Dlaczego warto przygotowywać finansowy plan roczny

Dlaczego warto przygotowywać finansowy plan roczny?

Dlaczego warto przygotowywać finansowy plan roczny?

Przełom roku kalendarzowego jest dla każdego ważnym okresem. Nie brakuje ludzi, którzy właśnie wtedy składają swoje postanowienia. Oczywiście, większość osób szybko traci motywację i zapał do działania, dlatego ich deklaracje potem nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Są jednak osoby, które charakteryzują się wytrwałością i determinacją w dążeniu do celu. Dla takich ludzi każdy kolejny rok jest szansą, aby zmienić coś na lepsze w swoim życiu prywatnym lub zawodowym. Ostatnio coraz więcej osób decyduje się sporządzać finansowy plan roczny. Ludzie zdają sobie sprawę, że styczeń jest dobrym momentem, aby zabrać się do tego. Dlaczego? Jakie są korzyści z przygotowania takiego planu? Czym kierować się realizując to zadanie?

Finansowy plan roczny – najważniejsze korzyści

Kontrola wydatków

Bez wątpienia przygotowanie finansowego planu rocznego sprawi, że będziecie lepiej kontrolować Wasze wydatki. Istotne jest to, aby taki bilans na 12 miesięcy był sporządzony możliwie jak najdokładniej. Dzięki temu zaplanujecie, ile musicie wydać, a ile możecie odłożyć na przykład na lokatę (zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym poruszyliśmy najważniejsze zalety oraz wady tego rozwiązania). Osoby, które korzystają z takiego zestawienia podkreślają, że ich finanse są na zdecydowanie lepszym poziomie, niż dotychczas. Często bowiem dzieje się tak, że zastanawiamy się, gdzie podziały się nasze wypłaty. Oczywiście, nie myślimy o tym, że ktoś je ukradł. Chodzi o to, że nie mamy pojęcia, na co zostały wydane pieniądze. Istotne jest to, aby finansowy plan roczny był przygotowany na każdy kolejny miesiąc. Warto podkreślić, że po zakończeniu stycznia, lutego itd. trzeba wprowadzać kwoty, które zostały wydane i porównywać je z naszymi przewidywaniami, aby ewentualnie wprowadzić odpowiednie korekty. Dzięki temu będziecie wiedzieć czy w marcu musicie zacisnąć pasa czy nie ma potrzeby, aby specjalnie „sprężać się”.

Finansowy plan roczny = Oszczędność pieniędzy

Poprzedni punkt wiąże się z tą kwestią. Jeśli przygotujecie odpowiednio finansowy plan roczny, to będziecie mogli na bieżąco kontrolować Wasze wydatki i stan konta. Dzięki temu oczywiście zaoszczędzicie pieniądze, ponieważ organizacja Waszych finansów będzie na zdecydowanie wyższym poziomie. Osoby, które sporządzają przed rozpoczęciem stycznia takie zestawienie na cały następny rok kalendarzowy zaznaczają, że od razu mogą zweryfikować wszystkie wydatki i ewentualnie skorygować je, aby były mniejsze. Wiele osób dokładnie nawet nie wie, jak dużo pieniędzy wydaje na jedzenie, ubrania, przyjemności czy koszty związane ze szkołami ich dzieci itp. Dużo ludzi narzeka na stan swoich finansów, ale tak naprawdę nie mają pojęcia, dlaczego nie potrafią odłożyć nawet złotówki z wypłaty. Często jest to spowodowane chaosem w zarządzaniu własnymi finansami. Sporządzenie rocznego planu znacznie ułatwi organizację i przyczyni się do posiadania większej ilości pieniędzy.

Jak przygotować finansowy plan roczny?

Jeśli dobrnęliście do tej części naszego dzisiejszego artykułu, to na pewno doskonale już wiecie, że finansowy plan roczny bardzo ułatwia zarządzanie pieniędzmi. Aby jednak to było możliwe zestawienie musi być przygotowane rzetelnie i dokładnie. Rok kalendarzowy należy podzielić na 12 miesięcy. Wydatki trzeba przypisać do każdego z nich osobno. Należy uwzględnić zmieniające się pory roku, które na przykład wpływają na koszt zakupu ubrań letnich i zimowych itp. Istotne jest to, aby wpisywać realne kwoty, które mogą wystąpić w rzeczywistości. Ważnym aspektem jest także korygowanie początkowych założeń. Szczególnie tyczy się to osób, które przygotowują swój pierwszy finansowy plan roczny. Często tacy ludzie bowiem źle oceniają wydatki w poszczególnych kategoriach. Jeśli na przykład w styczniu wydaliście 1000 zł więcej, niż planowaliście, to oznacza, że w ciągu 11 kolejnych miesięcy musicie te 1000 zł zaoszczędzić, aby stan Waszego domowego budżetu się zgadzał. Bardzo ważne jest też to, że jeśli możecie oszczędzić większą część tej kwoty na przykład w lutym, to zróbcie to i nie czekajcie na kolejne miesiące – zasada jest taka, aby jak najszybciej doprowadzić do optymalnego stanu. Sprawdźcie też nasze poprzednie wpisy tu i tu.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz