Kilka lat temu nie dało się uniknąć rozmowy o kryptowalutach. Było o nich głośno wszędzie i przez długi czas, a zwłaszcza o Bitcoinie. Osoby, które przed laty zainwestowały w ten pomysł niewielkie sumy, w pewnym momencie stały się bardzo zamożne. Obecnie jednak temat ucichł. Farmy kryptowalut straciły na popularności, a ich cena – chociaż wciąż w niektórych przypadkach bardzo wysoka – przestała rosnąć w szaleńczym tempie. Wobec tego czy inwestycja w kryptowaluty wciąż jest opłacalna? W co inwestować, żeby nie stracić?
Przyszłość Bitcoina
Jeszcze stosunkowo niedawno nie można było się opędzić od wiadomości o kolejnym progu wartości, które przekroczył Bitcoin. W pewnym momencie 1 BTC był wart nawet ponad 20 tysięcy dolarów. Jednak profesjonalni analitycy wcale nie byli zaskoczeni tym przebiegiem wydarzeń. Wcześniej ciągle ostrzegali, że wcześniej czy później ta bańka musi pęknąć. Tak też się stało na początku 2018 roku. Chociaż od tego czasu waluta ta zaliczyła pewne wzrosty, nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie pobiła swój wcześniejszy rekord.
Kryptowaluty jako środek płatniczy
Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to waluta bez żadnego fizycznego pokrycia. Rządy państw zabezpieczają swoje waluty między innymi posiadaniem dużych rezerw złota i innych kruszców. Kryptowaluty zaś istnieją tylko w sieci i gdyby sieć zniknęła, ten sam los czekałby i one. Dlatego też po początkowej fali entuzjazmu i wprowadzania opcji płacenia kryptowalutami (a przynajmniej Bitcoinem) za różne towary i usługi zaczęto się powoli z tego wycofywać. Kryptowaluty uważa się za zbyt mało stabilne, aby można się nimi posługiwać jak faktycznym środkiem płatniczym. Do tego transakcje wykonywane za ich pomocą są całkowicie anonimowe, co daje pole do nadużyć (na przykład wykorzystywania ich do handlu narkotykami czy bronią).
Kryptowaluty w społeczności międzynarodowej
Za każdym razem, kiedy jakieś państwo wprowadza obostrzenia w handlu kryptowalutami (a kilka narodów zdecydowało się już na ten krok), rynek reaguje na to dynamicznie. Wraz z postępem lat można się spodziewać kolejnych ograniczeń i problemów z ich wykorzystaniem w większości najbardziej rozwiniętych krajów świata. Ciężko jest więc uwierzyć, że kiedyś zostaną one powszechnie zaakceptowane, co jest tak naprawdę jedynym sposobem na podniesienie się i ustabilizowanie ich wartości.
Zarabianie na kryptowalutach jest obecnie niełatwe. Tak niegdyś popularne „koparki” w zasadzie przynoszą już marginalne zyski, a rynek jest niestabilny i w każdej chwili może się załamać. Jeśli jednak ktoś sądzi, że jest w stanie chociaż częściowo przewidzieć zmiany wartości poszczególnych kryptowalut i na tym zarobić, nic nie stoi na przeszkodzie do inwestowania w tym kierunku. Lepiej jednak nie przeznaczać na to całych swoich oszczędności, a jedynie niewielkie sumy. Inwestycja w kryptowaluty to wciąż ciekawy pomysł, ale nie można oczekiwać z niej szybkiego i dużego zwrotu.