Jak znaleźć dobrych lokatorów

Jak znaleźć dobrych lokatorów?

Jak znaleźć dobrych lokatorów?

Po przeczytaniu naszych artykułów odnośnie nieruchomości („Jak negocjować kupno mieszkania na rynku wtórnym – kilka wskazówek” oraz „O czym pamiętać kupując nieruchomości?”) na pewno już doskonale wiecie, że kupno domu czy mieszkania to znakomity sposób na ulokowanie własnych oszczędności. Między innymi dlatego, że można sprzedać je potem z zyskiem lub co miesiąc wynajmować lokatorom i uzyskiwać relatywnie wysoką kwotę odstępnego. Dla wielu osób wybór lokatorów do kupionego niedawno domu czy mieszkania stanowi jednak drogę przez mękę. Nikt bowiem nie chce powierzać własnego mienia ludziom, którzy na przykład na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie nie do końca odpowiedzialnych. O czym zatem pamiętać wynajmując komuś obcemu własną nieruchomość? Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka najważniejszych aspektów. Zapraszamy do – miejmy nadzieję – ciekawej lektury.

Osoby niepalące oraz nie posiadające zwierząt

Bardzo często w ogłoszeniach pojawia się wzmianka o tym, że nie do końca mile widziani są lokatorzy palący czy mający jakiegoś zwierzaka. Dlaczego tak się dzieje? Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do faktu, że dym papierosowy sprawia, że mieszkanie traci na swojej jakości (powstaje między innymi nieprzyjemny, charakterystyczny zapach). Właściciele muszą wziąć to pod uwagę – zwłaszcza, jeśli chcą w przyszłości sprzedać daną nieruchomość. Wtedy może być im ciężko o uzyskanie satysfakcjonującej kwoty, ponieważ Polacy coraz mniej tolerują ten właśnie nałóg.

Zastanawiacie się jak znaleźć dobrych lokatorów? Coraz więcej osób zastrzega, że nie są skłonni wynajmować domu czy mieszkania ludziom ze zwierzętami. To także nie jest przypadkowe. Nawet najbardziej grzeczny pies czy kot może zniszczyć na przykład meble. Poza tym często osoby pracujące zostawiają zwierzaki na cały dzień w domu. Nie trudno domyślić się, że czworonogi – czy przedstawiciele innych gatunków – mogą załatwiać swoje potrzeby w różnych – nie do końca do tego przeznaczonych – miejscach. Jeśli chcecie ustrzec się przed tymi problemami, to także zwróćcie uwagę na ten aspekt.

Jak znaleźć dobrych lokatorów? Lepsze są osoby pracujące

Bardzo wielu właścicieli wynajmuje swoje domy czym nieruchomości studentom. Jest to związane z tym, że uczniowie przyjeżdżają do większych miast i tam kontynuują swoją edukację. Wszyscy jednak doskonale wiemy, że nie każdy student stawia na pierwszym miejscu naukę. Nie brakuje osób, które idą na studia praktycznie tylko po co, aby… dobrze się pobawić. Wielu właścicieli narzeka na to, że takie osoby urządzają huczne i głośne imprezy, które przeszkadzają sąsiadom. Łatwo też domyślić się, że w czasie takich libacji alkoholowych nietrudno o zniszczenia. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że studenci mogą mieć kłopot z regularnym płaceniem czynszu.

Wydaje się zatem, że lepszą opcją jest stawianie na osoby pracujące. Dlaczego? Tacy ludzie w zdecydowanej większości przypadków nie mają żadnych kłopotów z systematycznym płaceniem ustalonej wcześniej kwoty odstępnego. Poza tym takie osoby w zdecydowanej większości przypadków poważniej myślą o życiu. Często są już w związkach i mają za sobą okres, w którym bardzo ważne były imprezy. Nic więc dziwnego, że tacy lokatorzy sprawiają po prostu mniej problemów. Poza tym można liczyć w ich przypadku na długoterminowy wynajem. Studenci często wynajmują bowiem tylko na rok akademicki, a następnie wracają do domów, przez co domy czy nieruchomości stoją puste i oczywiście na siebie nie zarabiają.

Szczegółowa umowa najmu

Bardzo ważne jest to, aby spisać profesjonalną umowę najmu z lokatorami. Znajdą się tam oczywiście wszystkie prawa i obowiązki obu stron. Na tej podstawie właściciele będą domagać się ustalonych szczegółów. Dobrze jest spokojnie zastanowić się nad całą umową, aby zawrzeć tam wszystkie istotne punkty. Stosowaną praktyką jest też pobieranie kaucji – na wypadek tego, gdyby elementy wyposażenia zostały po prostu uszkodzone przez lokatorów. W takiej sytuacji właściciele nie muszą po prostu zwracać tych pieniędzy.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz