praca na etacie czy własny biznes

Praca na etacie czy własna firma – co wybrać?

Bardzo wiele osób marzy o założeniu własnej firmy i zostaniu swoim własnym szefem, ale ostatecznie się na to nie decyduje. W rzeczywistości prowadzenie działalności gospodarczej nie jest tak idealne, jak można sobie wyobrażać, ale niewątpliwie ma swoje zalety. Trzeba jednak również podkreślić, że praca na etacie nie jest wcale czymś jednoznacznie negatywnym i też ma swoje mocne strony. Pojawia się więc kluczowe pytanie: praca na etacie czy własna firma – co wybrać?

Własna firma to większe ryzyko, ale też potencjalnie większe zyski

Musimy być świadomi tego, że nie każdej firmie uda się utrzymać na rynku. Do upadku polskich biznesów dochodzi przede wszystkim podczas pierwszych kilku lat ich funkcjonowania – jeśli przetrwają ten okres, później bankructwo nie jest niemożliwe, ale robi się mniej prawdopodobne. To, czy osiągniemy sukces, zależy między innymi od naszych umiejętności, wiedzy i zaangażowania, ale też od czynników od nas niezależnych: sytuacji na rynku, szczęścia i nie tylko.

Otwierając własną firmę, sporo ryzykujemy i musimy być przygotowani na to, że nie od razu zacznie ona przynosić zyski. Z drugiej strony, kiedy już zaczniemy pozyskiwać kolejnych klientów, wraz z czasem (pod warunkiem dobrego zarządzania) możemy liczyć na to, że będziemy zarabiać coraz więcej. Z kolei pracownik na etacie zarabia co miesiąc tyle samo. Co jakiś czas może liczyć na podwyżkę czy awans, ale są to raczej symboliczne kwoty w porównaniu do tych, które może zarobić prezes dobrze funkcjonującej średniego rozmiaru czy nawet małej firmy.

Praca na etacie to większe bezpieczeństwo

Czy firma radzi sobie świetnie, czy kiepsko, pracownik na etacie zarabia tyle samo. Jeśli akurat firma jest w świetnej sytuacji, może to być źródłem frustracji, ale kiedy źle się jej powodzi, można to uznać za pozytyw. Co więcej, poza stałym wynagrodzeniem, które zawsze musi być wypłacone na czas, pracownik cieszy się także możliwością wzięcia urlopu i wyraźnie określonymi godzinami pracy.

Prezes teoretycznie cały czas może być na urlopie i jeśli chce, to może pracować zaledwie kilka godzin dziennie, a nawet wcale, ale nie jest to recepta na sukces. W większości przypadków właściciele firm pracują dużo, długo i niemal bez przerwy. Jest to im wynagradzane w formie wyższych zarobków, ale nie mogą oni po prostu wyjść z biura po 8 godzinach i do następnego dnia zapomnieć o pracy (a przynajmniej nie powinni, jeśli chcą osiągnąć sukces).

Praca na etacie czy własna firma – co jest lepsze?

Nie da się jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie jest lepsze. Dużo zależy od tego, czy bardziej cenimy sobie swoją niezależność, czy też stabilizację związaną z faktem, że na nasze konto co miesiąc zawsze wpłynie wyznaczona kwota. Ma też znaczenie, czy mamy pomysł na biznes i odpowiednie fundusze – bez tego ciężko jest cokolwiek osiągnąć.

Dla wielu osób praca na etacie jest jedynym możliwym wyborem, ponieważ nie są oni w stanie finansowo (i nie tylko) sprostać wyzwaniom związanym z zakładaniem własnej firmy. Z drugiej strony, niektórzy marnują przy pracy na etacie swój potencjał, podczas gdy ze swoją wiedzą i kontaktami miałyby szansę na duży sukces. Jest to więc kwestia bardzo indywidualna.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz