tworzenie strony internetowej

Tworzenie strony internetowej z perspektywy projektanta doświadczeń

Rozmawiając o tworzeniu stron internetowych bardzo często słyszymy o projektantach doświadczeń. Jeszcze kilka lat temu, za cały proces odpowiedzialna mogła być wyłącznie jedna osoba. Obecnie każde zadanie deleguje się do oddzielnego specjalisty – aby wszystko było poprawne i wykonane w optymalnym tempie. Jak wygląda tworzenie stron www z perspektywy projektanta doświadczeń? Gdzie szukać takiego specjalisty?

Na czym polega projektowanie doświadczeń? Kilka słów o UX

Zapewnienie przyjemnego i pochłaniającego doświadczenia to proces wymagający. Często wydaje nam się, iż możemy postawić się w roli użytkownika, zapytać koleżankę jak korzystało jej się z danej witryny czy zapytać swojego szefa co myśli na temat witryny  Niestety, przeciętna branżowa strona internetowa odwiedzana jest przez tysiące użytkowników miesięcznie. Jeśli oferujemy usługę na dłuższy okres np. w formie abonamentu czy aplikacji, dobry UX daje nam gwarancję, że użytkownik nie przejdzie do konkurencji w momencie, gdy pojawi się taka możliwość. Profesjonalnie zaprojektowane doświadczenie wpływa na lojalność i ułatwia potencjalnej grupie odnalezienie się w kontekście danego produktu. Decydując się na tworzenie stron Warszawa może zapewnić nam mnóstwo firm gotowych do zaprojektowania doświadczenia dostosowanego do wcześniej zdefiniowanych person.

Praca z perspektywy projektanta doświadczeń

Zatrudniając specjalistę UX, ze względu na specyfikę jego pracy, możemy powątpiewać w słuszność tego typu działań. Warto zwrócić uwagę na to, że proces tworzenia doświadczeń użytkownika powinien poprzedzać stworzenie interfejsu i późniejsze jego zaprogramowanie. Najlepiej wyobrazić sobie w sytuację, gdy tworzymy nawigację, wyszukiwarkę czy inny użytkowy element na stronie www. Aby zapewnić najlepszy rezultat musimy przeprowadzić testy pozwalające zdecydować w jaki sposób mają być ustawione elementy, co powinno zostać podkreślone, na co powinien być położony szczególny nacisk czy też w jakiej formie dostarczać dane. Stworzenie kilkunastu prototypów i makiet pozwoli na upewnienie się, iż tworzona witryna będzie najchętniej uczęszczaną wersją przez konsumentów, wizualnie trafiając w ich gusta.

Tworzenie stron www z perspektywy projektanta doświadczeń w najprostszym scenariuszu polega na stworzeniu jasnej definicji produktu, zrobieniu researchu, analizy podobnych witryn, zaprojektowaniu prototypów, a następnie przeprowadzeniu testów A/B w celu sprawdzenia wydajności opracowanych projektów. Jeśli chodzi o strony internetowe Warszawa, coraz chętniej wykorzystuje się narzędzia pozwalające na przeprowadzenie ankiety wśród użytkowników (np. Hotjar czy Crazyegg).

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz