Aplikacja do oszczędzania pieniędzy - czyli jaka?

Aplikacja do oszczędzania pieniędzy – czyli jaka?

Mało kto żyje obecnie na takim poziomie, że jest w stanie w ogóle nie myśleć o oszczędzaniu i swobodnie dysponować swoim budżetem bez większego zastanowienia. Kredyty, pożyczki, opłaty, zwiększające się koszty prądu i jedzenia, coraz wyższe podatki – to wszystko sprawia, że potrzeba oszczędzania jest częstsza i bardziej paląca niż kiedykolwiek. Wbrew pozorom nie jest to jednak wcale takie łatwe i i wiele osób ma tendencję do szybkiego poddawania się. Bywa, że nie są w stanie się kontrolować albo już zapomnieli, ile wydali. Aplikacja do oszczędzania pieniędzy może być świetnym wyborem właśnie dla nich.

W czym mogą pomagać takie aplikacje?

Ciężko jednoznacznie zdefiniować, jakie funkcje powinna mieć aplikacja do oszczędzania pieniędzy. W zależności od naszych potrzeb istnieje ich cała masa, a wiele znacząco różni się funkcjami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać kilku naraz w celu zmaksymalizowania swoich oszczędności. Takie aplikacje mogą na przykład śledzić nasze wydatki i przychody, monitorować, na co najczęściej wydajemy pieniądze i kiedy oraz czy mieścimy się pod wyznaczoną przez nas granicą. Zazwyczaj dają dostęp do rozbudowanych statystyk, które samemu ciężko by nam było przygotować. Do tego typu aplikacji można zaliczyć także takie, które pozwalają stworzyć listy zakupów, zachować w jednym miejscu wszystkie swoje paragony, znaleźć przeceny i promocje czy udostępniają kody rabatowe albo przypominają o nadchodzących opłatach. Wybór jest szeroki i wszystko zależy tylko od tego, w jakim rejonie potrzebujemy pomocy.

Aplikacja do zachowywania paragonów

Paragony są mało poręczne do przechowywania – delikatne, łatwo drące się, a po jakimś czasie możemy być pewni, że nadruk z nich zniknie. Czasami trzeba je jednak przechowywać nawet latami, aby w razie potrzeby móc na przykład zareklamować produkt, zamiast kupować nowego. Tutaj na pomoc mogą przychodzić liczne aplikacje, które pozwalają przechowywać i katalogować paragony, aby w razie potrzeby móc łatwo i wygodnie z nich skorzystać. Najpopularniejszą z nich w Polsce jest PanParagon – prosta w obsłudze, ale stosunkowo rozbudowana aplikacja pozwalająca skanować paragony, po czym przypisywać je do danych kategorii i tagować je. Nie trzeba nawet ręcznie wpisywać danych zawartych na paragonie – aplikacja jest zaopatrzona w system rozpoznawania tekstu ze zdjęcia, który wszelkie potrzebne informacje wypełni za nas. Jeśli ktoś dokonuje częstych zakupów, a nie chce przypadkiem zgubić paragonu i mieć później problemu z wykorzystaniem gwarancji, to może być rozwiązanie właśnie dla niego.

Kompleksowy menadżer finansów

Moje Finanse to bardzo rozbudowany menadżer finansów, z którego usług (warto zaznaczyć, że zupełnie darmowych) zdecydowało się skorzystać już ponad milion osób. Oferuje przyjazny użytkownikowi interfejs, możliwość dodawania i grupowania wydatków oraz przychodów, a także stałą kontrolę nad tym, ile jeszcze możemy w danym okresie wydać. Ciężko byłoby takie informacje przechowywać tylko w głowie – szybko byśmy czegoś zapomnieli lub zrobili pomyłkę. Również papierowe listy wydatków mogą się już obecnie wydać archaiczne i niewygodne. Za to naszego smartfona mamy zawsze w kieszeni i w kilku kliknięciach możemy w nim znaleźć to, czego potrzebujemy. Mamy do dyspozycji szereg statystyk, analiz i wykresów, które pozwolą nam ocenić tempo naszych wydatków i rozważyć, co być może warto zmienić, aby zaoszczędzić. Z pewnością zainstalowanie takiej aplikacji to dobry pomysł dla każdego, ale zwłaszcza dla osób, które mają problem z utrzymaniem kontroli nad swoim budżetem.

Aplikacja mobilna naszego banku

Niemal każdy bank oferuje już teraz dedykowaną aplikację mobilną. Nie tylko pozwala ona zazwyczaj na szybkie dokonywanie transakcji i sprawdzanie salda swojego konta, ale też daje dostęp do historii transakcji. Dodatkowo na ogół użytkownicy mogą korzystać za specjalnych bonusów, ofert specjalnych i promocji, na przykład zniżek do określonych sklepów. Wobec tego jeśli masz konto w banku, koniecznie sprawdź czy ma on swoją aplikację i jeśli tak, to ją zainstaluj. Zdecydowanie może się ona każdemu przydać.

Zarządzanie długami

Coraz więcej osób naraz spłaca nie kilka, a nawet kilkanaście różnych zadłużeń bankowych lub pozabankowych, a do tego ma zaciągnięte pożyczki na przykład u rodziny lub znajomych. W pewnym momencie może być już ciężko zorientować się, komu i ile się jest winnym, a także jaki jest termin spłaty. Żeby uniknąć poślizgów i związanych z tym odsetek, warto zainteresować się którąś z dostępnych aplikacji do zarządzania długami. Jedną z nich jest IOU, od angielskiej frazy I owe you, czyli jestem coś ci winien. Można tam dodać swoje wydatki i posegregować je wedle stopnia ważności, a także ustawić sobie odpowiednie przypomnienia o terminach spłaty rat. Dzięki temu jesteśmy pewni, że się nie spóźnimy, a do tego możemy na bieżąco monitorować wysokość swoich zadłużeń.

Jak widać w zakresie aplikacji do oszczędzania pieniędzy zdecydowanie jest w czym wybierać. Warto poświęcić chwilę, aby się z nimi zapoznać i wybrać te, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom – w końcu aplikacja do oszczędzania pieniędzy może przybierać różne formy. Dzięki temu będziemy mogli niekiedy zaoszczędzić nawet naprawdę imponujące kwoty.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz