serwisu transakcyjnego banku.

Obecnie rachunek maklerski można otworzyć całkowicie przez Internet, wraz ze zdalnym zatwierdzeniem umowy, co pozwala na rozpoczęcie swojej gry na giełdzie dosłownie w przeciągu kilku minut. Nie należy jednak działać pochopnie i każdą naszą transakcję powinniśmy dobrze przemyśleć.

Zacznij inwestować

Nie inwestuj w akcje pierwszej lepszej firmy, która wpadnie Ci w oko. Zawsze dokładnie przemyśl każdą decyzję, przeanalizuj historię firmy, to, jak dotychczas jej akcje radziły sobie na giełdzie i jaka jest szansa, że w przyszłości ich cena wzrośnie. Przykładowo, firma może mieć w zanadrzu produkt, który po debiucie ma dużą szansę na odniesienie sukcesu i w związku z tym poprawienie sytuacji przedsiębiorstwa.

Warto w pierwszej kolejności inwestować w firmy z tej branży, na której najlepiej się znamy. Dzięki temu nie będziemy musieli polegać na przewidywaniach innych, a sami będziemy w stanie określić, które akcje mogą za jakiś czas podrożeć. Przykładowo, każdy, kto gra w gry komputerowe zgodzi się zapewne ze stwierdzeniem, że już i tak wysoka cena akcji CD Projekt RED ma dużą szansę jeszcze bardziej pójść do góry po premierze kolejnej gry tego dewelopera, Cyberpunka 2077.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz