Lokaty bankowe zdecydowanie nie należą do najbardziej opłacalnych inwestycji, ale za to lubiane są za swoją pewność i bezpieczeństwo. Korzystają z nich osoby, które chcą przede wszystkim zabezpieczyć posiadane oszczędności, a głównym celem jest nie tyle zarobek, co ograniczenie efektów inflacji. Tylko jak wygląda obecnie kwestia lokat, biorąc pod uwagę pandemię koronawirusa? Czy lokaty w czasach kryzysu się opłacają?
Obniżenie stóp procentowych wpłynęło na lokaty
Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, ustalane przez Komisję Nadzoru Finansowego, mają duży wpływ na parametry różnego rodzaju produktów finansowych oferowanych przez polskie banki. W 2020 roku doszło do kilkukrotnego obniżenia stóp procentowych NBP do najniższego poziomu w historii.
To zmiana korzystna dla kredytobiorców, ponieważ oznacza ona obniżenie stóp procentowych różnego rodzaju kredytów. Jednocześnie jest to mało pozytywna wiadomość dla tych, którzy planowali umieścić pieniądze na lokatach. Obniżone zostało również oprocentowanie lokat, a, jak większość osób zdaje sobie sprawę, już wcześniej nie było ono szczególnie wysokie.
Lokaty w czasach kryzysu – czy warto?
Z uwagi na bardzo niskie oprocentowanie lokaty w czasie kryzysu są jeszcze mniejszym potencjalnym źródłem zarobku niż przed kryzysem, ale nie oznacza to, że są one całkowicie bezużyteczne. Nawet minimalne oprocentowanie jest lepsze niż zerowe, tak więc umieszczenie środków na lokacie będzie korzystniejsze niż na przykład trzymanie gotówki w domu „na czarną godzinę”. Szczególnie biorąc pod uwagę, z jak dużą inflacją musimy się liczyć.
Jednocześnie lokaty to rozwiązanie równie, jeśli nie bardziej bezpieczne niż samodzielne przechowywanie gotówki. Nie musimy się obawiać, że stracimy zainwestowane fundusze, ponieważ Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia pełne bezpieczeństwo depozytów do kwoty 100 tysięcy euro (a właściwie jej równowartości w złotówkach, po przeliczeniu według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego).
W jakie lokaty warto inwestować?
Najkorzystniejsze są wszelkiego rodzaju lokaty promocyjne, na przykład oferowane nowym bądź lojalnym klientom. Cechują się one nieco wyższym oprocentowaniem niż lokaty powszechnie dostępne, aczkolwiek warto dla pewności jeszcze porównać je z ofertami innych banków, aby niepotrzebnie nie zaniżyć swoich zysków.
Zazwyczaj bardziej korzystne będą lokaty długoterminowe niż lokaty krótkoterminowe, ale musimy pamiętać, że jeśli wypłacimy pieniądze z lokaty przed czasem, to stracimy wszystkie wypracowane odsetki. W przypadku, kiedy jest szansa, że za niedługo będziemy tych pieniędzy potrzebować, lepszym wyjściem mogą być niżej oprocentowane lokaty krótkoterminowe.
Warto także wspomnieć o specjalnych rachunkach oszczędnościowych, które charakteryzują się jeszcze niższym oprocentowaniem, ale za to umożliwiają zazwyczaj wypłacenie pieniędzy raz lub nawet kilka razy w miesiącu bez utraty wygenerowanych odsetek. Może to być dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby walczyć ze skutkami inflacji, ale z uwagi na bieżący kryzys nie mają pewności, czy niedługo nie będą musiały sięgnąć do swoich oszczędności.