leasing pracowników

Leasing pracowników — poznaj wady i zalety tego rozwiązania

Wynajem pracowników spotyka się ze skrajnymi opiniami. Złe zdanie na jego temat mają najczęściej te osoby, które albo nie wypróbowały dotąd tego rozwiązania, albo trafiły na nierzetelną agencję pracy. Jak uniknąć podstawowych błędów, gdzie szukać pracowników na wynajem i czy warto to zrobić? Zapraszamy do lektury!

Leasing pracowników — podstawowe informacje

Aby przetestować leasing pracowników w swojej firmie, warto dowiedzieć się, na czym polega ta procedura i jak należy się do niej przygotować.

Wynajem fachowców odbywa się najczęściej we współpracy z agencją pracy. Przedsiębiorca zgłasza się do jej przedstawicieli, opisując swoje potrzeby i stanowisko, na które poszukuje pracownika. Przyczyn tego działania może być wiele, a należy do nich między innymi rotacja pracowników, nadprogramowa liczba zleceń i sezonowość branży. Pracodawcy opłaca się skorzystać z leasingu, zamiast zatrudniać nowe osoby na własną rękę na zaledwie kilka tygodni lub miesięcy. Jest to bowiem znaczna oszczędność czasu i środków.

Przedsiębiorca zyskuje ręce do pracy, pracownik — legalną umowę, zarobek i nowe doświadczenia. A co z agencją? Otrzymuje ona wcześniej ustaloną prowizję z racji swojej działalności. Oznacza to, że żadna ze stron nie jest stratna w wyniku omawianego procesu.

Jak wybrać dobrą agencję oferującą leasing pracowniczy?

Zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretną firmą, zweryfikuj jej wiarygodność. Sprawdź, jakich specjalistów może ci zaoferować, jakie opinie o niej przeważają i jak wygląda kontakt z klientem z jej strony. Niektóre agencje, takie jak Flambir, charakteryzują się konkretną specjalizacją. W tym przypadku jest to pozyskiwanie pracowników ze Wschodu, między innymi z Ukrainy, Gruzji czy Mołdawii. Określony kierunek działań agencji to dobry znak, ponieważ, jak dobrze wiemy, nie można być specjalistą od wszystkiego. Bazowanie na konkretnej branży lub regionie zwiększa wiarygodność firmy i pozwala wierzyć, że solidnie opracowała ona wszystkie procedury. 

Miej również na uwadze, że Flambir nie jest agencją pracy tymczasowej.

Leasing pracowników — wady i zalety

Czas przedstawić korzyści, płynące z leasingu pracowników. Warto podkreślić, że możesz na nie liczyć tylko po nawiązaniu współpracy z wiarygodną agencją, taką jak Flambir. Należą do nich przede wszystkim:

  • niskie koszty pozyskania pracownika w porównaniu do samodzielnej rekrutacji,
  • współpraca z pracownikami, których kwalifikacje zostały zweryfikowane,
  • minimum formalności (dokumentację bierze na siebie agencja),
  • bezpieczeństwo prawne,
  • elastyczność — możliwość zatrudnienia pracownika na określony czas, na przykład na sezon.

Nie oznacza to oczywiście, że leasing pracowników jest pozbawiony wad. Generuje on dwa zasadnicze problemy:

  • brak dalekosiężnych korzyści dla pracodawcy,
  • niestabilność zespołu.

Wynikają one ze specyfiki leasingu pracowniczego. Osoba, która zostaje zaangażowana w danym środowisku zaledwie na kilka tygodni lub miesięcy, ma świadomość, że prawdopodobnie nie zdąży w pełni zgrać się z zespołem. Natomiast na tym, czego się nauczy, z dużym prawdopodobieństwem pracodawca nie skorzysta w przyszłości.

Dlatego korzystając z wynajmu pracowników, należy mieć świadomość, na czym polega taka forma zatrudnienia i uwzględnić zarówno jej plusy, jak i minusy. Jeśli użyjesz jej w odpowiedni sposób, może ona przynieść wiele korzyści twojej firmie. Już dziś skontaktuj się z przedstawicielem agencji Flambir i skonsultuj z nim dostępne rozwiązania.

Post Author: Redakcja A.T

Dodaj komentarz