Szeroko pojęte inwestowanie w nieruchomości pojawia się na listach najlepszych celów inwestycyjnych regularnie od wielu lat i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Większość Polaków, kiedy już kupuje nieruchomości w celach inwestycyjnych, robi to na terenie naszego kraju. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zostać właścicielem nieruchomości nawet w zupełnie innym rejonie świata. Pojawia się jednak w związku z tym jedno kluczowe pytanie: czy warto inwestować w nieruchomości za granicą? Jakie są zalety takiego rozwiązania, a jakie wady?
Większe ryzyko, ale też większy potencjalny zysk
Zastanawiając się, czy warto inwestować w nieruchomości za granicą, musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że wiąże się z tym nieco większe ryzyko niż w przypadku inwestycji w Polsce. Szczególnie, jeśli nie mamy dużej wiedzy na temat sytuacji gospodarczo-politycznej w danym kraju. Brak obecności na miejscu, aby samodzielnie nadzorować budowę czy opiekę nad nieruchomością sprawia, że ciężko może być utrzymać wysoką wartość nieruchomości, a z zakupem domu czy mieszkania za granicą wiążą się liczne formalności i skomplikowane kwestie podatkowe.
Nie powinniśmy się jednak zniechęcać, ponieważ w zakupie nieruchomości za granicą jest duży potencjał inwestycyjny. Jeśli dobrze dobierzemy miejsce, może się okazać, że stopa zwrotu będzie wysoka, a wraz z czasem wartość nieruchomości nawet wzrośnie. Jeśli zaś chodzi o ceny, to niekoniecznie muszą one być dużo większe niż w Polsce, a bywa nawet, że mogą okazać się w przeliczeniu na złotówki niższe. Będąc zamożną osobą w Polsce niekoniecznie stać nas będzie na apartament w dużym mieście w bogatym kraju zachodnioeuropejskim, ale już południe Europy może stać przed nami otworem.
Gdzie najlepiej kupić nieruchomość za granicą?
Bardzo dobrym obszarem inwestycyjnym jest, jak już wspomniano, południe Europy. Konkretnie chodzi tu przede wszystkim o takie kraje, jak Chorwacja czy Słowenia, można także rozważyć Czarnogórę. Nie dość, że ulokowane są one od Polski stosunkowo niedaleko, więc można bez większego problemu udać się tam na inspekcję bądź w celu załatwienia pewnych formalności, to są to coraz popularniejsze lokalizacje wśród turystów.
Szczególnie piękna Chorwacja jest lubiana przez turystów i stosunkowo tania. Zakup nieruchomości w miejscowości turystycznej nie będzie kosztował nas fortuny, a na przestrzeni lat może nam przynieść spore zyski. Dobrą, chociaż nieco droższą opcją, mogą być także takie kraje, jak Hiszpania, Portugalia czy Grecja, charakteryzujące się rozbudowanym przemysłem turystycznych i zapierającymi dech w piersiach wybrzeżami. Są to lokalizacje bardziej oddalone od Polski, więc nie dla każdego inwestora optymalne, ale bez wątpienia warte uwagi.
Szczególnie biorąc pod uwagę, że w obecnym czasie przemysł turystyczny znajduje się w kryzysie, więc można natrafić na bardzo atrakcyjne oferty nieruchomości. Jeśli jesteśmy finansowo w stanie odczekać, aż sytuacja powróci do normy, możemy ostatecznie wyjść na znaczący plus.