Oszczędzanie na emeryturę

Jak oszczędzać na emeryturę?

Obawiasz się, że w świadczenie emerytalne, które będziesz otrzymywał w przyszłości będzie zbyt niskie, abyś mógł godnie żyć? Bez dodatkowych oszczędności Twoje życie na emeryturze może wyglądać bardzo skromnie i jeśli nie chcesz do tego dopuścić, to musisz wziąć sprawy w swoje ręce. Zobacz jak oszczędzać na emeryturę, aby zapewnić sobie spokojny odpoczynek po kilkudziesięciu latach pracy.

Oszczędzanie na emeryturę – opcja czy konieczność?

Nikt tak dobrze nie zadba o Twoją emeryturę jak Ty sam. Jeśli chcesz mieć pewność, że na stare lata będziesz mieć wystarczająco dużo środków, na pokrycie niezbędnych wydatków to oszczędzanie na emeryturę jest już koniecznością, a nie jedynie opcją, na którą możesz, lecz nie musisz się decydować. Składki, które co miesiąc odprowadzasz do ZUS-u ze swojego wynagrodzenia, tak naprawdę nie są odkładane na Twoją przyszłą emeryturę. Z nich finansowane są składki aktualnych emerytów, a kto wie, co będzie za kilkadziesiąt lat. Czy będzie wystarczająco dużo osób, które będą finansowały Twoją emeryturę, gdy będziesz jej potrzebował? Nie wiadomo. Dlatego musisz już teraz samodzielnie zacząć odkładać na swoją przyszłość. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że poziom Twojego życia w momencie, gdy przestaniesz pracować się nie pogorszy i nie będziesz musiał oglądać dwa razy każdej złotówki.

Jak oszczędzać na emeryturę

Najlepszym sposobem będzie oszczędzanie co miesiąc określonych kwot. Może wydawać Ci się, że do emerytury zostało Ci jeszcze wiele czasu. Jednak odkładanie nawet małych kwot warto jest zacząć w momencie, gdy podejmiesz swoją pierwszą poważną pracę. Odłożone pieniądze dobrze jest pomnażać poprzez inwestowanie, które po kilku latach może przynieść realne zyski. Przez kilkadziesiąt lat oszczędzania i inwestowania możesz osiągnąć naprawdę dobre wyniki, a swoją emeryturę będziesz po części finansować z samodzielnie uzbieranych oszczędności.

Inwestuj w rzeczy, które znasz i rozumiesz

Inwestowanie, jeśli nie potrafisz dobrze ocenić ryzyka, jest niebezpieczne i zamiast oszczędzić na emeryturę, możesz jedynie pogorszyć swoją sytuację. Staraj się inwestować w rzeczy, które są Ci bliskie i jesteś w stanie ocenić potencjalne zyski i straty.

Bądź cierpliwy

Oszczędzanie wymaga od nas bardzo dużo cierpliwości. Szczególnie w przypadku kiedy musimy oszczędzać przez kilkadziesiąt lat, a uzbierane środki możemy wykorzystać dopiero w momencie, gdy przejdziemy na emeryturę. Pamiętaj jednak o tym, że regularne i cierpliwe oszczędzanie może przyniesie Ci najlepsze efekty i sprawi, że Twoje życie na emeryturze będzie przyjemne i nie będziesz się musiał niczym martwić.

Oszczędzanie na IKE

IKE czyli Indywidualne Konto Emerytalne to miejsce, w którym możemy samodzielnie odkładać pieniądze na naszą emeryturę. Przystąpić do IKE można dobrowolnie, a w ciągu roku można odłożyć tam ponad czternaście tysięcy złotych. Ten sposób oszczędzania znany jest również jako trzeci filar emerytalny. Indywidualne Konto Emerytalne może być dla nas znaczącym dodatkiem do dwóch pozostałych filarów emerytalnych, które w przeciwieństwie do IKE są obowiązkowe. Konto możesz założyć po ukończeniu 16 roku życia a pieniądze, które się na nim znajdują, nie są obwarowane 19-procentowym podatkiem. Podatek trzeba zapłacić jedynie w momencie, gdy środki chcesz wypłacić przed skończeniem 60 roku życia lub nabyłeś prawa emerytalne wcześniej. Jeśli zaczniesz odkładać pieniądze, na trzeci filar emerytalny w młodym wieku, to do 60 roku życia jesteś w stanie odłożyć tam nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Oszczędzanie na IKZE

IKZE to kolejna forma dobrowolnego oszczędzania środków w ramach trzeciego filaru emerytalnego. Jest to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, które ma zachęcić polaków do efektywnego oszczędzania pieniędzy, które będą dodatkiem do przyszłej emerytury.

Osoby, które wpłacają pieniądze na IKZE co roku mają możliwość uzyskania od Urzędu Skarbowego zwrot części podatku dochodowego. Ta kwota może wynieść nawet ponad półtora tysiąca złotych. Po kilkunastu latach oszczędzania można więc uzyskać dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych, za które możesz finansować swoje życie na emeryturze.

Na IKZE nie musisz oszczędzać regularnie i zależy to tylko i wyłącznie od Twoich możliwości finansowych. Jednak aby oszczędzać, w taki sposób musisz najpierw wybrać produkt, na którym chcesz gromadzić swoje środki. Do wyboru masz 5 rodzai kont: depozyt bankowy, fundusze inwestycyjne, giełdowe papiery wartościowe, inwestycyjne ubezpieczenia na życie oraz dobrowolne fundusze emerytalne. Każda z tych propozycji różni się od siebie kosztami, ryzykiem straty oraz stopami zwrotu. Zanim wybierzesz konkretne konto, dokładnie przeanalizuj, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

Czy warto oszczędzać na emeryturę?

Istnieje tylko jedna poprawna odpowiedź na to pytanie. Oczywiście, że warto. Im szybciej zaczniesz swoje oszczędzanie na emeryturę tym lepiej dla Ciebie. Jeśli chcesz, aby Twój standard życia się nie uległ obniżeniu nawet w momencie, gdy przestaniesz pracować i przejdziesz na zasłużony odpoczynek, to już dziś pomyśl o tym, jak oszczędzać na emeryturę, aby przyniosło Ci to jak najlepsze rezultaty.

Post Author: Redakcja

1 thoughts on “Jak oszczędzać na emeryturę?

    zuza

    (28 grudnia, 2019 - 2:23 pm)

    Cierpliwość jest tutaj podstawą. Tak naprawde inwestycje są zazwyczaj długoterminowe. A te emerytalne zakłada sie z zamysłem dołozenia paru groszy do swojej pensji. Lokaty, obligacje czy nawet samo ppk – kazdy powinien prowadzic choc jedno z kont, z którego wyjmie pare groszy dla siebie na emetryturze

Dodaj komentarz