Oszczędzać powinien każdy z nas. Jest to ważne ze względu na to, że budujemy sobie zabezpieczenie finansowe i w razie problemów możemy skorzystać z zebranych oszczędności. Pieniądze można odkładać na różne sposoby ważne, aby w ogóle to robić. Dziś skupimy się na tym, jak oszczędzać pieniądze w banku i czy w ogóle się to opłaca.
Oszczędzanie na kontach oszczędnościowych
Oszczędzać może każdy z nas niezależnie od tego, czy ma małe, czy duże wynagrodzenie. Różnica będzie jedynie widoczna w kwotach, które dana osoba będzie co miesiąc odkładać. Niezależnie czy będzie to 50, czy też 500 zł warto oszczędzać każde kwoty. Po jakimś czasie regularnego odkładania pieniędzy zbierzemy całkiem pokaźną sumę, która będzie stanowiła nasze zabezpieczenie w razie trudnej sytuacji finansowej.
Wiele osób odkłada pieniądze do przysłowiowej skarpety. Lepiej jest jednak postawić na konto oszczędnościowe w banku i to właśnie tam gromadzić swój kapitał, który można po części inwestować w różne rzeczy i pomnażać swoje pieniądze. Konto oszczędnościowe to klasyczny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Od lokaty różni się tym, że pieniądze, które znajdują się na takim koncie, możemy w każdym momencie wpłacić i wypłacić. Konta oszczędnościowe są oprocentowane i pieniądze, które się na nich znajdują, pracują same na siebie.
Jaki są zalety i wady konta oszczędnościowego?
Jeśli zastanawiasz się jak oszczędzać pieniądze w banku i czy konto oszczędnościowe Ci się opłaci, to powinieneś znać jego wady i zalety.
Zalety kont oszczędnościowych
O jednej z największych zalet takiego konta powiedzieliśmy już wcześniej. Mianowicie pieniądze, które się na nim znajdują, stale rosną, ponieważ podlegają oprocentowaniu. W zależności od tego, na jaki bank i ofertę się zdecydujemy, pieniądze mogą pomnażać się w różnym tempie. Pieniądze, które będziemy regularnie odkładać, będą zmieniać się w większe sumy, a dodatkowo zyskamy dodatkowe bez żadnego wysiłku.
Przewagą konta oszczędnościowego nad tradycyjną lokatą jest to, że pieniądze, które się tam znajdują, możemy wypłacać w każdym momencie. Nie są zamrożone i mamy do nich stały dostęp. Jeśli w naszym życiu zdarzy się sytuacja, w której potrzebna jest nam większa gotówka, to możemy skorzystać z oszczędności, które zgromadziły się na koncie. Jeśli chcielibyśmy zrobić to samo, mając lokatę, to zostałyby nam potrącone wszystkie wypracowane zyski.
Cały czas mamy możliwość wpłacania na konto dodatkowych środków i powiększania swoich oszczędności. Nie musisz co miesiąc przelewać dużych kwot. Wystarczy, że będziesz pamiętać, aby robić to regularnie i w taki sposób, aby nie odczuć braku gotówki, którą przelewasz na poczet oszczędności.
Wady kont oszczędnościowych
Niestety ten sposób oszczędzania ma również swoje wady, o których należy pamiętać. Przede wszystkim transakcje są płatne. Bank określa miesięczny limit i jeśli go przekroczymy to następne transakcje takie jak wpłata czy wypłata pieniędzy będą nas kosztować. Każda transakcja może kosztować od kilku do nawet kilkunastu złotych, jednak jeśli będziemy to robić często, to szybko stracimy całkiem sporą sumę. Jeśli więc chcesz założyć konto oszczędnościowe, to postaraj się zaplanować harmonogram wpłat. Ustal, że np. raz w miesiącu będziesz przelewać na nie określoną sumę pieniędzy, a z konta wypłacisz ją dopiero, jak będziesz bardzo potrzebował zgromadzonych tam oszczędności.
Jeśli nie jesteś dobry w oszczędzaniu, to minusem może się okazać aż tak duża swoboda w wypłacaniu środków z konta. Jeśli nie masz silnej motywacji i szybko kończysz ze swoimi postanowieniami, to po kilku miesiącach możesz stwierdzić, że zebrałeś wystarczająco pieniędzy i bez problemu je wypłacisz. Jednak w oszczędzaniu i kontach oszczędnościowych nie chodzi o to, aby oszczędzać przez chwilę. Jest to zajęcie długoterminowe, które przynosi duże rezultaty dopiero po jakimś czasie.
Minusem kont oszczędnościowych jest też to, że ich oprocentowanie jest nadal mniejsze niż w przypadku lokat. Mimo że w bardziej swobodny sposób możemy zarządzać środkami, które tam gromadzimy, to konto oszczędnościowe nie gwarantuje aż takich zysków jak dobra lokata. Dodatkowo stawka oprocentowania na koncie oszczędnościowym może się zmienić w zależności od sytuacji panującej na rynku finansów. Nie ma więc pewności, że pieniądze, które pracowały na koncie bardzo dobrze przez kilka lat tak samo będą pracować za kilkanaście. Konto oszczędnościowe może się nam w pewnym momencie po prostu przestać opłacać.
Czy oszczędzanie na kontach oszczędnościowych się opłaca?
Jeśli jesteś osobą, która ma silną wolę i jesteś pewny, że od razu nie wyczyścisz swojego konta oszczędnościowego do zera, gdy pojawią się na nim większe kwoty, to ten sposób na to, jak oszczędzać pieniądze w banku może Ci się opłacić. Oszczędzanie w taki sposób może trwać wiele lat, jeśli chcesz zebrać naprawdę dużo pieniędzy. Plusem jest jednak to, że pieniądze nie leżą bezczynnie, a cały czas pracują na siebie i się pomnażają. Oszczędzanie pieniędzy w banku jest bardziej opłacalne niż odkładanie ich w domu, ponieważ może przynieść nam dodatkowe zyski. Pieniądze, które znajdują się na koncie oszczędnościowym przez oprocentowanie, jakim są objęte, są chronione przed skutkami inflacji. Oznacza to, że nie tracą na wartości przez podniesienie cen produktów.