Jak zaoszczędzić pieniądze?

Jak zacząć oszczędzać?

Jak zaoszczędzić pieniądze? To pytanie codziennie zadaje sobie wielu z nas. Oszczędności mogą okazać się niezbędną pomocą w trudnych i niespodziewanych sytuacjach. Warto więc już dziś pomyśleć o tym, aby zacząć odkładać je na czarną godzinę lub wymarzone przyjemności. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które twierdzą, że oszczędzanie nie jest dla nich i kompletnie nie potrafią tego robić, to postaramy się dziś zmienić Twoje nastawienie. Zobacz, że nauka oszczędzania wcale nie jest taka trudna i sprawdź sposoby na to, jak zacząć oszczędzać w skuteczny sposób.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

W oszczędzaniu najtrudniejsze jest zrobienie pierwszego kroku. Musisz odrzucić myśli, że nie potrafisz, że się nie da i nie jest Ci to potrzebne. Z dobrym nastawieniem łatwiej będzie Ci podejmować decyzje, które przełożą się na zaoszczędzenie pieniędzy.

Zmień to w nawyk

Oszczędzanie może stać się Twoim nawykiem, bez którego w pewnym momencie nie będziesz wyobrażać sobie życia. Droga do tego jest jednak długa i wyboista dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Naukę oszczędzania warto zacząć już od najmłodszych lat, gdy najlepiej przyswajamy wiedzę i kształtują się nasze przyzwyczajenia. Jednak co z osobami, które próby oszczędzania zaczęły w późniejszym wieku? Czy nie mają szansy na to, aby się tego nauczyć? Oczywiście, że nie! Na odkładanie pieniędzy zawsze jest dobry moment i można to zacząć robić w każdym momencie swojego życia. Należy jednak pamiętać, że w pewnym wieku nasze zdolności przyswajania wiedzy i budowania nawyków zmniejszają się i trudniej jest się nauczyć pewnych rzeczy. Pamiętaj jednak, że z odpowiednią motywacją wszystko jest możliwe i jeśli naprawdę chcesz zacząć odkładać pieniądze, to jesteś w stanie to zrobić.

Pamiętaj o regularności

Regularne odkładanie nawet małych kwot po jakimś czasie może pozwolić nam zbudować całkiem pokaźne oszczędności. Oszczędzać mogą nawet osoby, które osiągają niskie dochody i nie mają zbyt dużo pieniędzy, które mogą odłożyć na później. Mimo że dłużej będziesz musiał odkładać wyznaczoną kwotę, to nie warto z tego rezygnować. Określ sumę, którą będziesz regularnie odkładać raz w miesiącu. Może to być 20, 50, a jeśli masz taką możliwość to nawet 100 zł. Po kilku latach będziesz w stanie odłożyć sporą sumę, a nawet nie poczujesz braku tych kilkunastu złotych w miesiącu. Pamiętaj, że oszczędzanie nie musi być przykrym obowiązkiem. Nie musisz też odmawiać sobie wszystkich przyjemności, aby za wszelką cenę, w krótkim czasie odłożyć sporą sumę. Wystarczy regularność i konsekwencja w gromadzeniu oszczędności.

Zrezygnuj ze zbędnych rzeczy

Wielu osobom, które zastanawiają się na tym, jak zaoszczędzić pieniądze wydaje się, że muszą sobie wszystkiego odmawiać. Wcale tak nie jest, a odmawianie sobie wszystkich przyjemności i odkładanie pieniędzy za wszelką cenę może się nam znudzić i szybko z tego zrezygnujemy. Nauka oszczędzania polega na robieniu małych roków, nie możesz od razu rzucać się na głęboką wodę. Na początek przeanalizuj, na co w ciągu miesiąca wydajesz pieniądze. Być może odkryjesz, że kupujesz zupełnie zbędne rzeczy, które nie są Ci potrzebne. Wydając pieniądze, rzadko zastanawiamy się nad tym, ile nam ich jeszcze zostało i czy nie lepiej byłoby je oszczędzić. Analizując swoje rachunki i comiesięczne wydatki szybko możesz zauważyć, że część pieniędzy idzie na zupełnie zbędne rzeczy, z których w łatwy sposób możesz zrezygnować.

Na czym można zaoszczędzić pieniądze?

Pieniądze można zaoszczędzić na bardzo wiele różnych sposobów. Oto niektóre z nich:

Oszczędzanie na jedzeniu

Aby oszczędzić trochę pieniędzy, możesz np. zrezygnować z częstych wizyt w restauracjach i kawiarniach i postawić na przygotowywanie jedzenia w domu. W ciągu miesiąca możesz oszczędzić dzięki temu duże sumy, które odłożysz na czarną godzinę. Dobrym pomysłem będzie ustalenie jednego lub dwóch dni w miesiącu, w których odwiedzisz ulubioną restaurację. Staraj się nie rezygnować ze wszystkich przyjemności, ponieważ bardzo szybko możesz zrazić się do regularnego odkładania pieniędzy.

Oszczędzanie na ciuchach

Żeby dobrze wyglądać, nie musisz wydawać dużo pieniędzy. Wystarczy, że zrezygnujesz z częstych zakupów, będziesz kupować tylko niezbędne rzeczy i postawisz na mniej znane marki. Bardzo szybko zobaczysz, że pieniądze wręcz same się odkładają, a Ty mimo wszystko dalej wyglądasz świetnie. Warto jest szukać tańszych zamienników popularnych kosmetyków i perfum. Większość osób nawet nie zauważy, że rzecz, której używasz, jest o połowę tańsza niż oryginał, a Ty zyskasz dodatkowe złotówki w swojej skarbonce. Korzystaj także z przecen i sezonowych wyprzedaży. To świetny moment, aby kupić markowe ubrania nawet o ponad połowę taniej. Wystarczy trochę sprytu, a dalej będziesz wyglądać fantastycznie, nie wydając przy tym dużo pieniędzy.

Oszczędzanie na podróżach

Nie wyobrażasz sobie wakacji bez podróży za granicę? Wcale nie musisz z niej rezygnować, nawet jeśli masz zamiar oszczędzać pieniądze. Świetnym sposobem na tanie wakacje jest szukanie okazji first minute lub last minute. Oferty tego typu mogą być nawet kilkaset złotych tańsze, a jednocześnie być na dobrym poziomie. Możesz także decydować się na urlop poza sezonem i cieszyć się nie tylko mniejszą ilością turystów w danym miejscu, ale także zaoszczędzonymi pieniędzmi, które możesz odłożyć.

Oszczędzanie na rachunkach

Jak zacząć oszczędzać na rachunkach? To wcale nie takie trudne. Wystarczy, że przeanalizujesz zużycie wody, prądu i gazu w swoim domu i zastanowisz się nad tym, czy możesz je zminimalizować. Często myjąc naczynia, czy biorąc prysznic nie zastanawiamy się nad tym, że każdy litr wody, która leci z kranu to dodatkowe pieniądze, które musimy zapłacić. Warto wprowadzić do swojego domowego życia kilka zmian np. wybieranie szybkiego prysznica zamiast kąpieli w wannie, mycie naczyń w misce, a nie pod bieżącą wodą itp. Korzystaj z różnych taryf, które pozwalają zaoszczędzić na prądzie np. taryfa dzień/noc lub weekendowa. Już po pierwszym miesiącu po wprowadzeniu takich zmian będziesz w stanie zauważyć spadki sum rachunków.

Podsumowanie

Oszczędzać powinien każdy i każdy też jest w stanie to zrobić. Wystarczy, że wprowadzisz w życie kilka małych zmian, a po jakimś czasie zobaczyć zadowalające rezultaty. Jak zaoszczędzić pieniądze? Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o tym, że duże kwoty trzeba oszczędzać często nawet kilka lat. Im później zaczniesz to robić, tym później zobaczysz efekty swoich działań. Dlatego naukę oszczędzania zacznij już dziś!

Post Author: Redakcja

1 thoughts on “Jak zacząć oszczędzać?

    Wika

    (30 listopada, 2019 - 2:53 pm)

    Ważne żeby też zachować zdrowy umiar na oszczedzaniu. Nie chodzi przeciez o to, zeby sie zaoszczedzać „na śmierć”. Raczej starajmy sie oszczedzać tak, zeby nie odczuwac tego w codziennym życiu. Małymi krokami chocby i w ppk na poczatek. Środki gromadzone są na koncie systematycznie, co miesiac z dodatkową wpłatą podstawowa od pracodawcy

Dodaj komentarz