Czym najlepiej ogrzewać własną nieruchomość?

 

Co roku bardzo dużo Polaków zastanawia się, czym ogrzewać własny dom, mieszkanie itp. aby zapewnić sobie ciepło i jednocześnie nie zrujnować domowego budżetu. Też masz taki kłopot? Nie wiesz, jaka opcja jest ogólnie najlepsza? W takim razie zapraszamy do dzisiejszego wpisu, który przedstawia kilka różnych rozwiązań w tym aspekcie.

Ogrzewanie drewnem opałowym

Nie brakuje osób, które korzystają z takiego rozwiązania. Czy jest to dobry wybór? Dużo zależy od ceny „paliwa” za metr sześcienny. Warto wiedzieć, że na rynku panuje bardzo duża rozpiętość w tym temacie. Są elementy, które można kupić nawet za około 70-80 zł za metr sześcienny. Biorąc pod uwagę koszty, wszystko wygląda bardzo atrakcyjnie. Są też jednak minusy tego rozwiązania. Każde drewno musi być odpowiednio wysuszone (oraz porąbane), aby zagwarantowało ciepło w konkretnej nieruchomości. W związku z tym taka opcja wymaga posiadania konkretnego budynku. Ponadto trzeba systematycznie dorzucać do pieca, żeby nie odczuwać zimna. Jeśli zatem chodzi o koszty, to jest to opcja korzystna. Jak jednak widać, ma ona swoje wady o których nie wolno zapominać.

Pompa ciepła

Mówi się, że ogrzewanie energią elektryczną to najbardziej drogie rozwiązanie. Oczywiście, jeśli ktoś zdecyduje się na grzejniki, to będzie musiał głęboko sięgnąć do portfela. Są jednak osoby, które wybierają ogrzewanie pompą ciepła. Statystyki pokazują, że jest to korzystne rozwiązanie w aspekcie finansowym. Warto jednak zwrócić uwagę na sprawność tego typu urządzeń, ponieważ ma to kolosalne znaczenie w kontekście wydawanych pieniędzy i uzyskiwanego ciepła w konkretnej nieruchomości. Pamiętaj, że warto kupić nieco droższe sprzęty, które jednak będą lepiej wywiązywały się ze swojego zadania. To bowiem przyniesie odpowiednie temperatury i oszczędności w przyszłości.

Ogrzewanie przy pomocy węgla kamiennego

Badania pokazują, że ta opcja wygląda całkiem korzystnie pod względem finansowym. Oczywiście, na pewno osoby wybierające taki sposób działają negatywnie na otaczające nas środowisko. Na wsiach (tam najczęściej ten wariant jest wykorzystywany) rzadko kto przejmuje się jednak takimi aspektami. Zwłaszcza, że tak czy siak powietrze jest dużo czystsze niż na przykład w miastach. Trzeba podkreślić, że osoby wybierające węgiel kamienny mają naprawdę spore pole do wyboru. Dzięki temu mogą oszczędzić na tym rodzaju paliwa. Na pewno wadą takiego rozwiązania jest fakt, że – podobnie jak w przypadku drewna opałowego – trzeba systematycznie dorzucać do pieca, aby zachować ciepło w domu czy mieszkaniu. Należy też mieć budynek na przechowywanie tego materiału.

Nie brakuje ludzi, którzy rezygnują z takiej opcji i wybierają na przykład ogrzewanie na pellet. Jest to wariant także korzystny w aspekcie finansowym i dodatkowo znacznie bardziej ekologiczny. Trzeba go zatem mieć na uwadze.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz