Jak określić swoje wymagania finansowe?

Jak określić swoje wymagania finansowe?

Jak określić swoje wymagania finansowe?

Każdy z nas chciałby mieć jak najwięcej pieniędzy w swoim portfelu. Po to też powstał ten blog – aby w końcu zrealizować ten cel albo co najmniej się do niego systematycznie przybliżać. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tematyką negocjacji wynagrodzenia w miejscu pracy. Często ludzie narzekają na fakt, że otrzymują mniej pieniędzy, niż powinni. Nierzadko dzieje się tak, że pracownicy – chociaż są zatrudnieni w konkretnym przedsiębiorstwie już od wielu lat – ani razu nie dostali jeszcze żadnej podwyżki. Niestety, w dzisiejszych czasach o wszystko trzeba walczyć. Jeśli sami nie poprosicie o podwyżkę, to raczej jej nie dostaniecie. Często bowiem szefowie szukają oszczędności właśnie w aspekcie wynagrodzeń dla swoich pracowników. To samo tyczy się rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy tematyka schodzi na wynagrodzenie. Jeśli nie zaproponujecie odpowiedniej stawki – oczywiście popartej solidnymi argumentami – to otrzymacie pieniądze poniżej Waszych oczekiwań. Jak zatem określić swoje wymagania finansowe?

Odpowiednia analiza rynku

Niestety, nie jest tak, że na rozmowie kwalifikacyjnej czy w trakcie ubiegania się o podwyżkę można sobie powiedzieć dowolną kwotę, a pracodawca bez wahania ją zaakceptuje. Sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana. Osoby, które chcą więcej zarabiać muszą być merytorycznie przygotowane, aby zrealizować swój cel. Bardzo ważna jest odpowiednia analiza rynku, która pozwoli określić swoje wymagania finansowe w sposób merytoryczny i poparty odpowiednimi faktami. Jeśli po przeprowadzonych analizach będziecie w stanie powiedzieć, że średnio pracownik w Polsce – na Waszym stanowisku – zarabia na przykład 3000 zł netto miesięcznie, to jest to już konkretny argument. Na pewno jednak nie możecie powiedzieć, że chcecie zarabiać 4000 zł czy 5000 zł itp. Pracodawcy doskonale orientują się w stawkach i „rzucanie” takich nierealnych propozycji to tylko strata Waszego czasu. Poza tym możecie stracić w oczach Waszych chlebodawców. Jeśli zatem macie zamiar określić swoje wymagania finansowe profesjonalnie, to przeanalizujcie rynek i podajcie kwotę, która jest realna.

Jak określić swoje wymagania finansowe? Właściwa argumentacja

Poza dokładną analizą rynku trzeba też odpowiednio uzasadnić Wasze prośby dotyczące lepszych wynagrodzeń. Pracujecie długo w konkretnej firmie? Do tej pory nie było z Wami żadnych problemów? To świetnie – takich właśnie argumentów możecie użyć w czasie rozmowy z pracodawcami. Jeśli dopiero rozpoczynacie karierę w konkretnym przedsiębiorstwie, to warto podeprzeć się wiedzą i doświadczeniem zdobytą na przykład na poprzednich stanowiskach w innych miejscach pracy. Najgorzej tak naprawdę mają osoby, które na przykład dopiero co skończyły studia i nie mogą pochwalić się żadnym doświadczeniem. Właśnie dlatego istotne jest to, aby starać się rozpocząć własną karierę zawodową już w trakcie studiów, żeby potem móc konkurować z innymi, bardziej doświadczonymi osobami. Zawsze też przydaje się argumentacja dotycząca tego, co zyskuje druga strona na współpracy z konkretnym pracownikiem. Jesteście ekspertami w danej dziedzinie? Do tej pory pracowaliście z rozmaitymi klientami i nikt na Was nie narzekał? Dzięki temu łatwiej będzie Wam osiągnąć odpowiedni pułap cenowy.

Nie pracujcie poniżej Waszych oczekiwań finansowych

W celu uzupełnienia wiedzy zachęcamy Was do przeczytania naszego poprzedniego wpisu „Czy wykonywanie interesującej pracy ma wpływ na nasze zarobki?” – dzięki temu dowiecie się między innymi tego, że lepiej jest wykonywać pracę związaną z zainteresowaniami, niż taką, która nie ma z nimi nic wspólnego. Dlaczego? Odsyłamy do lektury. Na pewno istotne jest to, aby nie pracować poniżej swoich oczekiwań finansowych. Jeśli uważacie, że za wykonywane na co dzień zadania powinniście zarabiać więcej, to prędzej czy później brak motywacji wyjdzie na wierzch. To oczywiście będzie oznaczało brak efektywnej pracy oraz coraz zdecydowanie większą frustrację. To do niczego dobrego nie prowadzi.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz