Jak oszczędzać wodę?

Jak oszczędzać wodę?

Warto oszczędzać wodę nie tylko ze względu na to, że może pomóc to zmniejszyć rachunki i pozwala odłożyć pieniądze do domowego budżetu. Woda to cenny skarb, który trzeba oszczędzać ze względów ekologicznych. Jej zasoby na Ziemi stale się kończą. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak zużywać jej mniej, aby w końcu jej nie zabrakło. Stały dostęp do źródeł wody wydaje się większości z nas czymś oczywistym. Należy jednak pamiętać o tym, że nie jest tak dla wszystkich. Stale zmieniające się warunki klimatyczne i wzrost ludności przyczynia się do tego, że wody coraz częściej brakuje nawet cywilizowanym krajom. Jak oszczędzać wodę i dlaczego warto to robić? Sprawdź!

Jak zmniejszyć zużycie wody?

Oszczędzanie wody wcale nie musi być trudne, a dzięki wprowadzeniu dobrych nawyków do swojego życia, po pewnym czasie możesz nawet nie zauważać, że to robisz. Zmniejszenie zużycia wody warto rozpocząć od małych kroków, które może zrobić każdy z nas. Dzięki tym kilku sposobom możesz przyczynić się do tego, że przyszłe pokolenia będą mogły cieszyć się tym życiodajnym płynem. Oto najlepsze sposoby oszczędzania wody:

Zakręcaj kran podczas mycia zębów

Podczas 2-minutowego mycia zębów możemy zaoszczędzić kilka, a nawet kilkanaście litrów wody. Jest to z pozoru prosta czynność, jednak wielu z nas stale o tym zapomina. Pamiętaj, że nie ma konieczności, aby podczas porannej i wieczornej toalety woda w kranie była stale odkręcona. To samo dotyczy golenia czy nawet mycia dłoni. Wystarczy, że zwilżysz twarz lub dłonie, zakręcisz kran, umyjesz ręce lub ogolisz twarz i dopiero po tym odkręcisz kran, żeby zmyć mydło. Proste prawda? Nawet taki mały krok przyczynia się do tego, że jesteś w stanie w ciągu roku zaoszczędzić bardzo dużo wody.

Napraw cieknący kran

Z pozoru mała kropelka z biegiem czasu może się przełożyć na duże straty wody, które nie tylko są zbędne, ale także kosztowne. Nieszczelne krany należy natychmiast naprawić, aby uniemożliwić wyciekanie płynu a co za tym idzie marnowanie wody. Jeśli nie możesz zrobić tego od razu to pod cieknący kran podstaw jakieś naczynie np. dużą miskę a wodę, która się w niej uzbiera, po jakimś czasie wykorzystaj do czegoś.

Wybierz prysznic zamiast wanny

Prysznic jest o wiele bardziej oszczędny pod względem zużycia wody niż wanna. Jeśli masz wybór pomiędzy tymi dwoma rzeczami to staraj się zdecydowanie częściej wybierać właśnie szybki prysznic, a nie kąpiel w pełnej wody wannie. Czy wiesz, że kąpiel w wannie może zużyć nawet 200 litrów wody w momencie, gdy szybki prysznic to tylko ok. 50/80 litrów wody? Oszczędność jest tu niezaprzeczalna i warto pozostawić relaksująca kąpiel w wannie na specjalne okazje np. na weekend lub po bardzo ciężkim dniu w pracy. W innych przypadkach o wiele lepiej będzie, jeśli wybierzesz prysznic.

Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą

Mycie naczyń pod bieżącą wodą to jeden z głównych grzechów, który popełnia większość z nas. Ręczne mycie naczyń pod strumieniem wody może zużyć nawet kilkaset litrów tygodniowo. Jeśli zastanawiasz się jak oszczędzać wodę, to powinieneś pomyśleć o tym, aby naczynia myć w wypełnionej wodą komorze zlewu lub misce a później opłukiwać je pod małym strumieniem wody. Dzięki temu możesz zaoszczędzić sporą jej ilość. Jeśli masz taką możliwość, możesz też rozważyć zakup zmywarki, która zmniejsza zużycie wody, a dodatkowo zwalnia Cię z obowiązku mycia naczyń. Pamiętaj jednak, że aby rzeczywiście oszczędzić wodę za pomocą zmywarki musi być ona uruchamiana tylko wtedy gdy jest pełna.

Mądrze korzystaj z pralki

Oszczędzanie wody można także wprowadzić podczas takich czynności jak robienie prania. Staraj się włączać pralkę tylko wtedy gdy masz w niej wystarczająco dużo ubrań. Nie ma sensu prać codziennie kilku koszulek i zostawiać ponad połowę wolnego miejsca w bębnie. Dzięki świadomemu podejściu nawet do tak prozaicznych czynności, jak robienie prania możesz zaoszczędzić bardzo dużą ilość wody w ciągu roku. Korzystaj też z programów ekonomicznych, które trwają krócej, a przy tym zużywają mniej wody i energii.

Korzystaj z deszczówki

Jeśli masz ogródek i musisz podlewać w nim rośliny, to możesz w tym celu użyć deszczówki zamiast bieżącej wody z węża ogrodowego. Kup specjalny pojemnik, który zbiera opady deszczu i wykorzystuj zebraną wodę do podlewania. Efekt będzie ten sam z tą różnicą, że zaoszczędzisz przy tym kilkanaście litrów wody, którą możesz użyć do czegoś innego.

Czemu warto oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody jest bardzo często bagatelizowane, a sposoby oszczędzania wody często nie są nam do końca znane. Jednak wystarczy wprowadzenie do swojego domu kilku prostych zmian, które przełożą się zarówno na niższe rachunki, jak i na satysfakcje z tego, że robimy coś dobrego dla środowiska. Rozsądne obchodzenie się z wodą ma zbawienny wpływ na naszą planetę i należy pamiętać o tym, że jej zapasy nie są nieskończone. Z podanych w tym artykule sposobów z łatwością może skorzystać każdy z nas. Wdrożenie nawet części z nich będzie dobrym krokiem w stronę świadomego wykorzystywania zasobów wodnych Ziemi. Jak widać, odpowiedzi na pytanie jak oszczędzać wodę jest bardzo wiele.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz