organizacja wigili

Jak zorganizować Wigilię i nie zbankrutować?

Jak zorganizować Wigilię i nie zbankrutować?

Do Wigilii pozostał dokładnie tydzień. W wielu polskich domach już teraz rozpoczynają się przygotowania – często nerwowe. Zwłaszcza, jeśli na Wigilię zjeżdża się cała rodzina. W końcu trzeba wysprzątać każdy zakamarek, ubrać choinkę, zaplanować listę dań… Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że przygotowania są bardzo kosztowne. Co zrobić, aby domowy budżet zbytnio nie ucierpiał na organizacji tego uroczystego dnia? Postanowiliśmy dokładnie zbadać ten temat, a poniżej znajdziecie zaś kilka sposobów, które pomogą Wam oszczędzić pieniądze.

Bez organizacji ani rusz

Kluczem do odniesienia sukcesu w tym aspekcie jest odpowiednia organizacja. Jeśli zatem zastanawiacie się, jak zorganizować Wigilię i nie zbankrutować, to musicie wszystko sobie dokładnie zaplanować. O co chodzi? Przede wszystkim należy ustalić, kto pojawi się na Wigilii, a kogo zabraknie. Dzięki temu będziecie wiedzieć, ile przygotować między innymi jedzenia. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio wcześnie uzyskać potwierdzenie od każdej osoby. Wszystko po to, aby nie kupować zbyt dużo produktów spożywczych. Oczywiście, trzeba mieć lekki zapas, ale nie należy z tym zbytnio przesadzać. To jednak nie wszystko. Jeśli będziecie wiedzieć, kto pojawi się na Wigilii, to jest to już tak naprawdę połowa sukcesu. Wszystko dlatego, że będzie łatwo zorganizować odpowiedniej wielkości stół, liczbę krzeseł, nakryć. Nie będziecie nic robić chaotycznie i nie zabraknie Wam czasu na inne aspekty – co też ma wpływ na finalne koszty.

Im więcej zrobisz samodzielnie, tym lepiej

Organizacja Wigilii jest bardzo kosztowna, kiedy ludzie korzystają z pomocy osób trzecich. Nie chodzi nam o kogoś z rodziny czy znajomych. Trzeba podkreślić, że w naszym kraju nie brakuje bowiem ludzi, którzy na przykład wynajmują firmy sprzątające, aby takie przedsiębiorstwa poradziły sobie z bałaganem panującym w konkretnym domu czy mieszkaniu. Oczywiście, to już generuje spore koszty. Jest też wiele osób, które decydują się na kupno gotowych dań. Oczywiście, jest to oszczędność czasu, ale na 100% nie pieniędzy. Jeśli zdecydujecie się samodzielnie przygotowywać potrawy wigilijne, to na tym skorzystacie pod wieloma względami. Nie tylko w ogólnym rozrachunku wydacie mniej pieniędzy. Poza tym przygotujecie zdecydowanie więcej jedzenia, dlatego nie będziecie obawiać się, że dla kogoś nie starczy.

Mądre zakupy to duże oszczędności

Trudno się z tym nie zgodzić. Jeśli zastanawiacie się zatem, jak zorganizować Wigilię i nie zbankrutować, to powinniście wziąć sobie tego typu wskazówki do serca. Jeśli wiecie już, kto dokładnie przyjdzie na kolację wigilijną, to na tej podstawie będziecie mogli oszacować, ile produktów oraz napojów jest Wam potrzebnych. Nie kupujcie zbyt dużo rzeczy, ponieważ potem dużo artykułów się marnuje i nadają się one już tylko do kosza (a szkoda wyrzucać w taki sposób pieniądze). Warto sobie wszystko dokładnie zapisać na kartce. Następnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby porównać oferty sklepów internetowych oraz stacjonarnych. Jest to świetny sposób, aby nabyć produkty, które będą nawet kilkanaście procent tańsze, niż u konkurencji. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że to w końcowym rozrachunku będzie oznaczało bardzo duże oszczędności.

Zrezygnuj z niepotrzebnych aspektów

Dużo osób, które zastanawiają się, jak zorganizować Wigilię i nie zbankrutować po prostu rezygnuje z niepotrzebnych aspektów, które generują koszty. Przykłady? Sporo ludzi ozdabia dom (wewnątrz i na zewnątrz) światełkami. Lampki trzeba kupić, a potem pobierają one jeszcze relatywnie sporo prądu… Oczywiście, tworzą one klimat, ale czy są niezbędne? Istotne jest to, aby skupić się na tych rzeczach, z których absolutnie nie można zrezygnować (najważniejsze potrawy, napoje itp.). Elementy dodatkowe, jak wymienione wyżej lampki nie są koniecznym aspektem. Warto zastanowić się nad tym i pomyśleć, jakie jeszcze inne rzeczy można w ten sposób „usunąć” z listy kosztów. Dzięki temu w Waszych portfelach zostanie o wiele więcej gotówki.

Post Author: Redakcja

3 thoughts on “Jak zorganizować Wigilię i nie zbankrutować?

Dodaj komentarz