Jak oszczędzać baterię w telefonie
Bateria w telefonie to niezwykle ważny komponent i często decydując się na zakup określonego smartfona, zwracamy uwagę właśnie na jej pojemność. Niestety, mimo że pojemności baterii ciągle się zwiększają, to rośnie również zapotrzebowanie energetyczne systemów operacyjnych i aplikacji. Nie ma bardziej irytującej sytuacji niż ta, kiedy przed nami jest jeszcze kilka godzin pracy czy podróży, a już rozładowała nam się bateria i nie mamy jak jej doładować. W takim razie jak oszczędzać baterię w telefonie, aby tego uniknąć? Co zrobić, żeby nasza bateria służyła nam jak najlepiej i jak najdłużej?
Sprawdź, co pożera w twoim telefonie najwięcej energii
Statystyki zużycia energii dostępne są w każdym telefonie, zazwyczaj w aplikacji Ustawienia w zakładce Bateria. Zawsze część zużycia będzie spowodowana działaniem systemu operacyjnego, ale w dużej mierze to właśnie używane przez nas aplikacje i moduły odpowiadają za rozładowywanie się baterii. Kilkadziesiąt procent zużycia będzie też zawsze zarezerwowane na działanie ekranu, ale na szczęście jest kilka kroków które można wykonać, aby to zminimalizować.
Co zrobić, żeby ekran zużywał mniej baterii?
Przede wszystkim warto zweryfikować nasze ustawienia odnośnie jasności ekranu. Im jest ona niższa, tym mniej baterii zużywa. Tryb automatyczny wydaje się dobrą opcją, ale redukuje zużycie energii tylko częściowo i sam trochę jej pobiera w toku swojego działania. Wobec tego najlepszym rozwiązaniem może być po prostu ustawienie jej na stałe na niski, ale wygodny dla oczu poziom. Wiele telefonów posiada również obecnie funkcję ochrony wzroku. Jest ona dobra zarówno dla naszego zdrowia, jak i stanu baterii. Dodatkowo warto zadbać o ustawienie wygaszania się ekranu po 15 lub ewentualnie 30 sekundach. W ten sposób nie ryzykujemy, że odłożymy telefon na bok nie wyłączając wcześniej ekranu i w ten sposób nie stracimy szybko kilku procent naładowania baterii. Świetnym pomysłem i do tego coraz częściej stosowanym jest tryb ciemny w aplikacjach. Niestety, tutaj jesteśmy zdani na łaskę twórcy aplikacji i tego, czy zdecyduje się przygotować i udostępnić taki tryb. Większość popularnych aplikacji (Facebook, Twitter, Reddit, YouTube) jednak już go posiada albo niedługo zostanie on dodany. Główna zmiana jest taka, że tło jest ciemne lub po prostu czarne, co nie dość, że nie męczy tak wzroku, to jeszcze ma ogromny wpływ na zużycie energii. Włączenie trybu ciemnego może ją obniżyć w danej aplikacji nawet o kilkadziesiąt procent. Dodatkowo można pomyśleć o ciemnym motywie dla telefonu, który pomoże oszczędzić baterię także przy przebywaniu na ekranie głównym czy korzystaniu z aplikacji systemowych.
Tryby oszczędne i ultra oszczędne
Już od lat producenci telefonów wprowadzają do nich wszelkiej maści tryby mające pomóc zaoszczędzić baterię w ich urządzeniach. W ten sposób jednym kliknięciem możemy zmienić szereg ustawień, na które sami być może nie zwróciliśmy uwagi, a realnie wpływają na zużycie baterii. Oszczędza to czas użytkowników i sprawia, że nie muszą sami szukać kilkunastu odpowiednich opcji. Korzystanie z trybu oszczędnego może wydłużyć czas pracy baterii nawet o kilkanaście godzin. Często dostępne są także tak zwane tryby ultra oszczędne, które dają dostęp tylko do kilku najpotrzebniejszych i najbardziej podstawowych aplikacji, a zamykają całą resztę. Nie jest to oczywiście wygodny sposób na korzystanie ze smartfona, ale jeśli zostało nam 20-30% baterii, a chcemy żeby trochę jeszcze wytrzymała, może to być najlepszy sposób. Tryb ultra oszczędny może przedłużyć czas pracy na baterii o nawet kilkadziesiąt godzin.
Sprawdź i zamknij aplikacje działające w tle
W Ustawieniach swojego telefonu każdy użytkownik powinien być w stanie znaleźć opcję, która pozwala sprawdzić, jakie aplikacje działają w tle i pozwala je zamknąć. Może okazać się, że w tle od dawna działa jakaś bardzo energochłonna aplikacja, której akurat nie potrzebujemy i nawet w tym stanie pożera dużo energii. Warto od czasu do czasu zajrzeć do tej opcji i sprawdzić, czy coś trzeba zamknąć, nawet jeśli wydaje nam się, że niczego nie otwieraliśmy.
Wyłącz moduły dodatkowe, których nie używasz
WiFi, dane komórkowe, Bluetooth, lokalizacja czy NFC to moduły dodatkowe często wykorzystywane przez użytkowników telefonu. Robi się to na tyle często, że czasami zapominamy ich wyłączyć po zakończeniu korzystania z nich. Jest to błąd, ponieważ są one bardzo energiochłonne. Zwłaszcza na przykład lokalizacja, która jest nam zupełnie niepotrzebna, o ile akurat nie korzystamy z usług na przykład Google Maps lub nie gramy w gry wymagające dostępu do lokalizacji typu Pokemon Go. Jeśli mamy taką możliwość, znacznie bardziej wydajne energetycznie jest korzystanie z WiFi niż danych mobilnych. Mając włączone kilka niepotrzebnych modułów dodatkowych naraz otwieramy sobie drogę do bardzo szybkiego rozładowywania się telefonu, dobrze jest więc mieć to pod kontrolą.
Dbaj o żywotność swojej baterii
Może się zdarzyć, a wręcz możemy się tego po prostu spodziewać, że po kilku latach użytkowania telefonu zacznie się on znacznie szybciej rozładowywać. Wtedy nie pozostanie nam nic innego, jak wymienić baterię lub kupić nowy telefon. Warto wiedzieć, jak oszczędzać baterię w telefonie, aby przedłużyć proces pogarszania się jej stanu poprzez na przykład nierozładowywane jej poniżej 15-20% i ładowanie tylko oryginalnymi, autoryzowanymi ładowarkami. Warto także nie wystawiać telefonu na działanie zbyt dużych lub małych temperatur, czyli na przykład nie zostawiać go gdzieś na słońcu w lato.