Bezpieczne oszczędzanie

Jak bezpiecznie oszczędzać?

W Polsce wciąż wiele gospodarstw domowych ma niewielkie oszczędności lub wręcz nie ma żadnych. Różnie można to tłumaczyć – naleciałością pozostałą po epoce PRLu, biedą czy brakiem wystarczającej wiedzy na ten temat. Faktem jest jednak to, że relatywnie mało Polaków rzeczywiście sumiennie oszczędza. Jest to błąd, ponieważ rzetelne oszczędzanie pozwala na uniknięcie potrzeby zadłużania się i w dłużej perspektywie także pewne zyski. Nie ma co się jednak dziwić, że większość osób, zwłaszcza tych o najmniejszych dochodach, nie jest zainteresowana dużym ryzykiem i nie weźmie pod uwagę na przykład inwestowania na giełdzie papierów wartościowych. Na szczęście są sposoby na bezpieczne oszczędzanie, które gwarantują, że naszym pieniądzom nic się nie stanie i ich nie stracimy.

Najpierw dokładnie rozplanuj swoje oszczędzanie

Stwierdzenie „od jutra będę oszczędzał” bez posiadania jakiegoś szczególnego planu na ogół kończy się tak, że cały pomysł upada już po kilku dniach lub tygodniach. Wobec tego warto wcześniej zastanowić się, po co w ogóle chcemy oszczędzać oraz na co. Zwykłe oszczędzanie na bliżej nieokreśloną „czarną godzinę” z pewnością także może się przydać, ale zwykle łatwiej jest nam dążyć do czegoś bardziej sprecyzowanego – na przykład zakupu nowego samochodu, konsoli czy zagranicznej wycieczki. Do tego od razu ustal sobie budżet, jaki miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na ten cel. Na tej podstawie możesz wyliczyć sobie potencjalne zyski oraz to, jak długo będziesz musiał oszczędzać, aby osiągnąć sukces.

Największą przeszkodą w oszczędzaniu jesteśmy my sami

Ludzie z natury nie są istotami cierpliwymi. Wolimy natychmiastową gratyfikację, nawet jeśli jest mniejsza, niż czekanie długo na spełnienie jakiegoś ważniejszego celu. W związku z tym mamy często problem z oparciem się pokusie, jaka wiąże się z posiadaniem pieniędzy. Utrudnia to bezpieczne oszczędzanie. Może na przykład okazać się, że po opłaceniu wszystkich rachunków mamy jeszcze sporo wolnych środków, ale zamiast przeznaczyć je na oszczędności tak jak zakładaliśmy, decydujemy się na dokonanie jakiegoś wcale nie pilnego zakupu już teraz. Dodatkowo w miarę jak rośnie odłożona suma, rośnie także chęć wypłacenia chociaż jej części na inne cele.

Z tymi uczuciami należy walczyć i się im opierać, ponieważ jeśli się im poddamy w dłuższej perspektywie nie oszczędzimy nic lub bardzo mało. Osoby, które po prostu nie są w stanie się powstrzymać przed wydaniem pieniędzy, jeśli mają je w zasięgu ręki powinny zastanowić się nad znalezieniem sobie jakiegoś rodzaju przeszkody. Może to być na przykład skorzystanie z lokaty, z której nie można wypłacić środków przed jej zakończeniem pod groźbą utraty nagromadzonych odsetek. Istnienie tego typu bariery daje większe szanse na to, że nie ulegniemy pokusie i rzeczywiście coś zaoszczędzimy.

Oszczędzanie na lokacie bankowej

Na początku należy sobie uświadomić, że bezpieczne oszczędzanie równe jest niewielkiemu lub całkowicie nieistniejącemu ryzyku. To z kolei oznacza, że nie mamy co liczyć na ogromne zarobki, ale też z kolei nie musimy się martwić o to, czy nie stracimy swojej inwestycji. Dużym plusem bezpiecznych metod oszczędzania jest to, że z reguły są bardzo proste i nawet kompletni laicy nie powinni mieć problemu z ich zrozumieniem i zaaplikowaniem. Jeden z najpopularniejszych sposobów oszczędzania to wspomniana już wcześniej lokata bankowa. Zasady jej działania nie są skomplikowane.

Wpłacamy określoną sumę na dany czas, a co kilka miesięcy lub rok (w zależności od zawartego w umowie okresu kapitalizacji) jest ona pomnażana o oprocentowanie lokaty. W tym czasie nie mamy dostępu do naszych środków, chyba, że jesteśmy skłonni zrezygnować z odsetek. Lokata to tak właściwie pożyczka, którą udzielamy bankowi w zamian za niewielkie zyski. Niestety, już od lat oprocentowanie lokat jest bardzo niskie. Jest to więc bardzo bezpieczna metoda oszczędzania, ale niezbyt dochodowa. Oczywiście to, ile zarobimy zależy od tego, jaki jest nasz wkład i na jak długo otworzyliśmy lokatę. Po kilkunastu latach ciągłego przedłużania lokaty zyski mogą być już całkiem akceptowalne, jednak kto chciałby mieć swoje środki praktycznie zamrożone przez tak długi czas? Wobec tego lokata sprawdzić się może głównie jako bardzo długoterminowy sposób oszczędzania, na przykład na wkład własny przy zakupie mieszkania lub na przyszłość dziecka.

Otwarcie rachunku oszczędnościowego

Wiele banków oferuje rachunki oszczędnościowe jako dodatki do rachunku osobistego, często jednak da się je otworzyć również indywidualnie. Konto oszczędnościowe z jednej strony jest bardzo wygodne, bo można na nie dowolnie wpłacać i wypłacać środki, ale z drugiej ta wygoda może stanowić pokusę, aby przedwcześnie zakończyć oszczędzanie i impulsywnie wydać zgromadzone pieniądze. Pierwsza wpłata i wypłata w danym miesiącu z reguły jest darmowa, a każde kolejne wiążą się z poniesieniem niewielkiego kosztu rzędu kilku lub kilkunastu złotych. Za samo otworzenie i prowadzenie konta się nie płaci. W związku z tym, jak mało rygorystyczne są zasady konta oszczędnościowego w porównaniu do lokaty bankowej, nie jest zadziwiające, że i zarobki są mniejsze. Oprocentowania rachunków oszczędnościowych są bardzo małe, chociaż mogą rosnąć wraz z ilością zgromadzonych środków. Dla osób, które mimo wszystko potrzebują ciągłego dostępu do swoich pieniędzy może to być jednak idealne wyjście. Z pewnością jest ono bardzo bezpieczne.

Post Author: Redakcja

1 thought on “Jak bezpiecznie oszczędzać?

    grazyna

    (26 kwietnia, 2020 - 12:26 pm)

    Bezpieczną formą oszczędzania jest ppk. W długoterminowym czasie taki program ma sens, a dzieki niemu możemy mieć kilka setek więcej do przyszłej wypracowanej emerytury i to co miesiąc.

Dodaj komentarz