Jak zaoszczędzić na budowie domu

Jak zaoszczędzić na budowie domu?

Posiadanie własnego kąta to marzenie wielu ludzi. Mało kto jednak posiada wystarczająco własnych środków, aby móc sfinansować coś takiego samodzielnie. Większość Polaków na zakup lub budowę nieruchomości zaciąga kredyt hipoteczny, często na bardzo wysoką kwotę i na wiele lat. Dodatkowo wymagany jest pewien wkład własny. Wobec tego w naszym interesie jest, aby wydać na budowę jak najmniej i nieco podratować w ten sposób nasz napięty do granic możliwości budżet. Oczywiście nie chodzi o to, żeby maksymalnie ciąć koszty – w końcu w domu tym będziemy mieszkać i musi on spełniać pewne standardy, zwłaszcza pod względem bezpieczeństwa. Są jednak pewne rzeczy, na których można bez obawy oszczędzać. Wobec tego jak zaoszczędzić na budowie domu?

Zaoszczędź już na etapie projektu domu

Na projekcie domu naprawdę da się sporo zaoszczędzić, co jest istotne zwłaszcza dlatego, że zazwyczaj jest to niemały wydatek. Przede wszystkim musimy pamiętać, że projekt indywidualny nie jest koniecznością, a wręcz proszeniem się o większe koszta. Usługi firm projektowych nie są tanie, a za wykorzystanie gotowego projektu też oczywiście zapłacimy, ale znacznie mniej. Wybór jest wbrew pozorom ogromny, za co możemy podziękować Internetowi. Każdy powinien być w stanie dobrać coś odpowiedniego do swoich wymagań. Kluczowe jest, aby od razu ustalić czego się szuka. Od wielkości budynku i poziomu jego skomplikowania zależeć będzie koszt budowy, warto więc rozplanować to tak, aby nasz dom nie był ani za mały, ani za duży. W zbyt małym domu będzie nam niekomfortowo mieszkać, zaś ze zbyt dużym wiążą się niepotrzebne koszta. Dodatkowo im bardziej wymyślny i unikalny jest projekt (wieżyczki i inne ozdobniki), tym na większy wydatek będziemy musieli się przygotować. Nie ma nic złego w mieszkaniu w „prostym” domu, a oszczędzić można w ten sposób spore kwoty.

Trzymaj się ustalonego planu

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie wydasz za dużo, rób listę wszystkich wydatków. Staraj się nie odbiegać od wcześniej ułożonego planu, a już z pewnością nie decyduj się na kosztowne impulsywne zakupy. Może się okazać, że kilka zmian tu i tam sprawiło, że nagle nasz budżet zaczął świecić pustkami, a zostało jeszcze wiele do zrobienia.

Nie oszczędzaj na tym, co niezbędne

Nie warto kupować najtańszych możliwych materiałów, na przykład do fundamentów domu, ponieważ w przyszłości może to owocować tylko problemami i kolejnymi wydatkami. Szukaj za to promocji i dobrych ofert z zakresu mebli, farb czy materiałów podłogowych. Wbrew pozorom po wycieczce do kilku różnych sklepów budowlanych, a nie tylko do tego ulubionego może się okazać, że znaleźliśmy wiele świetnych okazji.

Warto wiedzieć, jak zaoszczędzić na budowie domu. Czego byśmy nie zrobili, i tak będzie to gigantyczny wydatek. Mimo wszystko warto ciąć koszta w odpowiednich miejscach i zapewnić sobie tym samym lepszy komfort finansowy.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz