Konta oszczędnościowe dla dzieci

Konta oszczędnościowe dla dzieci

W momencie, gdy narodzi się Twoje dziecko, warto pomyśleć o jego przyszłości i zacząć oszczędzać na jego udany start w dorosłość. Odpowiednie zabezpieczenie finansowe pozwoli mu nie tylko opłacić studia, po których zdobędzie dobrą pracę, ale także np. zakupić mieszkanie. Konta oszczędnościowe dla dzieci są coraz popularniejsze i z łatwością można znaleźć je w ofercie praktycznie każdego banku. Czym są i jakie korzyści może przynieść ich prowadzenie? Odpowiadamy.

Czy warto zakładać konto oszczędnościowe swojemu dziecku?

Oczywiście, że warto. Jeśli zrobisz to tuż po jego narodzinach, to przez kilkanaście pierwszych lat jego życia możesz uzbierać naprawdę sporą sumę, która pozwoli mu na rozwój i umożliwi dobry start w dorosłość.

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było szczęśliwe i miało jak najlepiej w życiu. Aby tak się stało, pomyśl o założeniu mu specjalnego konta oszczędnościowego, na które co miesiąc będziesz przelewać określoną sumę pieniędzy. Przelewając nawet małe kwoty, nie odczujesz ich braku, a po jakim czasie mogą się one zmienić w zebrać całkiem duże oszczędności.

Oszczędności, które będziesz zbierać do momentu, w którym Twoje dziecko skończy 18 lat, przez lata sporo urosną i możesz zebrać nawet kilkanaście tysięcy złotych wraz z odsetkami. Za te pieniądze Twoje dziecko będzie mogło pokryć czesne za studia, wkład własny za mieszkanie, kupić auto lub nawet rozkręcić własny biznes. To bardzo duża pomoc z Twojej strony, za którą każde dziecko powinno być bardzo wdzięczne.

Jak założyć konto oszczędnościowe dla dzieci?

Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób w momencie, gdy doczekasz się narodzin pierwszego dziecka. Wystarczy, że pójdziesz do banku i zgłosisz chęć założenia takiego konta. Będziesz musiał na nie przelewać regularnie określoną sumę pieniędzy, której dziecko nie będzie mogło wypłacić do 18 roku życia. Im wcześniej założysz takie konto, tym lepiej, ponieważ przez kilkanaście lat możesz zebrać pokaźną sumę, którą Twoje dziecko będzie mogło wykorzystać w przyszłości. Jest to świetny pomysł na prezent z okazji osiągnięcia pełnoletności.

Dziecko już po skończeniu 13 roku życia nabywa praw do korzystania ze środków, które zgromadziły się na koncie. Warto jednak sprawować nad tym kontrolę lub jasno ustalić, że pieniądze, które zbierasz, są przeznaczone na ważniejsze rzeczy, niż aktualne potrzeby nastolatka, które może sfinansować z własnych oszczędności.

Zalety konta oszczędnościowego dla dzieci

Założenie takiego konta jest dobrym pomysłem na gromadzenie środków, które dziecko wykorzysta w swoim dorosłym życiu. Możesz je otworzyć w każdym momencie, a o ilości przelewanych pieniędzy decydujesz samodzielnie i dopasowujesz je do swoich możliwości finansowych. Nie musisz robić tego systematycznie, ale konkretny plan oszczędzania pomoże zebrać Ci o wiele więcej środków niż jeśli wpłacałbyś pieniądze na konto tylko co jakiś czas.

Z konta oszczędnościowego dla dzieci w przeciwieństwie do lokaty terminowej możesz wypłacić i wpłacić pieniądze w każdym momencie. Z reguły banki nie wprowadzają limitów dotyczących wysokości czy częstotliwości wpłat i wypłat co pozwala na zarządzanie środkami, tak jak nam pasuje. Dużą zaletą takich kont jest także to, że są oprocentowane, przez co po kilku latach możemy wyciągnąć z nich dodatkowe zyski. Z reguły konta oszczędnościowe dla dzieci są bezpłatne i nie trzeba płacić za ich prowadzenie czy też założenie. Należy jednak upewnić się, czy bank nie pobiera prowizji za wykonywanie wpłat na konto, czy też za wypłacanie z niego pieniędzy. Największą zaletą konta dla dziecka jest to, że zabezpieczamy je finansowo i dajemy możliwość dobrego startu.

W jaki sposób można oszczędzać na przyszłość dziecka?

Prócz założenia specjalnego konta oszczędnościowego lub lokaty możesz skorzystać jeszcze z innych możliwości, które oferuje rynek finansowy i instytucje bankowe. Jeśli nie spodobał Ci się pomysł zakładania konta oszczędnościowego dla dziecka, możesz także skorzystać z takich form odkładania pieniędzy jak:

– programy oszczędnościowe, które oferują towarzystwa ubezpieczeniowe
– obligacje skarbowe
– fundusze inwestycyjne

Pamiętaj jednak, że jest to mniej bezpieczna forma odkładania pieniędzy, niż tradycyjne konto jednak może przynieść Ci większe zyski, jeśli będziesz robić to w odpowiedni sposób. To jak będziesz oszczędzać na przyszłość własnego dziecka, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Możesz to robić w bezpieczny sposób, odkładając pieniądze na konto lub spróbować lokować pieniądze w fundusze inwestycyjne, lub inne środki, które mogą pomnożyć Twój wkład.

Warto pomyśleć o tym jak najwcześniej i opracować plan, którego będziesz się trzymać podczas odkładania środków. Ustal sobie kwotę, jaką mniej więcej chcesz odłożyć dla swojej pociechy i oblicz ile miesięcznie przez kilka lat musisz odkładać, aby zrealizować cel. Systematyczne i świadome oszczędzanie na konto przyniesie Ci zadowalające rezultaty, a Ty będziesz mógł sprawić dziecku najlepszy prezent, jakim jest zadbanie o jego przyszłość finansową.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz