Dlaczego nie warto korzystać z usług doradców finansowych?

Dlaczego nie warto korzystać z usług doradców finansowych?

Dlaczego nie warto korzystać z usług doradców finansowych?

Doradca finansowy to zawód, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Takie osoby na przykład doradzają swoim klientom, aby kupiły one za swoje oszczędności nieruchomości ( jeśli interesuje Was ten temat, to zapraszamy także do naszego artykułu „O czym pamiętać kupując nieruchomości?„). Opinie na temat osób wykonujących ten zawód są podzielone. Jedni są zdania, że doradcy finansowi mają naprawdę dużą wiedzę i pomagają odpowiednio ulokować własne, czasami bardzo ciężko zarobione, pieniądze. Nie brakuje jednak ludzi w naszym kraju, którzy uważają, że doradcy finansowi tak naprawdę nie są w stanie niczego sensownego przekazać. Czy rzeczywiście tak jest? Dlaczego nie warto korzystać z usług doradców finansowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego nie warto korzystać z usług doradców finansowych? Niepotrzebne wydatki

Wydaje Wam się, że ktoś za darmo powie Wam jak skutecznie ulokować oszczędności? Chcecie na tym dużo zarobić a nic za to nie zapłacić? Niestety, tak ten świat nie działa i nigdy nie będzie działał. Doradcy finansowi pobierają za swoje usługi spore prowizje. Ich rady często są naprawdę bardzo drogie. Oczywiście, nie brakuje osób, które chętnie z nich korzystają. Wydaje im się, że jest to jedyny skuteczny sposób, aby nie popełnić błędów w trakcie lokowania swojej gotówki. Często jednak dzieje się tak, że po podjęciu finalnych decyzji przekonują się, że wcale nie były one właściwe. Trzeba sobie jasno powiedzieć – doradcy finansowi nie są ludźmi, którzy nigdy się nie mylą. To tacy sami śmiertelnicy, jak każdy z nas. Oczywiście, posiadają jakąś wiedzę o rynku – przeczytajcie jednak poniższy akapit, gdzie dowiecie się więcej o tym aspekcie – ale niestety nie jest tak, że każda ich odpowiedź jest właściwa. Trzeba sobie z tego doskonale zdawać sprawę. Często ludzie niepotrzebnie wydają zatem pieniądze, a tak naprawdę sami mogą przeanalizować rynek i podjąć odpowiednie kroki.

Doradca finansowy to nie doradca inwestycyjny!

Dużo osób błędnie uważa, że doradca inwestycyjny a doradca finansowy to tak naprawdę jedno i to samo. Trzeba jednak wiedzieć, że doradca inwestycyjny musi naprawdę posiadać bardzo dużą wiedzę, którą należy potwierdzić na egzaminach. W dzisiejszych czasach doradcą finansowym można zostać zdecydowanie łatwiej i szybciej. Niestety, to oczywiście wpływa na jakość tego zawodu. Często doradcy finansowi mają tylko powierzchowną wiedzę na temat rynku oraz finansów. Oczywiście, ta wiedza jest i tak większa, niż przeciętnego Kowalskiego. To jednak oznacza, że osoby wykonujące ten zawód wcale nie muszą dobrze doradzać swoim klientom. Chyba każdy zgodzi się, że inwestowanie jest naprawdę bardzo trudną sztuką, która nie tylko wymaga analitycznego umysłu, merytorycznego przygotowania, ale także dużej dawki szczęścia. Doradcy finansowi to osoby, które wcale nie dysponują oszałamiającą wiedzą, dlatego trzeba dobrze zastanowić się przed skorzystaniem z ich usług.

Doradcy finansowi nie zawsze działają w interesie klientów

Warto zwrócić uwagę również na ten aspekt. Osoby, które zastanawiają się dlaczego nie warto korzystać z usług doradców finansowych często mają dylemat dotyczący tego czy takie osoby rzeczywiście w 100% działają w interesie swoich klientów. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Często doradcy finansowi są powiązani – na przykład z konkretnymi deweloperami czy bankami. Łatwo zrozumieć mechanizmy działania takich ludzi. Jeśli przychodzi do nich klient, który chce kupić mieszkanie to dostanie propozycję od konkretnego dewelopera. Nie zawsze taka opcja jest jednak rzeczywiście najlepsza. Doradcy finansowi otrzymują jednak sporą prowizję za polecanie konkretnych produktów, dlatego przedkładają swój interes nad interes klientów. To samo tyczy się na przykład doradców kredytowych itp. Jeśli zatem zamierzacie skorzystać z usług osób wykonujących taki zawód to musicie przynajmniej dwukrotnie zastanowić się zanim wydacie pieniądze oraz podejmiecie decyzje, których potem będziecie żałować.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz