plusy i minusy inwestowania w lokaty

Plusy i minusy inwestowania w lokaty

Plusy i minusy inwestowania w lokaty

Aktualnie sposobów na zainwestowanie własnych oszczędności jest bardzo dużo. Większość osób ma jednak spory kłopot z wybraniem opcji, która będzie relatywnie mało ryzykowna i stosunkowo opłacalna. Jak pokazują statystyki, w naszym kraju cały czas bardzo popularne jest inwestowanie w lokaty. Wy także bierzecie pod uwagę taką właśnie opcję? W takim razie zapraszamy do przeczytania dzisiejszego artykułu, w którym dowiecie się o najważniejszych zaletach oraz wadach tego wariantu oszczędnościowego.

Inwestowanie w lokaty – najważniejsze plusy

Trzeba podkreślić, iż jedną z najważniejszych zalet inwestowania w lokaty jest bezpieczeństwo zgromadzonych pieniędzy. Nie da się ukryć, że oszczędzanie w dzisiejszych czasach – dla zdecydowanej większości Polaków – nie jest łatwą sprawą. Wszystko jest związane z problemem małych albo co najwyżej średnich wynagrodzeń. Poza tym koszty życia rosną z roku na rok. To oznacza, że zgromadzenie kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych (nie mówiąc już o większych kwotach) jest relatywnie trudnym zadaniem. Nic więc dziwnego, że osoby, którym się to udaje, chcą, aby zgromadzona gotówka była bezpieczna. Inwestowanie w lokaty to gwarantuje. Wystarczy tylko wybrać bank, który może pochwalić się już kilkuletnią obecnością na rynku i renomą w branży – wtedy ryzyko utraty kapitału jest zerowe. Nawet jakby dana instytucja miała kolosalne kłopoty z wypłacalnością, to zawsze można liczyć na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki temu klienci mają szansę odzyskać nie tylko depozyty, ale także należne odsetki. To sprawia, że inwestowanie w lokaty cały czas pozostaje bardzo pewną formą lokowania zgromadzonej gotówki.

Wiele osób podkreśla, że ten sposób inwestowania własnych pieniędzy jest także stosunkowo mało czasochłonny. Tak naprawdę wystarczy tylko znaleźć odpowiednią lokatę, udać się do banku i założyć lokatę. Następnie trzeba wpłacić określoną sumę gotówki na konkretne konto wybranego banku. Formalności trwają naprawdę bardzo niewiele w porównaniu z innymi sposobami lokowania swoich oszczędności. Wiele osób, które nie ma zbyt wiele czasu (aby zajmować się innymi wariantami dotyczące inwestowania pieniędzy) podkreśla, że inwestowanie w lokaty jest pod tym względem naprawdę bardzo dobrą opcją, która pozwala uzyskiwać dochód bez zbyt dużego zaangażowania.

Dlaczego inwestowanie w lokaty nie jest dobrym sposobem?

Niestety, rzeczywistość nie jest tak kolorowa, a inwestowanie w lokaty ma też dużo minusów. Jakich? Zdecydowanie najważniejszym z nich jest słabe oprocentowanie. Biorąc pod uwagę lokaty długoterminowe trzeba liczyć się z oprocentowaniem rzędu około 2%. Niestety, to powoduje, że nawet bardzo dużo oszczędności nie sprawią, że można już rzucić pracę i żyć jedynie z odsetek. Aktualnie inwestowanie w lokaty to raczej sposób na skromny dodatek do pensji, który jest oczywiście zależny od rodzaju lokaty oraz sumy zdeponowanych pieniędzy.

Podamy przykład, który pozwoli Wam to wszystko lepiej zrozumieć. Załóżmy, że macie 200 000 zł do zainwestowania. Decydujecie się na lokatę, która ma oprocentowanie 2,5%. Wybieracie ulokowanie Waszych oszczędności na 2 lata – przy dziennej kapitalizacji odsetek. Spodziewacie się kokosów? Niestety, po podliczeniu wszystkich podatków itd. za 2 lata będziecie mieć tylko około 8 000 zł więcej na koncie. Łatwo obliczyć, że miesięcznie będziecie uzyskiwać tylko około 333 zł z odsetek…

Niektóre banki oferują lepsze oprocentowanie, ale takie inwestowanie w lokaty wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. Niejednokrotnie trzeba stać się nowym klientem w danej instytucji, aby móc w ogóle zdeponować pieniądze. Dodatkowo, często klienci muszą trzymać pieniądze na przykład przez minimum 2 czy 3 lata. Jeśli zaś zerwie się lokatę przed końcem umowy, to wszystkie odsetki będą utracone.

Inwestowanie w lokaty jest zatem bardzo bezpiecznym wariantem ulokowania własnych oszczędności. Niestety, aktualnie na tym sposobie nie można zbyt wiele zarobić i trzeba dawać sobie z tego sprawę decydując się na tę właśnie opcję.

Post Author: Redakcja

1 thoughts on “Plusy i minusy inwestowania w lokaty

    Weronika

    (6 października, 2017 - 6:21 pm)

    Dobra opcja żeby nie wydać („wyciągnięcie” pieniędzy z lokaty już nie takie proste jak jej założenie) ale na pewno nie żeby zarobić : ) jeśli mówimy o oszczędzaniu czegokolwiek z obecnych pensji : )

Dodaj komentarz