Dlaczego warto brać kredyty w naszej walucie?

Dlaczego warto brać kredyty w naszej walucie?

Dlaczego warto brać kredyty w naszej walucie?

Mówi się, że w Polsce nie ma osób, które nigdy nie brały kredytów. Oczywiście, jest to powiedziane pół żartem, pół serio – niemniej jednak bardzo dużo Polaków myśli o kredycie w najbliższym czasie lub kiedykolwiek miało do czynienia z taką pomocą finansową od banku. Trzeba zaznaczyć, że niektórzy zastanawiają się co zrobić, aby oszczędzić na tym pieniądze i płacić możliwie jak najmniejsze raty. W poprzednich artykułach pokazaliśmy Wam, jakie plusy i minusy mają lokaty (kliknij tutaj) czy doradzaliśmy, jak oszczędzać na zakupach (kliknij tutaj). Stosowanie się do naszych wskazówek sprawi, że w Waszych portfelach będzie więcej pieniędzy, niż przedtem. Jak to jest jednak w przypadku zaciąganych kredytów? Czy można jakoś na tym fakcie zaoszczędzić? Dlaczego warto brać kredyty w polskiej walucie? O tym wszystkim dowiecie się czytając nasz dzisiejszy artykuł.

W jakiej walucie można brać kredyty?

Na rynku istnieje bardzo wiele rozmaitych opcji dotyczących kredytów. Ludzie mogą zdecydować się na pomoc finansową, która pomoże im kupić dom, mieszkanie czy samochód itp. Konsumenci mają prawo skorzystać z różnych walut. Statystyki pokazują jednak, że z roku na rok zmniejsza się liczba ludzi, którzy biorą kredyty w innej walucie, niż nasze polskie złotówki. Nie dzieje się to przypadkowo.

Dlaczego kredyt w obcej walucie to ryzyko?

Na pewno każdy z Was przynajmniej raz słyszał o osobach, które wzięły kredyt we frankach. Tacy ludzie skusili się na mniejsze raty w porównaniu do kredytu i rat spłacanych w polskich złotówkach. Na początku wszystko wyglądało świetnie. Ludzie cieszyli się, że dzięki temu zaoszczędzą dużo pieniędzy, które będą mogły być wydane na inne potrzeby. Niestety, kurs franka w pewnym momencie zaczął gwałtownie rosnąć. Co za tym idzie, bardzo mocno zwiększyły się także comiesięczne raty. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że była to bardzo niekorzystna sytuacja dla wszystkich osób, które zdecydowały się na kredyt w innej walucie, niż nasze złotówki. Wszystko dlatego, że nagle musieli płacić zdecydowanie wyższe raty, niż do tej pory.

Tak naprawdę taka sytuacja może spotkać dosłownie każdego. Wiele osób szuka rozmaitych sposobów, aby oszczędzać pieniądze. Nie brakuje ludzi, którzy szukają mniejszych wydatków także w aspekcie kredytowym. W związku z tym decydują się na pomoc finansową w obcej walucie. Zazwyczaj jednak tacy ludzie nie zakładają, że może nastąpić wyżej wymieniona sytuacja. Jest to bardzo błędne podejście do tematu. Istotne jest też to, aby zawsze zakładać najgorszy możliwy scenariusz. Wtedy będziecie przygotowani na to, czy w razie nagłego wzrostu danej waluty domowy budżet pozwoli Wam spłacać comiesięczne raty. Najgorszy błąd popełnicie wtedy, kiedy uznacie, że kurs danej waluty na pewno gwałtownie nie podskoczy do góry. Kredyt w innej walucie, niż nasze złotówki wiąże się co prawda z szansą płacenia co miesiąc mniejszych rat. Wiąże się jednak również z ryzykiem, ponieważ niestabilność euro, dolara czy franka itp. może Was naprawdę drogo kosztować.

Kredyty w naszej walucie to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie

Można zaryzykować stwierdzenie, że kredyty w obcej walucie są przeznaczone dla osób o mocnych nerwach i z żyłką hazardzisty. Wszystko dlatego, że sytuacja może zmienić się diametralnie. Jeśli nie chcecie ryzykować, to o wiele lepszą opcją jest pomoc finansowa uzyskiwana od banków w polskich złotówkach. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że rata zawsze będzie na jednym i tym samym poziomie (chyba, że wzięliście taki kredyt, który zakłada na przykład mniejsze raty przy kolejnych miesiącach – są bowiem rozmaite opcje w tym zakresie). Na pewno jednak nie zdarzy się taka sytuacja, że tak naprawdę bez Waszej wiedzy kwota comiesięcznej raty pójdzie zdecydowanie do góry (co bardzo naruszy stan Waszego domowego budżetu). Mówi się, że w życiu trzeba ryzykować, aby pić przysłowiowego szampana. Tutaj jednak zalecamy branie kredytów w naszej walucie, aby spać spokojnie i zawsze spłacać tyle, co zostało wcześniej ustalone.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz